Anja Uzelac: Nisam znala koji je moj posao snova - jer on tad nije postojao

Za vrijeme fakulteta nisam ni znala koji je moj posao snova – jer on tad nije postojao

Završili ste povijest, sociologiju, lingvistiku, a zapravo želite raditi mobilne aplikacije? Radite ih u slobodno vrijeme, radite ih besplatno, volontirajte i obogatite tvrtke u kojima zapravo želite raditi svojim vještinama. Najgore što možete učiniti jest da zaključite da nemate znanja koja trebate i od straha nikad ni ne pokušati – ističe Anja Uzelac u sklopu projekta #DigitalnaKarijera powered by bonbon.

anja-uzelac-digitalna-karijera-2

Anja Uzelac stručnjakinja je za komunikacije u bonbonu. Iako se danas bavi digitalnim marketingom, put prema tome nije bio pravocrtan, otkrivamo u razgovoru s njom povodom projekta #DigitalnaKarijera koji upravo bonbon i podržava. Ne, Anja nije poput Krešimira Linkea iz Repslyja prije ostvarivanja karijere u digitalnom svijetu sanjala o povijesti umjetnosti, ali jest o – laboratorijima. No, krenimo redom.

Prvi posao dobila je po završetku pete godine studija i to na poziciji asistenta u marketingu tvrtke AGB Nielsen koja se, kao što svi koji se marketingom bave dobro znaju, bavi istraživanjem televizijske gledanosti. Nakon iskustva u medijskom planiranju, postala je prvi zaposlenik tvrtke koja se tada zvala Video Media (kasnije Morgan Grey), da bi prešla u Hrvatski Telekom kada se pojavila potreba za osobom koja će voditi AdWords kampanje za male i srednje klijente.

Tako sam počela raditi u odjelu komunikacija i s vremenom, kako to biva u velikim sustavima, dobila priliku za promjenom unutar tvrtke i završila na trenutnoj poziciji stručnjaka za komunikacije u bonbonu. Ovaj mi je posao omogućio korištenje svih znanja koje sam stekla na prošlim poslovima, možda ne uvijek operativno, ali definitivno za donošenje ispravih odluka i kreiranje učinkovite strategije.

“Nisam imala podršku okoline za odlazak iz internacionalne tvrtke u startup”

Mogli bismo reći da je presudan trenutak koji je Anju odveo u digitalnom smjeru ipak bilo iskustvo u digitalnoj agenciji Morgan Grey Bojana Bernika.

Svakako – to je bio najriskantniji, ali i najisplativiji potez koji sam povukla u dosadašnjoj karijeri. Moram reći da za ovu promjenu posla nisam imala podršku okoline, jer otići iz poznate internacionalne tvrtke u startup koji čini dvoje ljudi svima se činilo potpuno nepromišljeno, ali sada vidim da je to bio ključan trenutak koji me doveo do pozicije na kojoj sam sada. Istina, u početku smo jedva “skucali” za plaće iz mjeseca u mjesec, ali smo se borili, učili i stvarali od ničega nešto.

Od Bojana je naučila mnogo jer je on bio voljan nesebično dijeliti znanje u jednakoj mjeri koliko je Anja bila voljna učiti, a osim kreiranja online strategija i kampanja, naučila se, kako kaže, “boriti za svaku kunu”. Bez obzira na to radite li u velikoj korporaciji ili malenom startupu, ključno je ništa ne uzimati zdravo za gotovo i neprestano raditi na sebi i razvijati nove vještine, naglašava stručnjakinja za komunikacije i studentima poručuje:

Nemojte se bojati rizika – važno je jednostavno krenuti. Završili ste povijest, a zapravo želite raditi mobilne aplikacije? Radite ih u slobodno vrijeme, radite ih besplatno, volontirajte u tvrtkama koje se bave njihovim razvojem dok sami ne budete spremni  svojim novim vještinama obogatiti tvrtku u kojoj zapravo želite raditi. Najgore što možete učiniti jest da zaključite da nemate znanja koja trebate i od straha nikad ni ne pokušate.

“Mislili smo da se u agencijama ekipa samo zabavlja i baca genijalne ideje kao ping pong loptice”

Iako danas veoma strastveno govori o marketingu, jedna od zanimljivosti iz Anjine karijere je ta da je visokoškolsko obrazovanje započela na Fakultetu kemijskog inženjerstva i tehnologije. Tada sebe nije zamišljala u uredu, već u laboratoriju, ali je nakon prve godine shvatila da to nije put kojim želi ići i upisala poslovnu ekonomiju. Prve dvije godine studija bila je uvjerena da će upisati bilo koji smjer osim marketinga, no onda se u njega zaljubila i posljedično tome upisala smjer, postala demonstrator na toj katedri i studij završila magisterijem iz marketinga. U to je vrijeme, kao i većina kolega, željela posao naći u agenciji.

