Velike vijesti za sve koji se u Hrvatskoj bave esportom - konačno imamo savez koji bi u skoroj budućnosti trebao biti potpuno podržan od međunarodne zajednice!
Kao što nogomet ima svoje saveze poput HNS-a koji je dio međunarodnih zajednica kao što su FIFA i UEFA te kao što je Hrvatska članica Međunarodnog Olimpijskog Odbora, slične stvari uskoro bi se trebale događati i u esportu. Naime, osnovan je Hrvatski eSport (osnivači ističu estetski kao razlog zašto je S veliko) Savez (HeSS), koji se nada biti krovna organizacija domaćeg esporta.
(e)Sportske federacije…
HeSS je odmah postao i pridruženi član IeSF-a, jedne od nekoliko međunarodnih esport federacija. Utemeljen 2008. i baziran u Južnoj Koreji, IeSF (International Esports Federation) tijelo je čiji je cilj popularizacija esporta i trud oko toga da se esport izjednači s “pravim” sportom. Do danas je okupio nešto više od 100 zemalja članica koje čine lokalni savezi, od kojih su neki na izuzetno visokom nivou (Korea), a neki ne baš vrijedni spomena.
IeSF-u se može pridružiti bilo koja zemlja koja ima esport federaciju, ali sam IeSF kaže da to nije jedini uvjet. Navodi se i kako taj savez ili federacija mora moći organizirati turnire i imati potporu vlade te države. Nije jasno ima li naš savez potporu Vlade, ali možda smo zato još uvijek samo pridruženi članovi.
Kako biste shvatili o čemu se radi, moramo shvatiti što uopće jest jedan savez ovog tipa.
Naime, tijekom razvoja sportova poput nogometa ili košarke, organski su se stvarale i federacije koje su upravljale natjecanjima u tim sportovima. Kada se početkom 20. stoljeća nogomet krenuo brzo razvijati, pojavila se potreba za organizacijom koja će biti neprofitna, ali krovna i upravljati svim ligama i natjecanjima. Tako se, najkraće rečeno, rodila FIFA koju danas volite ili mrzite, ali možete joj zahvaliti na mnogo stvari.
Developeri video igara diktiraju pravila
Kod esporta stvari nisu tako jednostavne kao kod “klasičnih” sportova. Iako se natjecateljsko igranje ubrzano širilo svijetom posljednjih 20 godina, nikada nismo dobili “esport FIFU”. Razloga za to je dosta, a jedan od glavnih je to da video igre nikada nisu bile “nacionalni sport” – reprezentacije u igrama postoje, ali nisu pretjerano popularne.
Također, organizatori turnira i developeri igara su ti koji imaju glavnu riječ kada govorimo o tome kako će nešto izgledati. Dok u nogometu promjene pravila donosi FIFA, u League of Legendsu developer Riot Games može danas reći da se neki likovi izbacuju iz igre i nitko ne može ništa napraviti, pogotovo ne neka federacija.
Iduća stvar je to da još uvijek ne postoji jedna jedina prava federacija. IeSF kojeg je naša nova federacija postala dio nije jedini koji pokušava popularizirati esport. Tu je i Global Esports Federation koja također kaže da je “glavna”, iako IeSF ima mnogo više zemalja članica.
Također, činjenica je i da u Hrvatskoj već postoji niz udruga i inicijativa koje se nazivaju slično. Tako danas osim Hrvatskog eSport Saveza postoje i Hrvatska Esport Federacija, Esport Savez Hrvatske te Hrvatska esport inicijativa.
Konačno dio nećeg većeg od nas samih
Ako gledamo striktno iz koristi, esport federacije se možda i ne čine previše potrebne. Istina, dobro je biti dio nečeg većega, ali korist od članstva u IeSF-u za domaće esport timove i organizacije svodi se samo na mogućnost ulaska na turnire koje IeSF organizira. To je super, ali nije da će donijeti značajne promjene niti mogućnost suradnji, dijeljenja iskustava ili resursa…
Jedino veće što se najavljuje su potencijalna državna prvenstava u nekoliko igara.
Ne znači to da bismo sada trebali loše gledati na ove vijesti. Naime, ovo je prvi puta da se neka inicijativa ovog tipa uspjela organizirati i probiti do pridruženog članstva u jednoj od međunarodnih federacija, što je velik uspjeh. Hrvatska se tako pridružila gotovo 100 zemalja koje imaju neki oblik svoje esport federacije, a među njima su i susjedne Srbija, Bosna i Mađarska.
Također, kroz pridruženo članstvo svakako ćemo dobiti više opcija za naše timove i organizacije, ali na kraju dobro je i što smo konačno dio nečeg većeg od nas samih. Organiziranje u ovakve zajednice svakako može učiniti dobre stvari za domaći esport i ja svakako pozdravljam ovu inicijativu, samo ne mislim da od nje treba očekivati popravljanje svih domaćih problema odjednom. Za to treba vremena.
Za kraj, ostaje nam pitanje i kako će na ovo reagirati ostale udruge koje smo spomenuli. Iako pozdravljam trud ljudi koji nastoje stvoriti udruge za promicanje esporta, ne vjerujem da nam u Hrvatskoj treba pet ili šest udruga koje se zapravo zovu isto. Bilo bi možda idealno udružiti snage i okrenuti se IeSF-u kao jedna organizacija, ali svi znamo da je to teže reći nego učiniti. Ostaje vidjeti kako će ovaj savez raditi te hoćemo li ih za godinu dana hvaliti na sva zvona ili kritizirati.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.