Jeste li znali da iza nove aplikacije portala Dnevnik.hr stoji osječka IT agencija COBE?

Jeste li znali da iza nove aplikacije portala Dnevnik.hr stoji osječka IT agencija COBE?

Nova aplikacija news portala Dnevnik.hr brzo je osvojila korisnike, ali i nagrade struke, a mi smo provjerili koja je tajna osječkog tima koji je od nule uspio razviti tako dobru aplikaciju u samo 4 mjeseca.

Preuzeta više od 130.000 puta, aplikaciji Dnevnik.hr gotovo se utrostručio broj aktivnih mjesečnih korisnika, a značajno je porasla i konzumacija sadržaja – u prosjeku jedan korisnik tijekom mjeseca napravi čak 60% više pregleda stranice – u odnosu na raniju aplikaciju.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Iza nove verzije stoji osječki COBEfull-service digitalna agencija koja se bavi razvojem mobilnih i web aplikacija. Posluju od 2012. godine, ali zastupljeni su pretežno na međunarodnom tržištu. S uredima u Münchenu, gdje im je ujedno i sjedište, te Osijeku, agencija danas broji 80-ak zaposlenih i desetak studenata.

Dvije godine zaredom nositelji su laskave titule Najboljeg poslodavca te dobitnici nagrade Zlatna Kuna za najuspješnije malo poduzeće u Osječko-baranjskoj županiji. A tom nizu uspjeha pridružio se još jedan. Na rovinjskoj pozornici Dana komunikacija uručena im je i nagrada u kategoriji Best Mobile App za spomenutu aplikaciju nastalu u suradnji s Novom TV.

Kako je došlo do suradnje, kakav je bio njezin tijek, koje su prednosti korištenja Fluttera za klijente i još ponešto saznali smo od naših sugovornika: Borisa Šurana, Technical Managera u Novoj TV i Gorana Luketića, Head of Developmenta u Cobeu.

Aplikacija je nastala u periodu od četiri mjeseca. Bila su to, kaže Goran, žestoka četiri mjeseca, no uspjeli su postići zacrtane rezultate.

“Zadali smo si poprilično kratak rok za izradu aplikacije od nule”

Prije nego što su se bacili u potragu za agencijom koja bi im potencijalno mogla razviti novu Dnevnik.hr mobilnu aplikaciju i zadovoljiti njihove visoko postavljene ciljeve, ekipa s Nove TV nije bila toliko upoznata s radom osječkog Cobea.

Međutim, sastavljajući popis agencija koje će pozvati na pitch, naišli su na članak o Cobeu. Već nakon inicijalnih razgovora zaključili su da bi im mogli biti dobar fit, a potom su ih uključili u selekcijski proces kroz koji je COBE predstavio najbolje rješenje i odluka je bila donesena. Goran kaže kako su s klijentom kliknuli na prvu, što je daljnju komunikaciju činilo jednostavnom i prirodnom:

Na aplikaciji smo radili po agilnoj metodologiji, u sprintevima od dva tjedna. S klijentske strane najviše smo surađivali s Borisom i Domagojem. Domagoj je odobravao “user storije”, a s Borisom sam, s tehničke strane, bio u stalnoj komunikaciji budući da smo se integrirali na njihove backend sustave.

S COBE strane, na projektu su radili dizajner, project manager, QA inženjer i developer, a s obzirom na činjenicu da su si zadali poprilično kratak rok za izradu aplikacije od nule, u nekim fazama razvoja na projektu su sudjelovala i dva developera.

Svaka dva tjedna imali smo i review meeting s većom grupom ljudi s klijentske strane, na kojem smo predstavili ono što smo napravili u posljednja dva tjedna i prikupili feedback za nastavak rada.

Aplikacija je preuzeta više od 130 tisuća puta, a na obje trgovine aplikacijama prevladavaju iznimno pozitivni komentari.

Žestoka četiri mjeseca

Boris otkriva kako je Nova TV bila zadužena za izradu API-ja kojeg do tada nisu imali te da je bilo izazovno tijekom cijelog projekta dobro koordinirati kako bi sve bilo razvijano jednakom brzinom i da jedna strana ne čeka drugu.

Razvoj aplikacije je rađen kroz dvotjedne sprintove, a na nama je bilo da od petka do ponedjeljka testiramo i javimo što još treba doraditi, a nakon toga je odmah kretao novi sprint. To se pokazalo dosta efikasno, iako nije ostavljalo puno prostora za izmjene i duže rasprave.

Aplikacija je nastala u periodu od četiri mjeseca. Bila su to, kaže Goran, žestoka četiri mjeseca, no uspjeli su postići zacrtane rezultate:

Napomenuo bih da se radi o MVP-ju i da ćemo na aplikaciji još nastaviti raditi. Ono što bih istaknuo u cijelom ovom procesu je odnos s klijentima koji su u svakom trenutku bili puni razumijevanja te, ako bi došlo do promjene planova ili do problema, uvijek su bili spremni na kompromis.

