Fond od 40 milijuna eura prisutan u Zagrebu, Beogradu i Skopju (i neće se zvati ENIF)

Točne informacije: Fond od 40 milijuna eura prisutan u Zagrebu, Beogradu i Skopju (i neće se zvati ENIF)

U ekskluzivnom razgovoru s jednim od venture partnera novog 40 milijuna dolara vrijednog fonda namijenjenog jugoistočnoj Europi raščistit ćemo zrak potvrđenim informacijama, uslijed brojnih spekulacija o tome gdje će fond djelovati, koliko će investirati, kako će se zvati te hoće li dati prednost jednoj od organizacija ili će surađivati sa svima!

Jure Mikuž iz RSG Capitala objasnio je kako investiraju (Snimio Nebojša Radović Eniac)

Iako je dobro je da se priprema fond potreban investiranju u startupe širom regije, najavljen još 2013. u mnogim medijima, i svi smo uzbuđeni zbog onoga što on donosi, ne treba trčati pred rudo i ići van s informacijama prije no što su provjerene.

O detaljima fonda i njihovim planovima razgovarali smo s Jurom Mikužem, direktorom RSG Capitala, fonda koji je dosad investirao u niz regionalnih startupa prvenstveno iz Slovenije i Hrvatske. Mikužev tim je zbog tog iskustva od nadležnih organizacija i dobio ulogu fond managera kojem još nije poznato ime, iako je najavljeno da će se zvati ENIF (po fondu iz kojeg je osiguran kapital)

O fondu se govori već neko vrijeme, ali smo u Netokraciji poštovali odluku voditelja fonda da ne izlaze s polovičnim informacijama, već da se projekt dovede u fazu realizacije kako bi se o njemu moglo pričati. No, kao i u slučaju Ubera, senzacionalizam je mnogo jednostavniji za plasiranje u medije i na društvene mreže.

Sredstva dolaze iz ENIF-a, ali fond se neće tako zvati

Iako sredstva budućeg VC fonda dolaze iz Enterprise Innovation Funda (ENIF), dijela Western Balkans Enterprise Development and Innovation Facilityja Europske unije, fond se neće tako zvati, kao što je prvotno objavljeno na blogu inicijative Startit organizacije SEE ICT. Točno ime fonda tek će se predstaviti, naglasio je Mikuž.

Kako će fond investirati?

Fond namjerava investirati u ukupan iznos na dva načina, što je potvrdio Mikuž:

  • 100 tisuća eura po startupu kao seed investicija u početnoj fazi (ukupno dostupno 1.5 milijuna eura od cijelog fonda);
  • Investicije od 1 do 3 milijuna eura za naprednije projekte kojima treba više kapitala.

Privatni investitori su značajni sudionici fonda

U fond su investirali Europska komisija (EC), European Investment Fund (EIF) i European Bank for Reconstruction and Development (EBRD).

Očekuje se da će, kako bi povećali fond, voditelji fonda uključiti i dodatne, privatne investitore kako bi se ta brojka u konačnici povećala. Mikuž je za Netokraciju naglasio kako su ovi dogovori i dalje u tijeku te da će privatni investitori čak biti puno veći dio fonda nego što se planiralo. Ne valjda ni zaboraviti kako će i sami voditelji fonda uložiti vlastiti kapital (više od 1 posto fonda, tj. više od 400 tisuća eura), čime i sami imaju jasan interes u uspjehu investiranih projekata.

Fond će djelovati iz Beograda, Zagreba i Skopja

Kako navodi Mikuž, uredi novog fonda bit će u tri regionalna grada iz kojih će moći djelovati na ciljana tržišta “zapadnog Balkana” pod kojima se podrazumijevaju Albanija, Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Srbija, Crna Gora, Srbija, Makedonija i Kosovo. Radi se o, kako je potvrdio za Netokraciju; Skopju, Beogradu i Zagrebu.

Ivan Brezak Brkan, Netokracija, Jure Mikuž, RSG Kapital i Daniel Ackermann, Degordian, na Rockpaperstartupsu (snimila: Marina Filipović Marinshe)
Ivan Brezak Brkan, Netokracija, Jure Mikuž, RSG Kapital i Daniel Ackermann, Degordian, na Rockpaperstartupsu (snimila: Marina Filipović Marinshe)

Mikuž je naglasio kako fond neće dati prednost u lokaciji svog ureda bilo kojem poduzetničkom prostoru, jer želi surađivati s tvrtkama iz svih hubova i organizacija. Dok u Zagrebu to mogu biti Zagrebački inkubator poduzetništva i Core Incubator, u Beogradu su to ICT Hub i novi Startit Centar te drugi sudionici lokalnih scena.

