
Srpsko-bugarski Enwake oslobodiće vas ‘zimske depresije’ specijalnim naočarama
Bugarski akcelerator Eleven nedavno je poželeo dobrodošlicu osmoj generaciji startupa. Među odabranim kompanijama našle su se čak dve iz Hrvatske, ali i jedan srpsko-bugarski hardverski startup koji nastoji da optimizuje čovekovu energiju te poboljša kvalitet sna. Šta je zapravo Enwake i kako ova tehnologija funkcioniše, porazgovarali smo sa jednim od njegovih osnivača, Branislavom Nikolićem.
Započevši intervju, upitali smo Branislava kako funkcioniše Enwake i kako se koriste specijalne naočare koje svojim izgledom podsećaju na Google Glass. Nikolić je izjavio da je njihov proizvod zapravo “nosivi” uređaj koji koristi svetlosni tretman i hronobiologiju kako bi uticao na nivo energije kod čoveka. Emitujući posebno plavo svetlo, naočare pomažu kod optimizacije sna, a njihova najpraktičnija primena jeste upravo kod ljudi koji pate od jet laga.
Kako Nikolić otkriva, interesovanje za hronobiologiju tj. za uticaj svetlosti na osećanja i nivo energije, javilo se tokom MBA studija u Rotterdamu, gde je i upoznao svog ko-osnivača Aleksandra Dimitrova iz Bugarske. Uz podršku profesora koji su obojicu studenata usmeravali ka tehnološkom preduzetništvu, Branislav i Aleksandar ubrzo su se udružili sa trećim ko-osnivačem Nikolom Vučinićem kada je i nastao Enwake.
Zimi depresivni, leti srećni: Zvuči poznato?
Rad na prototipu otpočeo je u leto 2013. godine, a tim je do sada kreirao nekoliko radnih verzija. Naočare funkcionišu u saradnji sa mobilnom aplikacijom koja određuje količinu tj. jačinu svetlosti koje će uređaj emitovati. Upitavši Branislava za objašnjenje kako to svetlost utiče na raspoloženje i emocije, on je za Netokraciju izjavio da je tehnologija u osnovi poprilično jednostavna: ljudski organizam naviknut je na svetlost te odatle crpi dobar deo energije. Zimi, kada ima manje Sunca, depresivniji smo zbog manjka svetlosti. Leti, kada ima više sunčanih dana, osećamo se svežije, energičnije, spremniji da se suprostavimo različitim izazovima.

Plavo svetlo koje koristi Enwake, zaslužno je za lučenje određenih hormona kod ljudi. Upravo pomoću tih hormona uređaj može da utiče na kvalitet sna, ali i podizanje pažnje tokom dana.
Na pitanje kome je ovaj uređaj zapravo namenjen, Nikolić je izjavio da je primena široka, a da se tim fokusirao na korisnike koji dosta vremena provode u putu i koji pate od jat laga. Tehnologiju posmatraju kao deo pokreta quantified self, a za razliku od fitness trackera koji samo prate svoje korisnike, uređaj poput Enwake-a zapravo im pomaže da se izbore sa nedostatkom energije, tj. sa onim dugim danima, kada posla ima previše, a vremena premalo.
Svakako jedan od prvih hardverskih startupa koji dolazi iz Srbije, upitali smo Branislava kako zapravo izgleda rad u jednoj kompaniji koja pravi fizički proizvod:
U pitanju je jedno veoma izazovno iskustvo. Ovo je naš prvi hardverski projekat i čitav proces je dosta kompleksniji od rada u softverskoj kompaniji. Mi smo se uhvatili ne baš lakog projekta koji spaja inžinjering, elektroniku, optiku, biologiju i svetlosnu terapiju. Kada na sve to dodamo i konstantne razgovore sa investitorima, mentorima, dobavljačima, shvatamo da rad u hardverskom startupu nije jednostavan. A kada i izađete sa gotovim proizvodom, tek tada kreće proces sertifikacije.
Eleven kao prva investicija: Sledeća stanica ‘crowdfunding’
Postavši deo osme generacije Elevena, Enwake se našao među odabranim timovima koji će tokom naredna tri meseca ubrzano razvijati svoje proizvode. Nikolić navodi da je tim izuzetno uzbuđen što im se pruža prilika da rade uz mentore iz ovog bugarskog akceleratora, kao i da su na njihovu odluku da se prijave u velikoj meri uticala pozitivna iskustva srpskih startupa koji su već prošli kroz pomenuti program.

Iako na tržištu već postoje slični proizvodi (Philips goLITE BLU energy light), oni uglavnom dolaze u formi gedžeta tj. naprave koja nije laka za korišćenje kao što to naočare dozvoljavaju. Nikolić ističe da jedan od njihovih najvećih benefita upravo to što pri razvoju koriste holistički pristup, sa jasnom namerom da uređaj treba da zadovolji različite potrebe velikog broja korisnika, te da njegova namena ne može i ne sme biti unificirana.
Za kraj, Branislav dodaje da će se tim u narednom periodu posvetiti daljem usavršavanju prototipa, kao i pripremanju crowdfunding kampanje kojom nastoje da privuku one zainteresovane korisnike koji vide konkretnu primenu svetlosne terapije. Zainteresovanost za povećanjom nivoa energije oduvek je postojala, a kako u našoj redakciji više ne pomažu energetska pića ni kafe, veoma smo radi da isprobamo Enwake koji tehnologijom obećava sveti gral produktivnosti.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari