Splitski Blank s partnerima uskoro lansira hrvatski NFT marketplace na Ethereumu!

Splitski Blank s partnerima uskoro lansira hrvatski NFT marketplace na Ethereumu!

Uz bok nekolicine renomiranih umjetnika suvremene umjetničke scene, a pod vodstvom splitske agencije Blank, stiže nam Endemic platforma za trgovanje NFT umjetninama. Više o projektu otkrivamo od samih pokretača.

Kada sam prije nekoliko mjeseci pisao o NFT-u, oni su već bili izuzetno popularni. Nisam se iskreno ni nadao da će do danas postati možda i najpopularnija tema tehnološke industrije, a broj osoba koji se obogatio na njima prelaziti tisuće. Ali, evo nas tu.

Stoga, ako niste pročitali uvodni NFT tekst, svakako to učinite, a ako vas obuzme želja za trgovanjem bacite pogled prema Endemicu, hrvatskom NFT marketplaceu na Ethereumu, odnosno trgovini NFT umjetninama iza kojeg stoji tim splitske agencije Blank koji se kriptovalutama bavi još od davne 2013. O NFT trgovanju, trgovinama i svemu između sa mnom su razgovarali Blankovci i partneri na projektu: Nebojša Veron, Hrvoje Zuanić, Stipe Plejić i Marko Marinović.

Specijalizirani za digitalne proizvode na blockchainu

Suosnivači Blanka već niz godina rade skupa. Josip Svalina

Nekima će imena iz Blanka biti više poznata zbog projekata poput lokacijske aplikacije Spotie i danas jedine hrvatske platforme za naručivanje hrane – dobartek.hr. Međutim, Blank je još od ranih dana pratio svijet blockchaina i kriptovaluta. Upravo su oni razvili prvu domaću burzu kriptovaluta, Bitkonan, a nakon koje je uslijedio Bitcoin Store, koji je uz online izdanje otvorio i prve hrvatske fizičke kripto mjenjačnice.

Kako se u posljednje vrijeme sve više počelo govoriti o NFT-u, tako su i u Blanku odlučili napraviti nešto po tom pitanju, pojašnjava Nebojša Veron, CEO Blank agencije.

Zajedno sa Stipom Plejićem i Milanom Mašanovićem iz udruge Stone Block te Hrvojem Zuanićem, kreativnim direktorom projekta, nakon par inicijalnih sastanaka brzo smo se našli i zajedno krenuli u razvoj platforme za NFT-ove s naglaskom na umjetnost i kvalitetne umjetničke radove.

NFT “ludilo” tek počinje

Možda biste pomislili da NFT ludilo polako jenjava, ali to je daleko od istine. Količina prodanih NFT-a raste kontinuirano, a iz Blanka mi kažu kako se svakog dana može vidjeti sve više novih projekata koji uspijevaju privući zajednicu kripto entuzijasta i investitore:

Prodaja NFT-ova je u prvoj polovini 2021. eksplodirala na 2 milijarde dolara, što je rast od 20 puta u odnosu na prijašnji kvartal. Mišljenja smo da je ovo početak velikog digitalnog zaokreta u kupnji i konzumaciji umjetničkih sadržaja. Prema našim početnim analizama ovakav smo scenarij očekivali i to je jedan od najbitnijih razloga pokretanja Endemica.

No, ovo nije samo brzinski projekt koji je složen u par dana.

Konceptualno se na platformi radi već dvije godine, a razvojni dio i programiranje dovršen je ove godine. Licenca i softver razvijeni za Endemic NFT marketplace (prvi na Ethereumu u Hrvatskoj) tako su u potpunosti razvijeni u Blanku, a zanimljiva stvar je što bilo tko može od njih naručiti i kupiti tu licencu te pokrenuti vlastiti NFT marketplace.

Osim licence za sam marketplace, Blank također radi i pruža uslugu razvoja NFT kolekcija tako da nam se umjetnici koji žele objaviti svoju NFT kolekciju isto tako mogu javiti. Zapravo, želimo pružiti kompletnu uslugu razvoja i infrastrukture za projekte u NFT svijetu.

