Ovo je zadnja šansa da dobijete ulaganje od Elevena - za sada!

Startupi, ovo je zadnja šansa da dobijete 25 do 200 tisuća eura od Elevena – za sada!

Iako je tek početak 2015. godine, bugarski akcelerator i fond rizičnog kapitala Eleven otvorio je prijave za posljednju kohortu startupa u ovoj godini. Naime, nakon primitka novih timova, i sam fond odlazi u prikupljanje kapitala u drugoj polovici godine, kako bi se vratio još jači.

elevenbg

Od jučer, 2. veljače, pa sve do 8. ožujka, Eleven prima prijave za posljednji trenutni fond, a suosnivač Dilyan Dimitrov otkriva nam da će akcelerator ovoga puta primati zrelije projekte, pa čak i one koji već ostvaruju prihode.

Kombinirajući rastuću zajednicu koja se okuplja oko Elevena i povećavajući broj startupa koje preporučuju naši skauti, kao što je sam Ivan Brezak Brkan, očekujemo da će konkurencija među startupima ovoga puta biti iznimno jaka.

Uloženo u 20 hrvatskih i srpskih startupa

Dvije godine i dva mjeseca od pokretanja više od 300 poduzetnika iz 20 zemalja prošlo je Elevenov program, uključujući i startupe iz ovdašnjih zemalja. Fond je uložio ukupno više od osam milijuna eura u 95 projekata. Iako Elevenov ulagački period ne istječe do kraja ove godine, fond planira uložiti preostalih 4 milijuna eura upravo u posljednju kohortu startupa, ali uložit će dodatno i u startupe koji su već prošli program i zaprimili inicijalnu investiciju. Primjerice, tako je hrvatsko-makedonski startup u:Plug nakon inicijalnih 25.000 eure investicije od ovog bugarskog fonda nedavno osigurao i dodatnih 100.000.

Imamo 20 hrvatskih i srpskih timova u našem portfelju, odnosno 20% svih startupa dolazi iz tih zemalja. U njih smo ukupno uložili 1,5 milijuna eura, a neki od naših najboljih projekata te najboljih suosnivača dolaze upravo iz Hrvatske i Srbije. Međutim, poduzetnici diljem svijeta ne razlikuju se pretjerano jedni od drugih, a isto je i u našoj regiji. Jedna stvar koju bi startuperi iz središnje i istočne Europe trebali promijeniti je stidljivost – oni su prvoklasni inženjeri i poduzetnici, stoga trebaju zauzeti svoje mjesto u startup svijetu.

Investicija Elevena ograničena je na 200.000 eura po kompaniji, a do sada je 12 tvrtki zaprimilo taj ukupni iznos. Dilyan očekuje da će dodatnih 20 do 30 tvrtki također primiti punih 200.000 eura tijekom ove godine, čime će se naknadne investicije u tvrtke u koje je ovaj fond već uložio popeti na tri do tri i pol milijuna eura. Da bi startupi zaprimili pun iznos investicije, moraju pokazati značajan napredak, lansirati projekt i ostvariti prihode, a u većini slučajeva osigurati i vanjsku investiciju ulagača koji su ih spremni poduprijeti.

Zreliji projekti, žešća konkurencija

Dilyan otkriva da u posljednjih nekoliko kohorti viđaju sve zrelije projekte – osim što se prijavljuju za investiciju, od koristi im je i program i Elevenova povezanost. Primjerice, jedna od tvrtki iz sedme kohorte primljena je u ovaj bugarski akcelerator nakon što je osigurala investiciju od 500.000 eura od osnivača i ostalih ulagača. Konkurencija je sve jača, a projekti koji su još u fazi ideje moraju biti doista izvanredni da bi bili primljeni, naglašava Dimitrov.

Startupi, vrijeme je za “poliranje” prezentacija i prijava, a Eleven će vam u tome pomoći. Akceleratorov će tim krenuti na još jednu turneju po regiji, a nakon što se prijave zatvore, završni mini događaji bit će održani u Beogradu, Zagrebu, Bukureštu, Plovdivu i Varni. Projekti koji uđu u finalni odabir, bit će pozvani u Sofiju u drugoj polovici travnja.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

    • Ivan Brezak Brkan

      Ivan Brezak Brkan

      04. 02. 2015. u 8:47 am Odgovori

      Nijedan, ali radi se o akceleratoru, a taj proces “do uspjeha” traje. Farmeron je od Seedcampa dobio investiciju prije nekoliko godina i još se traži i raste. Čak i najuspješnijima, poput Facebooka, trebale su godine rasta. U međuvremenu zapošljavaju ljude, uče ih nove stvari i treniraju novu generaciju kako stvoriti uspješne tvrtke. Na žalost, uspjeh ne dolazi preko noći, a Elevenovi startupi konkretno su tek stabilni, osigurali su folowup investicije i dalje se razvijaju. Bilo bi super da ima više priča poput Nordeusa koji se mogao bootstrappati, ali eto – proces traje 🙂

      • Zdenko

        Zdenko

        04. 02. 2015. u 11:21 am Odgovori

        Super je Ivane odgovor, na mjestu. Ali ipak, zašto da startup pokloni vrijeme i sudbinu akceleratoru koji nema nijedan uspješan projekat. Možemo li onda ja i ti tako osnovati akcelerator. Mislim da je cilj svakog startupa da ide tamo gdje je bolje. Kao što akceleratori i VC-i odbijaju ‘lošije’ startupe, zašto i startupi ne bi odbijali ‘lošije’ VC-e.

        No ipak bi prokomentirao FB, on je rastao od samg početka i dobio 500,000 usd što je onda bio velik novac. Znači nije akcelerirao gdinama već je imao uspjeh odmah. To mi se sviđa kod američkih investitora, ne oeotetiziraju puno kao europski već ili vjeruju pa ulože ili ne vjeruju u startu. Čini mi se ovaj naš princip jedan koran naprijed jedan natrag. Možda sam u krivu

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Novost

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Programiranje

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Prikaz

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Sponzorirano

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?