Nakon eksperimentiranja s kriptovalutama, Hrvatska pošta poletjela je i u istraživanje bespilotnih letjelica koje bi mogle dostavljati pakete u udaljenim dijelovima Hrvatske.
Iako Hrvatska još uvijek nema svoj Amazon, od danas imamo dostavu dronom. Naime, upravo je danas obavljena prva dostava bespilotnom autonomnom letjelicom u Hrvatskoj, od luke Gaženica u Zadru do otoka Ugljana. Hrvatska pošta ovom demonstracijom pokazala je kako je spremna gledati u budućnost, a dronovi bi zaista mogli postati vrlo korisni za stanovnike domaćih otoka.
Radi se o pilot projektu koji je Pošta realizirala s tvrtkom AIR-RMLD, a radi se o dostavi paketa preko mora do nedalekog mjesta Preko na Ugljanu. Pošta je tako u svrhe testiranja obavila desetak letova od Zadra do Ugljana i natrag, a napominju kako su neki letovi odrađeni i po buri.
Iako je dron koji je letio do Ugljana nešto manji i njegova nosivost iznosi “samo” 200 grama, u Pošti testiraju i ostale letjelice većih doleta i nosivosti. Ovo dolazi nedugo nakon vijesti kako se Pošta kreće baviti i razmjenom kriptovaluta, a iz Pošte nam kažu kako uvelike eksperimentiraju s virtualnom stvarnosti i IoT tehnologijama.
Dronovi kao rješenje velikih logističkih izazova?
Korištenje dronova za poštanske usluge zapravo nije ništa novo, a Švicarska je baš danas najavila kako će nakon malog zastoja u svojim dostavama dronom nastaviti s istima što je moguće prije. Švicarska Pošta tako redovito dostavlja pakete stanovnicima u udaljenim krajevima putem autonomnih dronova, a kako je Hrvatska obala uvelike razvedena i ovisna o brodskom prometu, čini se vrlo logično da neka učenja od Švicarske prenesemo i kod nas.
Pomoću dronova bi se tako ekspresne pošiljke, pisma i drugi manji paketi mogli u samo nekoliko minuta prenijeti od kopna do otoka, za što su do sada otočani ovisili samo o brodovima. Jasno, dronovi neće do otoka još neko vrijeme, ali činjenica da je za samo desetak minuta moguće dostaviti paket do otoka sigurno neće proći nezapažena. Iz Pošte navode kako će se testiranje nastaviti kako bi saznali kolika je potražnja i iskoristivost ovakvog sustava.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
ludi panj
26. 01. 2020. u 6:51 pm
jel to neka šala, pogledajte kako im pošta izgleda,
još ližu marke prije slanja
švicaska je odustala od slanja dronovima jer ih je par palo s neba,
tko će platiti osiguranje paketa, izdati i dozvolu da lete iznad naseljenog mjesta sa zamotanim ciglama kao paketima
dostava malih paketa morat će koštati preko 100 kuna za dolet od max 20 km
Ivan Šimić
27. 01. 2020. u 9:20 am
Možda ližu i svakog drona prije polijetanja, mlem mlem mlem.
Također, Švicarska je vratila dronove.
ludi panj
27. 01. 2020. u 9:40 am
da danas su nastavili,
u međuvremenu jutro su mi uljepšali komentari linkedin objave pošte o dronovskoj dostavi.
suma sumarum; dostavite prvo običnu poštu ako znate,
a aviončićima se igrajte u slobodno vrijeme