
Kako je HUB385 premašio vlastita očekivanja sa 700 događaja i više od 40 radionica
Početak siječnja obično je razdoblje kad povlačimo crtu pod sve što smo napravili u protekloj godini, ali i pravimo planove za novu. Što su sve lani ostvarili u HUB385, a što tek spremaju u 2018. otkrila nam je njihova Diana Mudrinić.

Zagrebački HUB385 već je dobro poznato mjesto startupima, IT tvrtkama, developerima i freelancerima. Naravno, ne govorimo samo o stanarima, već i svima onima koji se zateknu na adresi u Petračićevoj 4 radi edukacije ili kakvog zanimljivog događaja posvećenog marketingu, kriptovalutama ili razvoju poduzetništva. Kako u HUB385 ocjenjuju proteklu godinu, jesu li zadovoljni ostvarenim i što spremaju za 2018. godinu, otkrila nam je Diana Mudrinić, EU funding i projekt menadžerica iz HUB385.
Naravno, nemoguće se osvrnuti na proteklo razdoblje, bez sagledavanja šire slike. Tako Diana na početku razgovora podsjeća kako su godinu za nama obilježili brojni događaji na domaćoj političkoj i gospodarskoj sceni, počevši od mandata nove Vlade i očekivanja da će ubrzati proces privlačenja sredstava iz fondova EU kako bi se osnažio razvoj poduzetništva, naročito u području ICT-a i visokih tehnologija. Godinu su obilježile i razne krize i neizvjesnost njihova utjecaja na gospodarstvo, poduzetništvo i građane, dodaje.
No, isto tako podsjeća kako je cilj HUB385 biti nositelj pozitivne promjene i mjesto koje će omogućiti isto takve pomake u poduzetništvu te su s time na umu, u 2017. organizirali, održali i proveli mnoge aktivnosti, od raznih događaja i meetupa do radionica.
U HUB385 timu se uvijek trudimo što više podržati razvoj hrvatskog poduzetništva i IT zajednice te mislim da smo u tome bili uspješni i ove godine. Gledajući razvoj naših ‘stanara’ i što su sve postigli, moram priznati da smo zaista zadovoljni pa i ponosni na njihov uspjeh. Bez obzira na sve vanjske utjecaje, mislim da smo i ovu godinu uspjeli postići sigurnu zonu za našu poduzetničku zajednicu.
2017. u HUB385: Brojne radionice, meetupi, događaji…
S obzirom na to da postojimo manje od dvije godine na tržištu, u odnosu na prošlu godinu ponosni smo da možemo reći kako smo ostvarili više od 50% rasta u broju polaznika radionica, kaže Diana na moje pitanje o konkretnim rezultatima.
Tijekom manje od 365 dana uspjeli smo podržati skoro 700 događaja u prostorima HUB385, organizirali preko 40 stručnih radionica s oko 450 polaznika. Kada radimo planove za svaku godinu, često smo pretjerano realni pa smo tako u 2017. premašili plan.

Ističe kako se prilikom organizacije događaja, radionica i meetupa uvijek trude pokriti aktualne teme u području ICT-a i poduzetništva. Dobar primjer su meetupi na temu bitcoina i kriptovaluta i prije booma na tržištu, ili radionice na temu machine learninga, ili one namijenjene djeci kojima su nastojali dodatno podržati razvoj STEM znanja.
U 2016. smo istraživali što je potrebno zajednici i na koji način ih možemo podržati. Smatram da smo se tijekom 2017. postupno uhodali što je i vidljivo na koji način nas pozitivno percipiraju. Mislim da se možda to čak i najviše vidi putem poduzetnika koji dolaze u HUB385 kako bi im pomogli u njihovom poslovanju.
Trenutno broje preko 250 stanara, s preko 40 tvrtki koji su našli svoj poslovni dom u HUB385, no tu su i različite zabavni događaji za stanare poput ping pong turnira ili kuhanja vlastitog piva, dodaje.
Mislim da smo uspjeli u svojoj glavnoj želji, a to je da stvorimo pravi pozitivni community.
‘Brave New World pokazuje što se može napraviti uz malo želje i puno truda’