U sličnoj je maniri i odluka da fond vodi slovenski tim, koja se čini itekako logičnom, jer će oni moći biti najobjektivniji s obzirom na to da Slovenija nije obuhvaćena fondom. Kako bi se odluke kvalitetnije donosile na lokalnoj razini, fond će uz to imati i lokalne timove u svakom od spomenutih gradova s pojedincima upoznatim s lokalnom startup scenom.

Iako se najavio kako će i prvi krug investicija biti već ovog ljeta, Mikuž je naglasio kako se fond i dalje zatvara zbog brojnih administrativnih zadataka te da će uskoro biti aktiviran, iako nije konačno da će to biti do ljeta.

Što kažu u SEE ICT-u?

Obratili smo se predstavnicima SEE ICT-a za komentar, pri čemu je direktorica Dragana Zmijanac navela:

Sa predstavnicima Fonda smo pričali u nekoliko navrata i prenešeno nam je nedvosmisleno interesovanje za fizičko prisustvo u našem novom prostoru, Startit Centru. Kako ni sam fond ni Centar nisu još lansirani ostali smo na dogovoru da ćemo taj aspekat naše saradnje finalizovati, uz definitivan dogovor da će novi fond biti aktivan u aktivnostima Centra. Informacije u našoj najavi su prenete iz komunikacije sa predstavnikom fonda, Janom Koblerom, koji ih je izneo pred 700 ljudi na našem događaju i izjavio zvanično za više medija uključujući i TV stanice.

Dakle, pričekajmo da fond krene s radom prije nego što se budu iznosile daljnje informacije, s obzirom na to da dosadašnje nisu bile usklađene. S preko 40 milijuna eura namijenjenih isključivo inovativnim tvrtkama u Jugoistočnoj Europi, ovo je velik korak naprijed za regionalnu startup scenu koja se svakom godinom sve više razvija.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Nikola

    Nikola

    19. 05. 2015. u 4:40 pm Odgovori

    Ovo je tako nisko i ružno — pogledao sam Startitov tekst i apsolutno sve piše isto što i ovde. Dokaz da je zajednica porasla je očigledno i u građenju klanova i povređenim sujetama.
    Umesto da napravite tekst ili intervju gde ćete uneti više informacija, vi napušite portal na čijem događaju je predstavnik fonda rekao sve što su napisali.

    • Ivan Brezak Brkan

      Ivan Brezak Brkan

      19. 05. 2015. u 4:51 pm Odgovori

      Bok Nikola. Klanovi u svakoj industriji postoje. 🙂 Validno, ali ne vidim kako smo “napušili” kad su informacije bile pogreške što je istaknuo i predstavnik fonda. Što se tiče teksta o događanju, već smo popratili događaj i najavom, podrškom na društvenim mrežama, izvještajem… Dosad smo uvijek gurali Startitove projekte, ali u ovom slučaju smatramo da su istrčali pred rudo na događaju (što je validno, ali ne znači da nije greška).

  2. Tijana

    Tijana

    19. 05. 2015. u 5:49 pm Odgovori

    I meni je ovaj članak pomalo nepotreban.Ili hoće. Ne znam šta je ovde vest, sve info su iste kao na startit sem da sredstva dolaze od ENIF-a ali da se neće tako zvati. Ostavlja pomalo ukus kiselog grožđa u ustima 🙁 ne vidim kako vam ovo diže kredibilitet, naprotiv.

    • Ivan Brezak Brkan

      Ivan Brezak Brkan

      20. 05. 2015. u 5:51 am Odgovori

      Bok Tijana 🙂 Hvala na komentaru, iako mislim da insinuiranje da će ured biti u Startit centru (a onda dobijemo upite od drugih centara zašto se s njima neće raditi) baš i točno. Kužim da su htjeli nabrijati vlastitu priču (i to je dapače opravdano), ali IMHO cijela zajednica treba znati da će jedan fond namijenjen regiji sa svima surađivati. Osim toga, fond čekamo već cca. 2 godine pa treba isto smiriti ekipu da neće odmah do ljeta biti možda gotov da se ne razočaraju 🙂 Ali shvaćam kritiku – hvala.

