Na prošlog vikenda održanom Weekend Media Festivalu saznali smo u kojem smjeru se kreće Google, ali i u kojoj mjeri je važna dobra optimizacija internetske stranice, kao i zašto Google Home još uvijek ne zna pričati "na naški".
Ako vas zanima što ma novog u Googleu, došli ste na pravo mjesto. Istina, jedno predavanje na Weekendu svakako nije dovoljno vremena za pronošenje svega onog čime bi se jedna od najvećih svjetskih kompanija mogla pohvaliti, ali svakako jest dobro mjesto za početak. Dominik Osterholt, programski voditelj Google Digital Academy, upravo je o novim trendovima pričao na predavanju Google What’s Next.
Kako je za očekivati, Google ima pune ruke posla s umjetnom inteligencijom, razvojem novih proizvoda i dodatnim “zatezanjem bora” sustava koje već koriste milijuni ljudi. Jasno, kako je Google ipak tvrtka koja direktno dodiruje milijune života promjene i nisu nešto što se može dogoditi preko noći.
Ipak, upravo su promjene najvažnija stvar, napominje Dominik. Spremnost na učenje nešto je što odvaja kompanije koje napreduju od onih koje jednostavno “zaglave” u vremenu. Kao odličan primjer poslužila je tužna priča nekoć najvećeg mobilnog giganta Nokije koja je zbog odluka koje jednostavno nisu išle u korak s vremenom izgubila enormnu količinu novca i udjela na tržištu.
Nokia je danas samo sjena onog što je bila prije desetak godina, a isto bi se moglo dogoditi i drugim velikim tvrtkama koje jednostavno nisu prihvatile promjene, a one su najizglednije u području VR, AR i AI tehnologija koje su svakog dana sve naprednije.
Ako se ne prilagodimo promjenama koje tehnologija donosi, imat ćemo problema. Moj savjet svima jeda budu spremni na učenje. I direktori i svi ostali zaposlenici.
AI je tu i ne ide nikamo

Kada govorimo o tehnologijama koje će vjerojatno promijeniti svijet za pet ili deset godina, umjetna inteligencija se nameće sama od sebe. Google mnogo radi na razvoju ovakvih tehnologija, a Dominik kaže kako u Googleu velik naglasak pridaju upravo sustavima i proizvodima koji mogu sami učiti.
To znači da se u aplikacijama i proizvodima koje koristite svakodnevno već kriju pametni algoritmi i umjetna inteligencija, iako vi to možda ne primjećujete. Google je “ubacio” AI u Maps, Gmail, Search, ali i Analytics, tako da vaša optimizacija kampanja i AdWords analize budu što je moguće lakše i korisnije.
Kako su mobilne platforme i dalje vrlo velik fokus razvoja u Googleu, Dominik kaže kako je imperativ razvijati dobre i brze aplikacije za mobilne platforme. Svoje stranice možete analizirati Google alatima, a kasnije ih i ubrzati i optimizirati kako bi korisničko iskustvo bilo što je moguće kvalitetnije.
Za kraj, Dominik je napomenuo da, kada se radi o mobilnim aplikacijama, prvenstveno treba na umu imati tri stvari:
- Budite brzi
- Budite viđeni
- Budite pametni
Svaka aplikacija ili stranica koja ispunjava ova tri kriterija svakako će biti bolje prilagođena za budućnost, barem tako kaže Google.

Dobar dan, Google
Jasno je kako smo premalo tržište kako bismo očekivali velike inovacije kod nas, ali kako je Google Home već neko vrijeme na tržištu, svakako bismo htjeli da polako nauči govoriti hrvatski kako bismo ga mogli koristiti u svojim domovima. Dominik je vrlo svjestan ovoga, te je ekskluzivno na Weekendu najavio kako postoji mogućnost da Google Home stigne u Hrvatsku do kraja iduće godine, što i nije tako daleko.
Ovo bi značilo da će se Home moći kupiti kod nas, ali i da će Google Assistant naučiti naš jezik te znati razgovarati s nama kada kažemo da, primjerice, ugasi svjetlo u drugoj prostoriji. Siguran sam kako će ovo biti velika stvar, iako sam malo skeptičan oko perioda.
Sve u svemu, čini se kako Google radi punom parom na tehnologijama budućnosti, a nama samo ostaje vidjeti kada će se ove tehnologije predstaviti i na našem tržištu. Do tada, morat ćemo se snaći kako znamo.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Markiz von Schnitzel
11. 06. 2019. u 3:20 pm
Ima li nešto novo po ovom pitanju? 🙂
Skepsa je svakako bila opravdana..
Ivan Šimić
11. 06. 2019. u 3:24 pm
Za sada još ništa novo, iako je Google nedavno dodao neke regionalne novosti, točnije podršku za merchant account, pa možda i promjena glasa za Home dođe na red uskoro, ali ne bih se suviše nadao u skorije vrijeme.