Kad je riječ o događajima koje su prema njoj obilježili prošlu godinu, ističe kako joj je najdraži Brave New World.
Brave New World je ove godine trajao šest dana, a za to vrijeme se održala nezaobilazna utrka dronova, osam različitih radionica za djecu, biranje najboljeg robota Hrvatske, sajam IoT inovacija, izložba električnih auta, radionice za odrasle, programiranje za žene, razni meetupi i razmjene iskustava s veteranima hrvatske startup scene.
Oni koji su ga imali priliku posjetiti, prisjetit će se kako je kulminirao konferencijom koja je dovela brojne stručnjake kao što su Michela Magaš, europska inovatorica godine, futurist Gary Whitehill, Albert Gajšak, tvorac MAKERbuina te Ivan Mrvoš, poznat po pametnim klupama Steora.
Kako smo relativno mali tim, Brave New World mi uvijek ostaje u lijepom sjećanju jer se tek onda vidi što se sve može napraviti uz malo želje i puno truda.

Tu je i startup natjecanje Get in the Ring, koje kako i ime daje naslutiti, daje priliku startupima da predstavljanje i borbu u pravom ringu. Organizirati takvo natjecanje je bilo izazovno, ali i zabavno budući da izlazi izvan uobičajenih okvira, naglašava. Bilo je tu i nekoliko hackathona, zatim meetupi na razne teme, uključujući i onaj na temu esporta koji polako, ali sigurno postaje sve važniji i u Hrvatskoj. Ističe i konferenciju Ladies of New Business koja pokušava pronaći rješenja za probleme s kojima se žene susreću u razvoju svoje digitalne karijere, a u doba kada su svijet preplavile lažne vijesti, bila je tu i panel rasprava na temu Medijske pismenosti u kontekstu lažnih vijesti i kritičkog razmišljanja.
Iako je HUB385 primarno posvećen poduzetništvu i poticanju tehnološke zajednice, smatramo kako je potrebno osvijestiti važnost i utjecaj digitalne komunikacije za cjelokupnu zajednicu.
Edukacije o JavaScriptu, UX-u, digitalnom marketingu…
No, HUB385 velikim je dijelom posvećen i – edukacijama o najrazličitijim temama, od osnova elektronike, robotike i STEM-a za najmlađe uzraste do UX-a, JavaScripta i Leadership radionica za poduzetništvo ili onih o kriptovalutama.
Dodatno bih istaknula i Akademiju Digitalnog marketinga koju smo organizirali u partnerstvu s agencijom svinaweb, što je zapravo odličan primjer kolaboracije koja se sve češće javlja u HUB385. U okviru ove akademije održali smo sedam radionica kojim smo pokrili sve elemente koji čine temelj uspjeha na internetu i to u dva formata: uživo i online.
Kako je novi prostor TPZ-a utjecao na HUB385?
Kako je ove godine otvoren i novi prostor Tehnološkog parka Zagreb smješten na prostoru Velesajma koji startupima također nudi prostor i druge usluge, a bave se i organizacijom događaja, zanimalo me kako se to odrazilo na HUB385.
Otvaranje novog prostora TPZ-a je ojačalo našu suradnju s Gradom Zagrebom. Iako bi se na prvu reklo da smo međusobni konkurenti, zaista ne gledamo to tako već se trudimo zajedničkim aktivnostima ojačati poduzetničku scenu u RH. Dapače, postoji realna potreba za dodatnim razvojem sličnih prostora i raznim kolaboracijama nastojimo dodatno potaknuti ovakav oblik poduzetničkih potpornih projekata.
Što možemo očekivati u 2018.?

A što od HUB-a možemo očekivati u godini koja je tek započela? Diana kaže da nastavljaju s približavanjem aktualnih svjetskih trendova domaćim poduzetnicima i tehnološkoj zajednici. Kako bi u tome uspjeli, najavljuje niz meetupa, panela o aktualnim temama, radionice i još jači Brave New World te zaključuje:
Svjesni smo da uvijek postoji prostor za daljnji razvoj HUB385 te se veselimo svim novim izazovima. Iako će biti teško nadmašiti ovogodišnje događaje od koncerata do natjecanja u ping pongu, trudit ćemo se držati tempo kao i do sada, a za sve zainteresirane čitatelje savjetujem da prate naše društvene mreže i da se prijave na naš newsletter.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Mirko
05. 01. 2018. u 11:34 am
i koja je bila korist od svih tih meetupova, osim hrpe pojedene hrane. Neki uspješan startup?