Kako pronaći najbolje talente, privući ih u kompaniju i potom ih zadržati motiviranima, teme su s kojima se svakodnevno susreću mnoge IT tvrtke na ovim prostorima. Željeli bismo s vama podijeliti jedan sastojak našeg recepta za "Great Career a la Ekobit" koji ne daje sveobuhvatan odgovor na sva navedena pitanja, ali jest kamenčić u mozaiku našeg rješenja.
Na Netokraciji ćemo se u sljedećih nekoliko dana baviti specijalom u kojem ćemo pratiti zapošljavanje mladih inženjera u tehnološkim tvrtkama, povodom FER-ovog sajma poslova na kojem mnogi od njih nastupaju. Specijal Tech Talent 2017. podržavaju Zlatni pokrovitelji Novathon #WithPBZ, digitalna platforma Njuškalo uz razvojnu agenciju Trikoder. Kao pokrovitelji projekta uključili su se Hrvatski Telekom kao pratitelj ključnih STEM tema te Combis kao vodeći integrator informatičkih tehnologija.
Uz nenadmašnih 30 dana godišnjeg odmora za sve zaposlenike, rekla bih da smo tradicionalno poznati po tome što Ekobitovi zaposlenici puno putuju po “konfama”, i po Amerikama, i šire. Tijekom godina na različite načine rješavali smo teme “tko ide na koji event i s kojim budžetom?” pa je sustav prije nekih 4-5 godina evoluirao do nečega što smo nazvali “edukacijskim budžetom”. U prijevodu, na temelju određenih internih, ali svim zaposlenicima poznatih i transparentnih kriterija, svatko bi dobio na raspolaganje određeni pool novčanih sredstava i slobodnih dana za edukaciju kojima je samostalno, prateći osnovna načela tvrtke, mogao upravljati.
Zašto su putovanja i danas važna?

Zašto su nam putovanja na događanja bila i još uvijek su važna, čak i danas kad se čini da se sve znanje može dobiti u e-formi? Putovanja su životno i profesionalno iskustvo, mogućnost za kontakt i razmjenu s drugim sudionicima. Mi smo snažno izvozno orijentirana firma (80-ak % prihoda) i on-site iskustvo boravka naših zaposlenika na destinacijama i u kulturi kakvoj pripadaju naši klijenti je neizostavni dio usluge koju pružamo. Putovanja su na neki način i team building i turističko iskustvo koji kreiraju dodatne niti poveznice među našim zaposlenicima.
Da je tako, potvrđuju svjedočanstva zaposlenika. Dario je prošle godine bio na VS Live u Washingtonu. Na pitanje “zašto ideš na konferencije?”, izvalio je k’o iz topa “Pa u šoping”. Onda je čuo da će mu izjava biti citirana, pa se ispravio:
Konferencija VS Live u Washingtonu opravdala je očekivanja, baš kao i sam grad. Iskusni predavači, nove tehnologije, američka gostoljubivost i čak iznenađujuće dobra hrana odlični su preduvjeti za zabavno iskustvo u kojem se nešto moglo i naučiti. Preporučujem dodatni trošak od 10 dolara za noćnu turu “Monuments by Moonlight”, za sve koji zanima malo američke povijesti.
Nemanja je prošle godine posjetio Fullstack fest u Barceloni, a osim neizbježne sangrije, izdvaja sneak-peek u najnovije krikove tehnologije i širenje networka velikim imenima iz dobro poznatih kompanija.
Usavršavanja nisu nužno tehnička – kako šprehate dojč?
U edukacijskom kontekstu korištenje budžeta nije ograničeno na tehnička usavršavanja; možete ga iskoristiti da bolje “šprehate dojč” i druge strane jezike (dobro dođe na druženjima nakon konferencije kada treba naručiti pivo), usavršite svoje projektne ili prezentacijske vještine.
Na temelju feedbacka zaposlenika, u posljednjih nekoliko godina sustav je evoluirao pa naši zaposlenici osvojene resurse, osim za edukacijske sadržaje, mogu koristiti i za dodatno nadstandardno opremanje svog radnog mjesta (u modi su npr. varijabilni stolovi na podizanje/spuštanje), crowdfunding – udruživanje s kolegama da bi se nabavio zajednički gadget, vlastite R&D projekte, mini team buildinge itd.
Tko je aktivniji… Ima i veći budžet!

Za kraj dotaknimo pitanje koje vam se vjerojatno nameće: kako određujemo koliko veliku krišku “edukacijskog budžeta” dobije koji zaposlenik? Postoji čitav niz aktivnosti koje donose pomak na internoj ljestvici. Spomenut ćemo, recimo, predavanja na nekim svima vam poznatim IT konferencijama u Hrvatskoj, uključujući i našu Ekobit DevArenu gdje pak najbolje ocijenjeni predavači dobivaju dodatne poduplane punte. Spomenut ćemo sudjelovanje u internim PoC projektima. A, iako ne tako često kao parlamentarni u Hrvata, imamo krajem godine i interne izbore – za zaposlenike koji najkvalitetnije “šeraju” svoje znanje.
Šuška se da je vrijeme poluraspada kemijskog elementa De (Developerium) u IT tvrtkama dvije godine pa smo posebno ponosni na činjenicu da je znatan dio naših zaposlenika taj period već značajno nadmašio. Da su nam oni najvrjedniji resurs u kompaniji do znanja im dajemo – upravo kroz povjerenje u upravljanju resursima za znanje.
Sviđa vam se ovo o čemu pričaju Ekobitovci? Upoznajte ih na JobFairu!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.