Dinamo je prvi hrvatski sportski ICO, kupite njihov $DZG token za 2 eura - i uključite se u klupske odluke!

Dinamo je prvi hrvatski sportski ICO, kupite njihov $DZG token za 2 eura – i uključite se u klupske odluke!

Nakon brojnih drugih velikih klubova hrvatski nogometni prvak odlučio se na iskorak u blockchain svijet kroz novi model članstva. U "inicijalnoj ponudi tokena” od 29. rujna moći ćete postati vlasnik fan tokena Dinama s kojima ćete moći trgovati i sudjelovati u određenim odlukama kluba. Što to znači za kripto dioničare, koja je motivacija kluba za ovaj projekt i tko stoji iza Sociosa istražili smo iz prve ruke.

Često govorimo o tome kako je Hrvatska zemlja s 4 milijuna izbornika (iako će novi popis stanovništva to vjerojatno opovrgnuti) što bi se moglo aplicirati i na naše najveće klubove. Zamislite situaciju u kojoj članovi klubova imaju pravo ne samo na odabir taktike već i postave igrača na utakmici. Upravo ovu povlasticu ciparski Apollon FC dao je vlasnicima svojih fan tokena u prijateljskoj utakmici u kojoj su sa 6:0 pobijedili svojeg rivala Aris Limassol.

Radi se o ekstremnom primjeru, no cijela ideja je pasioniranim navijačima klubova koji kupe tzv. klupske tokene dati mogućnost da sudjeluju u odlukama, bilo da je riječ o odabiru klupske himne, naziva trening kampa, motiva za oslikavanje stadiona, odabir klupskog dresa ili pak mogućnosti pristupa raznim povlasticama kao što su VIP ulaznice, upoznavanje s igračima i sl.

Od pokera do ideje koja je okupila najveće velikane svjetskog nogometa

Dinamov ICO će se odviti na blockchain ekosustavu Socios iza kojeg stoji Alexandre Dreyfus, nadobudni poduzetnik iz Francuske s trenutnim boravištem na Malti.

Richard nema iskustva u sportu, ali ima u pokeru i srodnim projektima. U poduzetničke vode otisnuo se osnovavši online poker tvrtku Chilipoker. Ubrzo nakon pokretanja iste dogovorio je partnerstvo s velikim američkim kazinima što ga je dovelo do ideje da poker pretvori u pravi sport. Lansirao je GPL (Global Poker League) u kojoj su u zvučno izoliranoj prozirnoj kocki klubovi kao što se Las Vegas Money Makers i New York Rounders igrali poker pred mnoštvom entuzijastičnih fanova (jedan od celebrity igrača bio je i Aaron Paul iz Breaking Bada).

Nakon partnerstva s nekoliko globalnih divova poput Twitcha i nekoliko milijuna korisnika u prvoj godini Dryfus je razbijao glavu kako tu publiku “unovčiti” i došao do ideje – tokeni za obožavatelje. No, ubrzo je shvatio koliko je teško od nule krenuti u izgradnju jedne takve zajednice. To je bio razlog zbog kojeg je stavio ključ u bravu ovog projekta i okrenuo se privlačenju sportskih institucija koje iza sebe već imaju vojske lojalnih navijača koji “gutaju” sve što nosi logo njihovog omiljenog kluba. Tako je nastao Socios.

U izuzetno kratkom vremenskom roku Dreyfus je na svoju platformu privukao velikane svjetskog nogometa kao što su Manchester City, Juventus, Milan, Barcelona, PSG, Arsenal, Inter, Everton, ali i NBA klubove poput Chicago Bullsa i Washington Wizardsa. Najavljena je suradnja i s borilačkim sportovima, tako da se očekuju i UFC eventi na platformi.

Kako funkcioniraju Fan tokeni?

Svaki klub izdaje ograničenu količinu fan tokena koje “izbacuje” u definiranim vremenskim intervalima. Primjerice, Paris Saint-Germain će svake godine izbaciti 2,5 milijuna svojih tokena.

Fan tokene moguće je kupiti koristeći chiliZ ($CHZ), kritovalutu na ethereum blockchainu koja služi kao valuta za same fan tokene. Drugim riječima, morate kupiti CHZ kriptovalutu, bilo putem Socios aplikacije i kreditne kartice, bilo tako da ga kupite na nekoj kripto burzi i prebacite na svoj Socios račun. Na njemu kupujete fan tokene svog omiljenog kluba i trgujete istima.

