Kartično plaćanje pojednostavilo je poslovanje hrvatskih poduzetnika, a vama?

Kartično plaćanje pojednostavilo je poslovanje hrvatskih poduzetnika, a vama?

Potrošači žele plaćati karticama, a upravo je to razlog zašto mali i srednji poduzetnici uvode tu mogućnost. No, ne brinite, 70% poduzetnika, koji su je uveli, tvrde da im je to pojednostavilo poslovanje.

Dio je to istraživanja Mastercard CEE SME Monitor koje je Mastercard proveo među malim i srednjim poduzetnicima u Hrvatskoj te ostatku srednje i istočne Europe kako bi provjerio njihove potrebe, trendove i izazove. Upravo se implementacija bezgotovinskog oblika plaćanja pokazala kao jedna od ključnih stvari, a gotovo polovica ispitanika (49%) kaže da se u njihovom sektoru kartično plaćanje počelo prihvaćati prije više od pet godina.

Zanimljiv je i podatak da je u Hrvatskoj nadprosječan broj POS uređaja u odnosu na europski te ostatak srednje i istočne Europe. Dok se u potonjem području može pronaći 17.909 POS uređaja na milijun stanovnika, europski prosjek je 22.948, a hrvatski – 28.748 na milijun stanovnika!

A sve to zato što to – korisnici traže.

Osim tog razloga, mali i srednji hrvatski poduzetnici su prepoznali potrebu za povećanjem prisutnosti na tržištu, a i prepoznali su nove tehnološke trendove s kojima žele ostati u tijeku. Ispitanici tvrde da im je to pojednostavilo svakodnevno poslovanje, ali i širenje poslovanja, povećanje sigurnosti te uštedu.

Ipak, iako se povećava učestalog kartičnog plaćanja, 66% smatra da udio kartičnog plaćanja u njihovoj tvrtki na mjesečnoj razini ne prelazi 40% svih plaćanja, što znači da postoji još prostora za napredak.

Većina POS uređaja u najmu

Što se tiče POS uređaja, tek je mali postotak onih koji su ga kupili ili dobili besplatno (u oba slučaja riječ je oko 4% ispitanika) – gotovo polovica ispitanika unajmila ga je i plaća mjesečnu naknadu za njega kao postotak obujma kartičnih plaćanja. Ostali su ga također unajmili, ali ga plaćaju mjesečnom naknadom na osnovi ukupne vrijednosti transakcija ili jedinstvenom mjesečnom naknadom. No, među onima koji nemaju POS terminal, i dalje je velik broj onih koji ga nemaju namjeru uvoditi, njih čak 76%. Na to bi ih motiviralo širenje poslovne ponude, besplatno korištenje uređaja, drugačiji poslovni model, potencijalne koristi te zakonodavni okvir prema kojem bi, primjerice, posjedovanje POS terminala bilo obavezno ili bi donosilo porezne olakšice.

Daljnje inovacije u poslovanju još uvijek su nešto oko čega se lome koplja kod naših malih i srednjih poduzetnika – čak 60% njih je neodlučno oko njihovog uvođenja. Ipak, 8% njih razmišlja o uvođenju beskontaktnog plaćanja, isto toliko ih želi uvesti mobilno plaćanje, a isto toliko i plaćanje karticama online. Što se tiče plaćanja između poslovnih partnera, više od polovice tvrtki plaća fakture sa svog poslovnog računa. Isto to se najviše koristi i za plaćanje poreza te operativnih troškova poput zakupa prostora ili komunalnih računa.

Previsoki porezi i komplicirane administrativne procedure su prepreka, ali poduzetnici ne odustaju

Hrvatski mali i srednji poduzetnici o zakonskim i financijskim vijestima najviše se informiraju kod računovođa, ali i putem web stranica ministarstava ili tržišnih organizacija, medija te Narodnih novina. A ne mora se ni spominjati da im najveću prepreku za razvoj čine previsoki porezi te komplicirane administrativne procedure.

Usprkos tome, više od tri četvrtine njih planira nastaviti s trenutnim poslovanjem.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Web 3

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Izvještaj

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.

Web 3

Web3 Tales: Trenutno u web3 sferi ima prilika za sve, ali to ne znači da je web3 za svakoga!

Zašto ući u web3? Kako radi i razmišlja web3 stručnjak/inja? Koji kadrovi su traženi? Je li web3 karijera dugoročno sigurna? Što kad je bear, što kad je bull? Samo su neka od pitanja na koje su se tražili odgovori na prvoj Web3 Tales konferenciji u Muzeju suvremenih umjetnosti u Zagrebu.

Intervju

Iza scene: O dizajniranju evenata poput Porina i Future Tensea uz hrvatski 21 Productions

Dizajnirati velike događaje, konferencije ili televizijske emisije nije lak zadatak. Cijeli posao obuhvaća detaljne razgovore s klijentom i ljudima koji su specijalizirani za snimanje, zvuk ili rasvjetu. Tom procesu uvelike može pomoći jedna stvar, a to je 3D vizualizacija produkcijskog dizajna.

Novost

Google predstavio program za startupe: AI for Health, na koji se mogu prijaviti i Hrvati!

Ovaj hibridni program prvi je u nizu akademija Google for Startups Growth Academy koji je fokusiran na olakšavanje i skalabilnost startupima u inovacijama i rješavanju društvenih izazova pomoću umjetne inteligencije.

Tvrtke i poslovanje

Končar D&ST nakon revizije prema Mamforce standardu učvrstio zdravu i inkluzivnu organizacijsku kulturu

Glavne korporativne vrijednosti u tvrtki Končar D&ST su kontinuirana briga o zaposlenicima, uključivost, društvena odgovornost i ekološka održivost, a sada im se polaže sve sustavnija i promišljenija pažnja.

Tvrtke i poslovanje

Micro-Link: Jednakih mogućnosti na poslu nema bez pravičnosti, raznolikosti i uključenosti

Micro-Linkova "formula" zapravo je jednostavna: nema produktivne i uspješne tvrtke bez zdravih, odmornih i sretnih zaposlenika. Ali kako doći do toga?