Kad si osnivao tvrtku, zašto si odabrao biti konkurencija gigantima kao što su Apple ili Google - odmah je na početku panela na Web Summitu s Drewom Houstonom, direktorom Dropboxa, bio izravan WSJ-ov Ben Rooney. Kako se osjećaš kada znaš da si neprestano na njihovom nišanu? Kako se uopće možeš boriti protiv takve konkurencije? Unatoč Rooneyjevoj teatralnoj dramatičnosti, Houston je ipak pokazao smirenost.

Kad si osnivao tvrtku, zašto si odabrao biti konkurencija gigantima kao što su Apple ili Google – odmah je na početku panela na Web Summitu s Drewom Houstonom, direktorom Dropboxa, bio izravan WSJ-ov Ben Rooney. Kako se osjećaš kada znaš da si neprestano na njihovom nišanu? Kako se uopće možeš boriti protiv takve konkurencije? Unatoč Rooneyjevoj teatralnoj dramatičnosti, Houston je ipak pokazao smirenost.
Kako kaže, nije razmišljao o tome tko će mu biti konkurencija, nego je pokušao riješiti problem na koji je sam nailazio. Naime, kao i mnogi od nas do prije nekoliko godina, dokumente je čuvao i nosio sa sobom na USB-ovima, slao si je e-mailove kako bi mu nešto bilo dostupno, stoga je osmislio rješenje koje bi prvenstveno riješilo njegov problem, a onda i problem 200 milijuna drugih korisnika, koliko ih Dropbox danas ima. Dodaje kako su oduvijek imali konkurenciju – nekad su to bili startupi koji su radili na sličnim projektima kao Dropbox, danas su to tehnološki giganti. No, njegova se tvrtka jednostavno uvijek trudila biti bolja od ostalih i nije se obazirala na potencijalne konkurente.
Zašto je Dropbox preuzeo Mailbox?
Procijenjena vrijednost Dropboxa prošle je godine bila četiri milijarde dolara. Za sada još ne planiraju izići na burzu, a Houston je iznio i još jedan zanimljiv podatak o financijama – projekt je do sada prikupio 250 milijuna dolara investicije, ali kako su profitabilni i samoodrživi, ništa od investicije do sada nije potrošeno. Trenutno im je u fokusu zapošljavanje i kreiranje novih proizvoda. Dio njih se odnosi i na Mailbox, projekt koji je Dropbox akvizirao, zato što ga je prepoznao kao rješenje problema e-mailova.
Nitko ne voli e-mailove. Nisu evoluirali godinama. Mailbox je redizajnirao njihovo iskustvo korištenja. S druge strane, osnivači i tim su fantastični. Ovime se samo zagrebla površina onoga što možemo učiniti.
Dropbox je prvo bio fokusiran na privatne korisnike, a potom na tvrtke, no Drew napominje da je od početka vizija bila da se koristi i za jedno i za drugo. U budućnosti planiraju očuvati iskustvo korištenja Dropboxa, ali dodavati opcije koje su potrebne.
PRISM, NSA…
Nije se mogla izbjeći niti tema sigurnosti podataka, posebice jer mnoštvo povjerljivih dokumenata leži na Dropboxovim serverima. Rooney je bio direktan i pitao: Kakva je vaša veza s NSA?
Svi imamo nešto za reći o toj temi, koja mene osobno izrazito ljuti. Dropbox nije dio PRISM-a i svega ostaloga. Kada sam osnivao tvrtku, bitno mi je bilo boriti se da netko drugi, tko nije vi, ne može pristupiti vašim podatcima. Također, borimo se za transparentnost, zajedno s drugim tvrtkama. Frustrirajuće je voditi tvrtku dok se ovako nešto događa, stoga trebamo otvoreno razgovarati s vladom o svemu. Razumijem da se mora zaštititi nacionalna sigurnost, ali granice moraju postojati.
Kao i Phil Libin iz Evernotea, Houston se nada da će se uskoro izglasati regulative koje će riješiti ovaj problem.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.