Na fakultetu smo svi željeli raditi u agenciji. Kada nam je jednom došao predavati Nikola Žinić, dvorana je bila nijema od divljenja i svi smo željeli jednog dana makar doći u B&Ž na intervju. Zapravo, mislili smo da se u agencijama ekipa samo zabavlja, igra stolni nogomet i baca genijalne ideje okolo kao ping pong loptice. Tako da sam mislila da ću se baviti time. Bacat ću genijalne ideje i svi ćemo sretno ispijati koktele i igrati stolni nogomet. 🙂 A onda je uslijedila – realnost.

Anja napominje kako je na fakultetu naučila razmišljati na "marketinški" način, ali da je morala samostalno "popunjavati rupe" u znanju.
Anja napominje kako je na fakultetu naučila razmišljati na “marketinški” način, kao i dobila teoretski temelj, ali da je ostalo morala “pokrpati” sama. Luka Travaš

Ako pitate Anju što je najvažnije što je naučila na fakultetu, reći će – razmišljati na “marketinški” način. Iako joj je studij postavio dobre teoretske temelje, sve ostalo je, ističe, morala “pokrpati” sama, ali danas je, uz sve besplatne i lako dostupne online platforme, to lakše nego ikad.

Posao kojim se sada bavim zaista je moj posao iz snova, ali ga nisam mogla sanjati jer tada nije ni postojao. Kada sam studirala, Facebook je tek bio u svojim počecima, nitko nije imao pametni telefon, a Google je bio samo ono gdje tražiš dodatne informacije za seminar i oglašavanje. Bilo je zaista drugačije – iako sam studij završila prije samo sedam godina.

Što će biti važno u sljedećih 5 godina?

S obzirom na to da se trendovi u digitalnom marketingu vrlo brzo mijenjaju, teško je predvidjeti što bi moglo biti važno za buduće zaposlenike i “igrače” digitalnog svijeta. Ipak, sama ta činjenica ukazuje na potrebu za praćenjem trendova.

Ovo područje mijenja se toliko brzo da i nekoliko mjeseci tijekom kojih niste pratili trendove može činiti ogromnu razliku. Ne samo da se mijenja način na koji se u digitalnom sektoru oglašavamo, nego se rapidno mijenja i potrošač, a ako se želite baviti marketingom, najvažnije je da poznajete svoje potrošače.

Osim toga, studenti bi trebali obratiti pozornost na razvoj umjetne inteligencije, strojno učenje i botove koji tek kreću u osvajanje digitalnog sektora. S druge strane, Anja smatra da će se u budućnosti značajno promijeniti i kako pratimo ponašanje potrošača i način na koji prikupljene podatke koristimo za oglašavanje.

5 stvari koje digitalno osviješteni student treba poznavati

Bez obzira na moguće promjene, nekoliko je stvari koje svaki digitalno osviješteni student treba poznavati. Na Anjinoj listi je njih pet:

  1. Google AdWords,
  2. Google Analytics,
  3. Oglašavanje na društvenim mrežama,
  4. Osnove programskih jezika,
  5. Photoshop.

Poznavanje Google AdWordsa, Google Analyticsa i oglašavanja na društvenim mrežama među najtraženijim su vještinama u digitalnom marketingu. Potrebno je znati kako metrike i analize pomažu u donošenju odluka, ali i pisati osnovne izvještaje. Za uvid u osnove programskih jezika dovoljan je jedan online semestar iz programiranja, kaže moja sugovornica, a Photoshop, koji dobro dođe i za uljepšavanje fotografija na vlastitim društvenim mrežama, služi da biste mogli barem skicirati ono što ste zamislili napraviti.

Anja ti je već pružila nekoliko savjeta za prve korake prema digitalnoj karijeri, a ako želiš saznati više i povezati se s kolegama koji dijele slične interese, ali i s potencijalnim poslodavcima i stručnjacima koji su “sve to već prošli” budi dio naših događaja #DigitalnaKarijera – powered by bonbon. Prvi su već u svibnju u Splitu i Zadru, a nakon toga u Varaždinu te Zagrebu i Osijeku – pridruži nam se ako već nisi!

Želiš i ti ostvariti digitalnu karijeru?

* obvezna polja


Jesi li student/ica? 👨🏻‍🎓 *

Koja te #DigitalnaKarijera zanima?

partneri-dk-5

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Tvrtke i poslovanje

Kontroling iliti kako urediti proces naplate prije nego pritok novca presuši

Ako niste ekonomske struke i ako se u svojoj karijeri niste susretali s podacima, izvještajima, projekcijama gotovo je sigurno kako ćete odmah kontroling povezati s kontrolom. I upravo ste upali u prvu veliku zabludu, jer kontroling je prvenstveno usmjeren na otkrivanje „bugova“ u komunikaciji i procesima.

Što ste propustili

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Netokracija Podcast

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Prikaz

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Panel

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Tvrtke i poslovanje

Kako je tvrtka osnovana u socijalizmu došla na prag komercijalizacije svog prvog AI rješenja u medicini

TIS grupa do sada se gradila daleko od pozornosti šire javnosti. U međuvremenu, radili su na uvođenju SEPA-e, eura, Instant Paymentsa, surađuju s fintechima, prisutni su u velikim bankama, i s vlastitim rješenjima… Ali nijedan njihov projekt nije toliko odjeknuo kao prvi koji su napravili uz pomoć umjetne inteligencije.