Primjerice, ako kupite fan token Dinama to će vam omogućiti da sudjelujete u odlukama koje Dinamo definira kao one o kojima će se moći odlučivati. Do Dinamovih i ostalih fan tokena nogometnih klubova možete doći na dva načina. Tako da sudjelujete u FTO (Fan Token Offering), nešto slično inicijalnoj ponudi dionica, ili kupnjom fan tokena kasnije na Socios burzi.

Fan token tržište već je doseglo 440 milijuna USD

Dokaz da nije riječ samo o još jednom hypeu koji će brzo umrijeti su iznosi koji se vrte. AC Milan je početkom godine zaradio 6 milijuna USD u samo 30 min svog FTO-a. Fan Token Market cap trenutno je na 440 milijuna USD (prije samo 6 mjeseci bio je na 194 milijuna USD). Treba imati na umu da je količina fan tokena u opticaju ograničena i unaprijed određena, a ostatak novih tokena različitih nogometnih klubova izbacivat će se linearno u definiranim vremenskim razmacima.

No, početkom godine CHZ platforma najavila je tzv. Fan token burn shemu. Ukratko, što bolje rezultate klub ima i što je više vlasnika fan tokena to će manje tokena biti u opticaju. Primjerice, za svaki gol koji Barcelona zabije “spalit” će se 20 tisuća fan tokena, dok će ih sa svakom pobjednom biti 40 tisuća manje. Tako raste i vrijednost preostalih tokena.

Gdje je tu naš Dinamo?

I Dinamo ulazi u “blockchain Ligu prvaka” s $DZG FTO

Od srijede 29. rujna, Dinamo Zagreb će u prodaju pustiti ograničenu količinu od 300 tisuća fan tokena. Cijena jednog tokena iznosit će 2 eura.

Nakon završetka razdoblja inicijalne ponude tokene će se moći kupiti na Sociosu po tržišnoj cijeni koja će biti definirana na tržištu. Jedna od prvih odluka u kojoj će vlasnici tokena moći sudjelovati jest imenovanje terena Dinamove omladinske škole prema jednoj od legendi kluba.

O samom projektu porazgovarali smo s Tomislavom Rukavinom, direktorom marketinga GNK Dinamo

GNK Dinamo je kao vodeći klub na području implementacije digitalnih inovacija kroz partnerstvo s globalnom platformom Socios.com imao dva cilja.

Prvi je cilj bio pokazati otvorenost i spremnost na prihvaćanje novih tehnologija s područja blockchaina, a drugi je cilj bio testirati u kojoj su mjeri navijači Dinama te globalna zajednica spremni za proizvode koje im je klub s partnerima na tom području spreman ponuditi.

Kad smo zajedno s našim partnerom analizirali postojeću geolokacijsku segmentaciju korisnika na Socios.com platformi, iznenadilo nas je to da su Hrvati u postotku u samom vrhu trenutno aktivnih korisnika što nam je svakako bio signal da krenemo u razvoj proizvoda koji će im biti privlačan. Vjerujemo da će $DZG fan token biti upravo to.

Mnogi međunarodni ljubitelji sporta postaju vlasnici tokena manjih klubova

Kako će suradnja izgledati u praksi bilo je jedno od važnijih pitanja. Rukavina ističe kako Dinamo puno ulaže u digitalne inovacije već duže vrijeme te redovito procjenjuju kako mogu određene trendove uklopiti u strategiju kluba pa je ovakva suradnja prirodan nastavak tih aktivnosti:

Iza ove suradnje stoji tim ljudi koji je uključen u provedbu projekta, i na razini strategije i na operativnoj svakodnevnoj razini. Idejni začetnik i glavni koordinator projekta je Mate Naletilić, marketing stručnjak i blockchain entuzijast. Između Dinama i platforme Socios.com postoji odlična suradnja jer su s obje strane uključeni motivirani timovi mladih ljudi.

Ono što će naš tim posebno pratiti je feedback vlasnika $DZG fan tokena i navijača Dinama kako bismo, posebno u kontekstu ekskluzivnih sadržaja i pogodnosti, što kvalitetnije mogli dalje provoditi projekt.

U posljednje vrijeme vidimo sve veći jaz između konzumenata sportskog sadržaja na digitalnim platformama i posjetitelja stadiona uživo. Dodatno, sveprisutna globalizacija zaslužna je za stvaranje višestruko veće vojske fanova određenog kluba izvan domicilnog grada ili zemlje. Jedno od pitanja koje smo postavili Dinamu bilo je i da li ovim projektom žele isključivo angažirati fanove koji ne posjećuju utakmice i angažirati ih na digitalnim kanalima ili ih privući na stadion?