U odabiru razvojne tehnologije prevagnuo je Flutter

COBE je za projekt Dnevnik.hr aplikacije sastavio tim od dizajnera, project managera, QA testera i developera, a po potrebi je uskakao i još jedan kolega za razvoj.

S obzirom na veće iskustvo u razvoju nativnih aplikacija, prva ponuda koju je dao COBE uključivala je upravo razvoj nativne verzije za svaku platformu. Međutim, već na prvom pitchu agencije s klijentom postavilo se pitanje održavanja aplikacije i cross-platform developmenta. U to vrijeme u Cobeu su taman oformili tim za Flutter, na kojemu su i već neko vrijeme radili, pa je bilo logično da će odluka o cross-platform tehnologiji pasti na Flutter, objašnjava Goran.

Najveća prednost mu je ta što za izradu jedne aplikacije nisu potrebna dva developera, već jedan koji istovremeno pokriva i Android i iOS platformu. A na kraju smo sigurni da će dizajn elementi biti isti za obje platforme, jednom kad se aplikacija završi.

Boris dodaje kako su u početku iz Nove TV bili čak i skloniji React Nativeu jer je bio već etabliran i korišten u mnogim aplikacijama, ali je Flutter ipak prevagnuo:

Flutter je bio nešto zanimljivo, relativno novo i obećavajuće. COBE je predlagao native razvoj ili ako idemo s nekom cross-platform tehnologijom da to bude Flutter i tu smo se odmah našli. Prednost Fluttera je prvenstveno jedan codebase za sve platforme.

Sa strane klijenta, prednost korištenja Fluttera ogleda se u brzini developmenta i cijeni, dok je za developere prednost brzina rada, ali i mogućnost funkcioniranja u kombinaciji s nativnim developmentom. Unatoč tome što je tehnologija još mlada i ima prostora za napredak, već sada možemo reći kako se radi o tehnologiji koja je nadmašila sva dosadašnja cross-platform rješenja, objašnjava Goran:

Ne može se reći da je Flutter u svim pogledima savršen. Primjerice, u kombinaciji s webview komponentama može doći do problema, srećom, za sve se uspješno mogu pronaći rješenja.

News aplikacija po mjeri korisnika

Dnevnik.hr aplikacija je u međuvremenu nominirana i u dvije kategorije Digiday Media Awards Europe.

Kao što smo spomenuli na samom početku, aplikacija Dnevnik.hr preuzeta je više od 130 tisuća puta, prevladavaju iznimno pozitivni komentari, a na obje trgovine ocijenjena je s najvišom ocjenom u kategoriji news aplikacija.

U prosjeku jedan korisnik tijekom mjeseca napravi čak 60% više pregleda stranica u odnosu na raniju aplikaciju. To je pokazatelj da je aplikacija vrlo intuitivna, a sadržaj zanimljiv te da se korisnici lako snalaze koristeći ju.

S ponosom naglašava Boris i dodaje kako su prilikom razvoja na umu imali krajnjeg korisnika. Svi kanali koji postoje na web stranici u aplikaciji su odvojeni funkcionalno i vizualno na logičan način. Velika promjena su i push notifikacije koje korisnik može personalizirati prema svojim željama i potrebama te tako može biti informiran samo o onim vijestima koje ga zanimaju. Također, postoji mogućnost odabira dark/light teme te prilagodba veličine teksta za čitanje.

Prvi, ali ne i zadnji projekt na domaćem tržištu…

Nedavna nominacija u dvije kategorije na Digiday Media Awards Europe te mišljenje struke i priznanje u obliku Mixx nagrade je veliko postignuće i još jedna potvrda da su zaista napravili odličnu aplikaciju, ali još je veća nagrada priznanje korisnika, ističe Boris:

Naravno da je dobar osjećaj dobiti nagradu i biti prepoznat za svoj trud i rad, ali meni osobno najviše znače dobri komentari naših svakodnevnih korisnika i općenito dobri rezultati koje aplikacija svakodnevno postiže.

Izlazak Dnevnik.hr aplikacije i spomenuta Mixx nagrada donijela je agenciji COBE niz novih upita na projekte na domaćem tržištu. Ipak, još ništa nije potvrđeno, a COBE i dalje svoj fokus zadržava na međunarodnom tržištu.

U planu nam je nastaviti rasti, kao tim, ali i kroz projekte i klijente s kojima surađujemo. Nadalje, želimo proširiti paket usluga, možda otvoriti ured na još jednoj lokaciji, a u budućnosti želimo razviti i vlastiti proizvod.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Umjetna inteligencija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Prodaje i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene. Toliko da smo se i na Netokraciji pitali zašto jednako ne slavimo kad naše tvrtke kupuju druge… Bilo kako bilo, neovisnost je tema, a otvorila se na ovogodišnjem Weekendu.

Programiranje

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…

Tvrtke i poslovanje

HR.WEEKEND: Jelena Jelušić o 7 smrtnih grijeha “employer brandinga”

Na prvome HR.Weekendu na WMF-u saznali smo 7 smrtnih grijeha "employer brandinga" koji će definitivno ubiti sliku vaše tvrtke, ali donosimo i recept kako ga spasiti.