Panel WMF-a: Digitalni ‘domorodci’ potrebni su vodećim hrvatskim korporacijama, neovisno o fakultetu!
Tzv. digitalni domorodci odnosno 'digital natives' na značajnim pozicijima, ključan su faktor uspješnosti domaćih korporacija na novom, tehnološki itekako svjesnom tržištu - zaključak je panela 'Croatia Inc. Goes Digital' koji se održao prošli tjedan u sklopu Weekend Media Festivala...

Tzv. digitalni domorodci odnosno ‘digital natives’ na značajnim pozicijima, ključan su faktor uspješnosti domaćih korporacija na novom, tehnološki itekako svjesnom tržištu – zaključak je panela ‘Croatia Inc. Goes Digital‘ koji se održao prošli tjedan u sklopu Weekend Media Festivala, najvećeg regionalnog skupa komunikacijskih profesionalaca, čiji je Netokracija bila regionalni medijski partner.
Panel kojim je moderirao direktor digitalne agencije Gingernet, Nikola Vrdoljak, nije se bavio specifičnom industrijom poput financija, već općenitoj digitalizaciji vodećih hrvatskih korporacija čiji su predstavnici voditelji novih ili već davno utemeljenih “digitalnih odjela” u svojim tvrtkama. U panelu su sudjelovali Agrokorov Ivan Kovačević, Nikolina Petran iz Zagrebačke banke, T-HT-ov Senad Kulenović te Hrvoje Odak iz Croatia osiguranja.

Kako zapravo zaista ‘digitalizirati’ veliku organizaciju poput Zagrebačke banke ili pak Agrokora – bilo je glavno pitanje razgovora. Pod digitalizacijom ne govorimo samo o korištenju društvenih mreža, oglašavanju na Googleu i Facebooku ili optimizaciji uz cloud servise, već cijeli niz promjena kako za interne korisnike, tako i za vanjske klijente…
Znaju tehnologiju, ali i poslovne procese
Za Ivana Kovačevića, voditelja odjela digitalnog marketinga u Agrokoru, ključna je suradnja među odjelima, ali i agencijama. Kako bi ta suradnja što bolje prošla, korporacije moraju imati stručne ‘digitalne’ osobe, tzv. digitalne domoroce, upoznate ne samo s poslovnim procesima i primjenom tehnologije u poslovanju, već i osobnim iskustvom korištenja primjerice društvenih mreža u svakodnevnom životu. Čitajte: netokrate. One koji koriste Twitter, znaju namjestiti privatnost na Facebooku, u mlađim danima su se igrali webmastera, a danas čitaju Netokraciju 😉 (op.au.)

Nikolina Petran, direktorica novoosnovanog Digitalnog odjela Zagrebačke banke, složila se s Ivanom po pitanju važnosti suradnje. Istaknula je tzv. social media labove na razini Unicredit grupe u kojima članovi različitih odjela, od marketinga i komuniciranja do B2B-a i ljudskih resursa, raspravljaju o upravljanju profilima na društvenim mrežama. Zanimljivo je kako je Zagrebačka banka prva u grupi s vlastitim, zasebnim digitalnim odjelom, što je čini regionalnim inovatorom. Otvaranje takvog odjela itekako je bitno za tradicionalnu organizaciju poput banke i naznaka je promjena koje se događaju u industriji koja se ponosi svojom tradicijom.
Podrška uprave ključna je za ‘digitalizaciju’
Svi sudionici složili su se kako je podrška uprave ključna za uspješnu digitalizaciju, pri čemu je Hrvoje Odak, voditelj marketinga i PR-a za Croatia osiguranje, naveo kako ga je zaista razveselilo kad su ga članovi uprave pitali zašto oni ne “digitaliziraju”, pri čemu su sljedeći strateški koraci bili time jednostavniji. Senad Kulenović, operativni direktor Hrvatskog Telekoma, objasnio je kako je podrška bitna, jer: “Po prirodi ‘trgate’ ustaljene obrasce, a svi imamo određene navike”.

Odak je istaknuo kako su se morali u radu osloniti na agenciju kao financijski isplativije rješenje. Koliko god bio razvijen in-house digitalni tim, smatra da će ekspertiza vanjskih agencija biti itekako potrebna. Kroz tu tvrdnju možemo zaključiti kako i agencije moraju ubrzano zapošljavati stručnjake upoznate s “digitalnim svijetom” ukoliko misle ostati kompetitivne, čak i ukoliko se ne radi o prvenstveno digitalnim i social media agencijama.

No, outsourcanje će pri tome ovisiti o industriji – zaključio je Kulenović. Za T-HT-ovih desetak tisuća interakcija putem društvenih mreža, bilo je očito da ih dugoročno ne mogu prepustiti agenciji, već moraju razviti vlastite kapacitete.
Zaboravite fakultete u potrazi za digitalcima
Ti kapaciteti su “digitalni domorodci”, osobe koje koriste nove medije i tehnologije u svakodnevnom životu, a svi sudionici složili su se kako njih ne stvara formalni sustav obrazovanja. Kovačević je za Netokraciju i pisao o tome kako zapošljavati kroz LinkedIn, time stvarajući još jedan korak koji će proći samo pravi ‘digitalci’.

Testirati 0.1 prije nego riskirati 1.0
Petran je natuknula kako je bitno imati na umu i da digitalne inicijative svakako treba testirati, kako preveliki rizici ne bi završili epicfailom odnosno lošim rezultatom koji bi dugoročno učinili više štete od koristi za digitalizaciju jedne velike organizacije. Naravno, najveću korist imat će oni koji riskiraju, a taj rizik morat će procijeniti upravo iskusni “domorodci” sa stvarnim mogli bismo reći i – životnim – iskustvom u digitalnom svijetu.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Denis
26. 09. 2013. u 4:22 pm
Kakvi su to digitalni odjeli i zašto nam ekonomija pada umjesto raste. Vrlo slično sintagmi ‘društva znanja’. Dobro zvuči ali život tj uspjeh je negdje drugdje