Dinamo je prvi klub u ovom dijelu Europe koji je potpisao partnerstvo s platformom Socios.com i zbog toga imamo cijelu listu zadataka i smjernica koja želimo testirati kroz inicijalna dva projekta. Povećanje interesa za GNK Dinamo visoko je na toj listi, kao i angažman fanova u digitalnom svijetu.

Oko pitanja privlačenja fanova iz digitalnog svijeta na stadion imamo mnoštvo otvorenih stavki na koje ćemo kroz ove projekte, nadamo se, dobiti odgovore. S obzirom na iskustva klubova koji su već prošli stazom kojom mi sada idemo, mnogi međunarodni ljubitelji sporta kupuju tokene zbog čega ćemo sigurno vidjeti promjene i na tom planu.

Budućnost navijanja…

 

Način praćenja sporta uvelike se promijenio u posljednjem desetljeću. Na scenu dolaze nove generacije koje neće otići na utakmicu i provesti 3 sata na stadionu već će tražiti nove načine interakcije s klubom. To se primarno odnosi na konzumaciju sadržaja na društvenim mrežama, sažecima utakmica, raznim aktivacijama s igračima i klubovima, i sudjelovanju u projektima poput Sociosovog.

Strast koju navijači imaju prema klubovima gorivo je koje pogoni cijeli projekt i upravo zbog toga i osobno vjerujem da Socios ima budućnost i kod kripto entuzijasta, ali i, što je još važnije, kod onih koji će to tek postati.

Za Dinamo, ali i za druge klubove, projekt poput Sociosa poslužit će kao ulaznica njihove vojske navijača u jedan za njih do tada potpuno nepoznati svijet. Moja glavna želja je odabir imena i projekta novog stadiona u Maksimiru – za koji bi izdvojio pozamašan iznos za kupnju tokena jer to bi značilo i da će se stadion izgraditi. Ne tražim puno. #NemaPredaje

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Kolumna

Što zajedničko imaju cajke, McDonald’s i Jack Daniels? Izvrsno targetiranje potreba.

“Zašto su cajke toliko popularne?" pitanje je koje se svako malo vrati "na tapet". Na tom tapetu uz cajke i neke druge ukuse i interese sjede razni brendovi koje određene skupine štuju kao dio njihovog identiteta. Pitanje brendinga proizvoda tako više nije samo marketinško, kao što ni pitanje cajki - nije samo glazbeno.

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Google dobio zeleno svjetlo za akviziciju Photomatha

Službeno je - aplikacija Damira Sabola koja pomaže kod učenja matematike postat će dio Googlea.

Tvrtke i poslovanje

Factory se u potpunosti oprostio s Plavom tvornicom i doživio potpuni rebranding

Iako je Plava tvornica još ranije promijenila ime u Factory, sada ostaje i bez prepoznatljive plave boje doživjevši kompletan rebranding. Koliko je takav korak bio zahtjevan, ali i potreban, otkrila nam je direktorica marketinga Marijana Butorac.

Zabava i zanimljivosti

Kako su Konzumovi plišani Zvjerići uz AR tehnologiju postali virtualne igračke?

Kampanje maloprodajnih lanaca koje potiču pozitivne promjene, ali u isto vrijeme nude zabavne sadržaje za djecu u Hrvatskoj su sve popularnije. Konzum ponovno ide korak dalje i u najnovijoj takvoj kampanji donosi virtualne likove Zvjerića.

Panel

Što Infobip, ReversingLabs i Syntio uče studente na FER-u?

S poznatim hrvatskim tvrtkama razgovaramo o njihovim "vještinama" na FER-u: od osnova kako su koncipirali kurikulum kolegija i što bi savjetovali drugima koji planiraju isto, do toga što im je bio prioritet prenijeti studentima u vezi njihovog područja rada i kako su se polaznici snašli s pojedinom materijom.

Netokracija Podcast

Matija Nakić: Kako u krizi privući investitore i velike klijente, a kako veteranski kadar?

U novoj epizodi Netokracija podcasta, o građenju odnosa s investitorima, privlačenju veterana u tim i investicijskoj klimi iz perspektive jednog startupa pričamo sa su-osnivačicom Farseera, Matijom Nakić.

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.