      Vijest je, mimo tema vezanih za samu najavu, udio privatnih investitora u fondu te točni iznosi investicija 🙂

  3. Tomislav

    Tomislav

    19. 05. 2015. u 6:16 pm Odgovori

    IBB ovdje proziva ostale medije zbog fijaska i prijenosa vijesti da uber dolazi u HR, a sam je vrlo dobro složio taj članak jer je znao da će se svi upecati 🙂
    Zašto naslov tog članka nije mogao biti nešto poput: UBERov XY dolazi na OMG commerce, saznajte što vas zanima – nego je baš navlačivački složen da “40 milijardi dolara vrijedan Uber uskoro u Zagrebu”.

    Kasnije se autor fino izvlačio na retoriku i da nigdje nije napisano i potvrđeno da Uber dolazi u Hrvatsku 😉
    Prilično jeftino – kao i ovaj teskst.

    Napuhano ne bi li izgledalo veće, a na Startitu pišu iste stvari – ista suština.

    Ma gotovo je, Netokracija nije više toliko moćna da bi bila relevantna – članci su ili sponzorski (i uvijek isti sponzori, wtf – iskon, vipnet, ht…) ili prenose nešto izvana i “kao” dodaju neki svoj osvrt, ili su neke poluekskluzive čija se čitanost navlači lošim forama (vidi ovo s Uberom).

    Tužno 🙁

    • Ivan Brezak Brkan

      Ivan Brezak Brkan

      20. 05. 2015. u 5:46 am Odgovori

      Hvala ti na kritici, ali ne slažem se Tomislave s tvojim zaključima. Uber je potvrdio na OMGcommerceu da uskoro dolazi u Zagreb – prema njihovim izjavama tamo to će biti do kraja godine (s obzirom da su Sofiju i Bukurešt otvorili u zadnjih 6 mjeseci). Tko bi rekao – Netokracija se držala činjenica, a tema je bila zanimljiva 🙂

      Za razliku od drugih mi smo potvrdili informaciju od Ubera koju smo imali – rekli su uskoro, a naslovi su krenuli od mainstream medija koji umjesto da potvrde su samo krenuli kao da je sutra 🙂 Pogledaj naš naslov i pogledaj naslove drugih medija pa reci tko je senzacionalistički. A onda je Uber došao na OMGcommerce, potvrdio što smo napisali – nisu se morali obraćati drugim medijima s ispravcima 🙂

      Baš i nije gotovo 🙂 Netokracija i dalje, vjerujem da se bar s time slažeš, najrelevantnije govori o tome što se događa na digitalnoj sceni. Da ne govorim da nam je broj članaka “izvana” se smanjio upravo kako se smo se orijentirali na sadržaje iz Hrvatske 🙂 Ali lakše je pretpostaviti nego pogledati što je sve objavljeno 😉

      P.S. Da, imamo sponzorske članke, i to suptilne – za razliku ponovno od drugih medija koji će ti raditi copy/paste PR. Mislim da je članak na temu kvalitetnu uz sponzora koji ga podržava bolji način monetizacije od popupova, ali slobodno me ispravi 😉 Znaš, od nečeg se mora i živjet. Tužno je što to ne povezuješ… 🙁

      Cheers 🙂

    • Ivan Brezak Brkan

      Ivan Brezak Brkan

      20. 05. 2015. u 6:25 am Odgovori

      BTW – senzacionalistički naslov za Uber bi bio:
      “Uber u Zagrebu do ljeta – uništit će domaće taksiste!”

      …a za ovu temu:
      “Startit izgubio kredibilitet, senzacionalistički najavio fond pogrešnim informacijama!”

      Oh wait, to nismo napravili :))

  4. Tea

    Tea

    19. 05. 2015. u 11:52 pm Odgovori

    Čuj “poštovali odluku voditelja fonda da se ne izlazi sa polovičnim informacijama”, pa jedan od tih voditelja je predstavio fond na Startit dogadjaju. Sve se slažem sa prethodna dva komentara

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Programiranje

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tehnologija

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Tvrtke i poslovanje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?