Već su okupili nekoliko renomiranih umjetnika suvremene umjetničke scene

Naravno, osim suosnivača i Blank tima, u radu na podizanju platforme je radilo na desetke stručnjaka – od umjetnika, ekonomista, stručnjaka za blockchain, marketingaša i developera. Hrvoje mi pojašnjava kako su od početka željeli platformi pristupiti na drugačiji način, stoga su prvo krenuli razvijati bazu umjetnika, ilustratora, dizajnera, animatora i kustosa, a tek se potom bacili na programiranje.

S ponosom mogu reći da danas imamo izvrstan art kuriran od strane profesionalnih kustosa, konkurentan na jakom međunarodnom tržištu. Vrijedi istaknuti da u Endemic timu imamo renomirane umjetnike poput Danijela Žeželja, Saše Pocrnića, Igora Taritaša, Eugena Varzića, Vice Tomasovića, Veljka i Milivoja Popovića, Tee Jurišić i izvrsnog hrvatsko-belgijskog QLU art kolektiva.

Sveukupno će se na Endemicu naći djela više od 60 autora koje će odabrati kustoski tim – Sonja Švec Španjol, Ivan Perić i Li JIngLun, ali naći će se tamo i brojne druge NFT kolekcije za koje vjeruju da mogu postići popularnost kolekcija poput Bored Apes Yacht Cluba, Crypto punksa i sličnih.

Endemic će imati komponente i marketplacea i društvene mreže

NFT je zainteresirao širu publiku zbog toga što se temelji na takozvanom digitalnom vlasništvu. Biti vlasnik umjetnine koja je digitalna, a opet jedinstvena bit će sve više slučaj u svijetu, a Blank s ovim projektom želi približiti ovu vrstu digitalne umjetnosti svima. Iz Blanka kažu kako mlađa publika gleda na ovakve sadržaje kao na nešto logično i prirodno, a tradicionalna tržišta ipak će trebati period tranzicije.

Upravo to bi trebale olakšati platforme poput Endemica, za koju pokretači ističu nekoliko glavnih prednosti:

Vrhunska umjetnost iz različitih dijelova svijeta koju naš kustoski tim nakon provjere odobrava na platformu, a druga je snaga zajednice i socijalno-interaktivna komponenta platforme.

Endemic će u stvari imati sve komponente i marketplacea i društvene mreže. Time se potiče interakcija, lajkanje, dijeljenje, komentiranje te jačanje uloge određenog profila bilo umjetnika ili kolekcionara u Endemic zajednici. A naposljetku, to rezultira jačanjem brenda.

Endemic tako nudi vrhunske umjetnine koje imaju snažnu vrijednost na tržištu u svijetu materijalne, ali i digitalne umjetnosti. Upravo je u tome razlog zašto su birali umjetnike koji su javnosti poznati kao ključni akteri na suvremenoj umjetničkoj sceni te su vrlo prisutni na digitalnim kanalima. Riječ je o svojevrsnim “art influencerima”, dodaje Hrvoje i kaže kako smatraju nadolazeće serije NFT-a revolucionarnima i monetarno potentnima poput prvih knjiga tiskanih na Gutenbergovom stroju.

Na Endemicu će se naći i jedinstvena djela street art umjetnika, poput ovog interijera Igora Taritaša.

Koraci prema globalnoj Endemic zajednici

U ovim trenucima Endemic polako poprima svoj konačan oblik. Finalni cilj je, pojašnjava Stipe, stvaranje globalne zajednice koju će sačinjavati niz manjih lokalnih zajednica digitalnih umjetnika koji će moći promovirati i prodavati svoja djela na globalnom tržištu.

Do tada nam je bitno osigurati financiranje projekta i privući što darovitije umjetnike na platformu te raditi na jačanju i prepoznatljivosti brenda. Do kraja godine očekujemo imati na platformi nekoliko stotina umjetnika, koji bi brojili nekoliko tisuća umjetničkih djela.

U Blanku gledaju na NFT umjetnine kao na iznimno velik potencijal i tehnologiju koja će za pet ili 10 godina u svijetu imati vrlo široku primjenu. Tim sada užurbano priprema službeni launch platforme, a nakon čega će Endemic izbaciti i svoje prve kolekcije NFT-a, zato svakako pratite!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

SEO i tražilice

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Tehnologija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Izvještaj

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Panel

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…