Muskova vizija Teslinog poslovanja uključuje razvoj cjelovitog solarnog sustava, proizvodnju novih tipova vozila među kojima se ističe električni autobus za prijevoz putnika u urbanim područjima te ugradnju autopilota koji bi bio deset puta sigurniji od ljudskih vozača u sve Tesline automobile. Uz to, Musk želi omogućiti vlasnicima da njihovi automobili sami prevoze putnike u ono vrijeme kada ih vlasnici ne koriste jer prema sadašnjim podacima vlasnici automobila koriste svoje ljubimce samo 5 do 10% vremena.

Elon Musk je objavio novi master plan, odnosno viziju Teslinog poslovanja. U sljedećih 10 godina kompanija bi osim sveobuhvatnog solarnog sustava za kućanstva i autopilota koji je deset puta sigurniji od ljudskih vozača, trebala započeti proizvodnju novih tipova vozila, uključujući električne autobuse za prijevoz putnika u urbanim područjima. No, to nije sve. Muskova želja je stvoriti uvjete u kojima bi vlasnici mogli dijeliti svoje automobile i također pružati uslugu putničkog prijevoza.
Optimiziran javni prijevoz dizajniran i za bicikle
Jedna od važnijih stavki u Muskovom planu je širenje proizvodnje na cjelokupni cestovni promet. Pritom je cilj proizvodnjom većeg broja vozila, sniziti cijenu proizvoda te povećati zaradu iz koje bi se zatim mogao financirati razvoj novih tipova vozila poput teretnih i vozila za prijevoz putnika u urbanim područjima. Muskova vizija urbanog prometa odnosi se na veći broj manjih autobusa koji bi bili fleksibilniji, samostalno bi upravljali i mogli bi automatski prilagoditi brzinu stanju na cesti bez naglih kočenja. U tim bi se autobusima mogli prevoziti i bicikli zahvaljujući boljem dizajnu, a putnici na autobusnim stanicama bi naručivali autobus klikom na aplikaciji čime bi se mogao optimizirati javni prijevoz.
Novi modeli vozila mogli bi biti predstavljeni već sljedeće godine.
Konkurencija Uberu?

U Tesli već sada rade na razvoju komponenti koje bi mogle samostalno upravljati automobilom. Muskov cilj je ugraditi autopilot koji je deset puta sigurniji od ljudskih vozača, a u slučaju da se pokvari jedna od komponenti, automobil bi i dalje trebao biti u stanju samostalno voziti određeno vrijeme do nekog servisa. Riječ je svakako o dugoročnom planu čiji rezultati neće biti vidljivi u skorije vrijeme, ali je beta verzija autopilota spremna i Musk je planira ugraditi u Tesline automobile. Trenutna beta verzija je duplo sigurnija od ljudskih vozača i zasada će se moći uključiti samo kao jedna od opcija upravljanja.
Jednom kada se krene sa širom proizvodnjom automobila s autopilotom, kompanija bi omogućila vlasnicima da zarađuju na račun svog automobila u ono vrijeme kada ga ne koriste, na primjer, po noći ili tijekom radnog vremena i godišnjeg odmora. Prema podacima kojima raspolaže Musk, privatni automobili se trenutno koriste samo 5 do 10% vremena, a želja Teslinog izvršnog direktora je maksimalna iskorištenost vozila. Ideja prema kojoj bi automobil mogao samostalno prevoziti putnike i na taj način ostvarivati zaradu svojim vlasnicima mogao bi biti novi oblik pružanja usluga koji bi se također bazirao na ekonomiji dijeljenja. Stoga mnogi u njoj vide potencijalnu konkurenciju za Uber.
Poziv na ulaganje u održivost
Vizija koju je Musk objavio na Teslinom blogu u duhu je razvoja održive energije i svojevrstan poziv na ulaganje u održivost.
U nekom trenutku moramo postići ekonomiju održive energije ili ćemo ostati bez fosilnih goriva i civilizacija će propasti.
U tome je smislu važna i Muskova težnja za integracijom proizvodnje i pohrane električne energije. Riječ je o razvoju cjelovitog solarnog sustava koji je vizualno privlačan, proizvodi dovoljno energije za jedno kućanstvo i smanjuje troškove cijelog procesa korištenja solarne energije u kućanstvu koji se sastoji od narudžbe, ugradnje, održavanja i upravljanja putem aplikacije. Muskova vizija je proširiti takav sustav na cijeli svijet.
Sve u svemu, Muskov master plan nije samo vizija poslovanja jedne kompanije, već i vizija napretka društva zasnovana na čistoj energiji, optimizaciji i maksimalnoj učinkovitosti. Pred Teslom je veliki zadatak, a hoće li kompanija uspjeti, ocijenit ćemo za deset godina. 🙂
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.