dotGo: Pariška tehnološka konferencija napravljena po uzoru na TED Talks
Nicolas Ravelli, dotGo Pariz 2017

dotGo: Pariška tehnološka konferencija napravljena po uzoru na TED Talks

Kako bi izgledala tehnološka konferencija organizirana po uzoru na svjetski poznate TED Talkse? Na to pitanje odgovor su pokušali dati organizatori serije konferencija nazvane dotconferences i - pogodili!

Nicolas Ravelli, dotGo Pariz 2017

Imao sam priliku posjetiti ovogodišnju konferenciju dotGo održanu u prekrasnom Théâtre de Paris. To je samo jedna od konferencija iz dot serijala – na isti način organizirane su konferencije za CSS, JavaScript, Swift, AI, Scale i Security. Iz neformalnih razgovora sa sudionicima konferencije mogu zaključiti da su i ostale iz serijala na sličnoj, vrlo visokoj razini kvalitete.

Popis predavača objavljen prije konferencije više je skrivao nego otkrivao. Deset predavača, sve top ljudi iz branše. O čemu će pričati – nije objavljeno. Redoslijed predavača također nije za javnost. Koliko će predavanja ukupno biti na konferenciji? Samo deset? Moram priznati da sam prevrnuo službenu web stranicu uzduž i poprijeko u potrazi za informacijama, ali bez uspjeha. Ta mi je mističnost više djelovala kao organizacijski propust.

Tek kad sam pogledao prvih nekoliko predavanja, shvatio sam namjeru organizatora. Ona glasi: dođite u kazalište i uživajte u predstavi, a mi ćemo se pobrinuti za vrhunske predavače, zanimljive teme te zabavna i poučna predavanja.

Konferencija ima samo jedan track (druge konferencije često imaju više paralelnih) i traje samo jedan dan. To posjetitelje oslobađa dileme što pogledati, a što propustiti (pa kasnije žaliti). Svi su pogledali sva predavanja, dvorana je bila puna od početka do kraja. Time su predavanja dobila na važnosti jer ne postoji opasnost od nekog popularnog predavanja na drugom tracku. Kvaliteta ispred kvantitete.

Posebnost ovakvog načina organiziranja konferencije

Iako su sva predavanja zaista na visokoj razini, organizatori su pogurali najbolje predavače prema kraju dana. Na taj je način konferencija završila visokim C, a posjetitelji su se razišli puni dojmova. Više sam se puta našao na konferencijama gdje bi se najbolja predavanja ispucala na početku, da bi kasnije napetost pomalo odumirala, a publika se razilazila. Ova je konferencija čista suprotnost.

Pitanja iz publike nakon predavanja – nema. Umjesto toga, predavač sjedne pred voditelja programa na nekoliko minuta u udoban naslonjač i neformalno pred publikom prokomentira par unaprijed pripremljenih tema u obliku intervjua. Tu je prilika saznati još nekoliko detalja o temi, osobna razmišljanja o tehnologiji, kao i nekoliko osobnih crtica o predavaču. Moram priznati da me ovaj dio posebno oduševio jer se time osigurao smisleni follow up na predavanje, a otklonio se rizik od nepripremljenih off-topic pitanja iz publike. 

A što je s posjetiteljima koji se žele više družiti? Za njih su dan prije i dan poslije organizirani dodatni meetupi i radionice, izrazito neformalni. Na meetupima se također moglo vidjeti nekoliko zanimljivih predavanja.

Na glavnoj pozornici održalo se deset full-time predavanja i deset lightning predavanja. Sva će predavanja biti dostupna online kroz dva tjedna. Najveće zvijezde konferencije svakako su Francesc Campoy Flores, koji vodi vlastiti YouTube serijal na temu Goa nazvan Just For Func, i Brian Ketelsen koji je jedan od organizatora Gophercona, trenutno najveće i najpopularnije Go konferencije.

Go u enterprise aplikacijama?

Dok su predavači uglavnom tražili pozitivne strane Goa i pokazivali što se s njim sve može učiniti, Brian Ketelsen pokušao je argumentirano objasniti zbog čega Go nije prikladan za izradu ozbiljnih enterprise aplikacija. Iznijeti takvu ideju usred okupljanja najvećih Go zaljubljenika u najmanju je ruku hrabro – za takvo što potrebna je jasna ideja i stav koji si spreman braniti.

Brian primjećuje da su enterprise aplikacije uglavnom desktop aplikacije i da se one koriste mahom u Windows okruženju. Go zajednica blago je orijentirana prema Linux i Mac okruženjima, iako se jednako lako Go može koristiti i na Windowsima. Pitanje koje nam Brian postavlja glasi: može li Go u tom segmentu konkurirati postojećim .NET ili  Java frameworcima?

To je pitanje pokušao razložiti na segmente i vidjeti u kojim to segmentima Go jest, a u kojima nije dovoljno konkurentan. Krenuo je s dobro poznatim vrlinama Goa:

  • performanse – Go aplikacije se u usporedbi s ostalim jezicima brzo izvršavaju,
  • skalabilnost – Go se već koristi u produkciji za aplikacije vrlo ozbiljnih razmjera,
  • robusnost – Go inzistira na “hendlanju” pogrešaka više od prosječnog jezika.

Kao mane Goa u enterprise okruženju ističe:

  • sučelja prema enterprise alatima – vrlo slaba podrška,
  • centralizirano upravljanje aplikacijom – moguće postići, ali nije jasno kako,
  • frameworci i ekosustavi – vrlo slaba pokrivenost.

Najveću pozornost Brian posvećuje zadnjoj točki. Kao pozitivan primjer navodi lakoću pokretanja nove Spring aplikacije. Velika prednost enterprise frameworka jest što je puno teških odluka unaprijed doneseno pa se developeri mogu posvetiti rješavanju poslovnih (a ne tehničkih) problema. Kao izvanredan primjer kako je taj isti problem riješen u open source zajednici ističe Rails framework.

Sljedeća važna točka koju Brian ističe jest edukacija developera. Ovoj je točki Brian pokušao pridonijeti tako što je pokrenuo open source knjigu o učenju Goa na 18 jezika. Svi su pozvani pridonijeti knjizi sadržajem ili prijevodom poglavlja na druge jezike. Kao dobar postojeći primjer iz open source zajednice opet navodi Ruby i neponovljivi Why’s (poignant) Guide to Ruby.

Želiš čuti više detalja? Vidimo se u Zagrebu!

Na sljedećem zagrebačkom GolangZG meetupu održat ću predavanje s puno više tehničkih detalja s ove konferencije. Informacije o idućem susretu moći ćete uskoro pronaći na Facebook stranici minus5 ili u GolangZG grupi, a ako ste Go programer ili ćete to tek postati – vidimo se na GolangZG meetupu!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Antonio

    Antonio

    15. 11. 2017. u 8:52 pm Odgovori

    Ovaj dizajn stranice je savršen i možda najbolji koji sam do sad vidio među hrvatskim portalima i mislim da bi ga trebali prilagoditi na cijeli portal…

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Prikaz

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Ekskluzivno

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Dizajn

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…