3 stvari o kojima trebate promisliti prije no što djeci date smartphone u ruke

3 stvari o kojima trebate promisliti prije no što djeci date smartphone u ruke

Djeca mobiteliSigurno ste se kao roditelj našli u situaciji da ne možete posvetiti baš 100% svoje pozornosti djetetu zato što morate pripremiti nekakav obrok, pospremiti nepregledne količine igračaka koje se gomilaju po svim kutovima/policama/ormarima ili možda trebate otići “na tutu”, a možda upravljate i nekakvim motornim vozilom. Uglavnom, potrebna vam je određena količina koncentracije i vremena te bi pažnju vašeg pomlatka bilo poželjno malo, hm, preusmjeriti.

Ovdje na scenu stupa vaš tablet ili smartphone koji može, privremeno, “odglumiti” dadilju i zaokupiti pozornost vaših klinaca. Mislim da svaki roditelj dobro zna kakvi su fascinantni događaji mogući kad djeca imaju višak neusmjerene energije i pozornosti.

No, prije nego što vam dijete odjuri u svijet aplikacija, igrica, crtića i filmova, predložio bih vam nekoliko sitnica koje ne bi bilo loše uzeti u obzir:

  • Prvo i najvažnije – već sam spomenuo kako ovo može biti tek privremeno rješenje i još jednom naglašavam kako je potrebno ograničiti vrijeme koja djeca provode u virtualnim, animiranim i inim svjetovima. Upotrijebite zdrav razum i korištenje tableta ili smartphonea pretvorite u povremeni poticaj ili nagradu.
  • Drugo – airplane/offline način rada; preporuča se da djeca ne koriste ove uređaje dok imaju mogućnost spajanja na internet, ali to uvelike ovisi o odluci roditelja i dobi djeteta, odnosno, o vrsti sadržaja za koju želite da bude dostupna vašim juniorima. Također, offline način rada podrazumijeva smanjeno zračenje uređaja.
  • Treće, poželjno je da dijete donekle shvaća o kakvoj je napravi riječ i da istu ne percipira kao projektil čiju bi dalekometnost bilo poželjno ispitati. Ipak, za svaki slučaj nije loše bar malo zaštiti vaš uređaj sa zaštitnom folijom za ekran i nekim kućištem ili “bumperom” zbog zaštite od ogrebotina i padova. Isto tako, poželjno je da dijete ne koristi dodirnik kao zamjenu za tanjur. Vjerujte mi, ne pišem ovo bez razloga.

Sad ste vrlo blizu tih nekoliko trenutaka koje trebate za sebe i za zadaće kojima se morate posvetiti.

Sadržaj za najmlađe

Još bi bilo poželjno instalirati sadržaj koji bi bio zanimljiv vašem djetetu, a naravno da postoji sijaset aplikacija s omiljenim likovima iz crtića, logičko-didaktičkim igricama i sl. Velik broj spomenutih aplikacija je besplatan, ima besplatnu demo verziju ili su ponekad na rasprodaji. I ovdje važnu ulogu igra zdrav razum i dob djeteta kojem je potrebno prilagoditi dostupni sadržaj. Svakako provjerite koje, odnosno, kakve aplikacije preuzimate. Kratkim istraživanjem ćete prepoznati koje su aplikacije namijenjene kojim dobnim skupinama.

Na kraju još jednom podsjećam na ograničavanje vremena i sadržaja dostupnog djeci na tabletima i pametnim telefonima. Možda sam već dosadan, ali zdrav razum je ponovno od ključne važnosti – ipak vi najbolje poznajete svoje dijete i njegovo ponašanje.

Također, na bespućima interneta postoji još mnogo dodatnog materijala na ovu temu pa predlažem da se maksimalno unaprijed informirate. Manji dio ovih savjeta dolazi upravo s tih bespuća, a veći dio je iz iskustva s mojim trogodišnjakom. Ako sam nešto propustio ili vas još nešto zanima – vidimo se u komentarima.

Bonus za vlasnike Apple iUređaja

U postavkama možete otići u stavku Općenito (“General”) i zatim u podstavku Ograničenja (“Restrictions”). Ovdje možete postaviti PIN i onemogućiti pristup određenom sadržaju, aplikacijama ili radnjama kao što su Safari, kupovina unutar aplikacija (“in-app purchase”) ili brisanje aplikacija (preporuka je da svakako isključite ovu mogućnost da vam aplikacije ne bi misteriozno iščeznule s uređaja – ali, bez brige, deinstalirane aplikacije mogu se uvijek besplatno reinstalirati sve dok koristite isti App Store/iTunes korisnički račun).

Ukoliko ste netom preuzeli novu aplikaciju i imate namjeru ostaviti uključen podatkovni promet ili WiFi, svakako resetirajte uređaj, zato što je u suprotnom moguće još neko vrijeme preuzimati aplikacije (besplatne ili plaćene) bez potrebe za unosom lozinke. Ili zaporke. Odnosno passworda.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Umjetna inteligencija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Prodaje i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene. Toliko da smo se i na Netokraciji pitali zašto jednako ne slavimo kad naše tvrtke kupuju druge… Bilo kako bilo, neovisnost je tema, a otvorila se na ovogodišnjem Weekendu.

Programiranje

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…

Tvrtke i poslovanje

HR.WEEKEND: Jelena Jelušić o 7 smrtnih grijeha “employer brandinga”

Na prvome HR.Weekendu na WMF-u saznali smo 7 smrtnih grijeha "employer brandinga" koji će definitivno ubiti sliku vaše tvrtke, ali donosimo i recept kako ga spasiti.