
S uredima u Zagrebu i Splitu, u Hrvatsku službeno dolazi Dept, agencija koja je samo ove godine osvojila 11 Webbyja
Osim internetskih Oscara, Dept se ove godine iskazao i na izazovnom digitalnom projektu za Euroviziju, a što dolazak ove globalne agencije znači za tech scenu u Hrvatskoj i regiji, saznali smo od njihovog CEO-a.
Nagrađivana globalna agencija Dept otvorila je 2 ureda u Hrvatskoj – jedan u Zagrebu, drugi u Splitu. Zadnje otvaranje, službeno potvrđeno danas, ostvarilo se kroz akviziciju američke kompanije Rocket Insights, koja je ujedno i vlasnik splitske kompanije Blazing Edge.
Ova nizozemska agencija tako službeno ulazi na naše tržište, s već 20 postojećih ureda diljem svijeta, koji su se protegnuli od Berlina, Bostona i Kopenhagena do Dublina i Skoplja. Agencija posluje primarno u EU i SAD-u, a iza njih je i nevjerojatan portfelj klijenata i projekata.
U razgovoru s njihovim CEO-om, Dimijem Albersom, saznajemo kako to da su došli baš u Hrvatsku, kako rade te što kao agencija svjetskog kalibra donose za digitalce koji bi imali interesa kod njih raditi.
Hrvatsku ciljaju kao regionalno operativno središte
Za početak, naravno, najvažnije nam je saznati zašto Hrvatska. Neće vas začuditi da je jedan od razloga što je Albersova žena dijelom Hrvatica te vole provoditi ljeta na hrvatskoj obali. Ipak, Dimi Albers ne zaboravlja spomenuti kako smatra da je Hrvatska izvrsna lokacija za regionalno širenje poslovanja.
Polažem velike nade u vaše tržište i vidim ovdje puno potencijala, prvenstveno kada pogledate poslovno okruženje koje se dosta promijenilo u posljednjih nekoliko godina. Hrvatska je moćno tržište i poželjno središte za ljude i tvrtke pa nam je bilo prirodno ciljati Hrvatsku kao naše regionalno operativno središte.
Prvi fokus će im biti Zagreb i Split, a nakon toga i druge susjedne države. Primijetili su kako mnogo talenata traži priliku raditi u vodećim globalnim tvrtkama – i odlučili su djelovati.

Kako radi agencija s 11 internetskih Oscara?
S ovogodišnje dodjele nagrada Webby, poznatih i kao Oscara interneta, Dept je otišao s 11 kipića čak, čime su se upisali u povijest Webbyja kao rekorderi. Nagrade su osvojile, između ostalih, njihove kampanje za Google, Steelseries i Vang Gogh muzej.
Mogu se oni pohvaliti i s drugim velikim imenima u svom portfelju, s klijentima poput Unilevera, Panasonica, Samsunga i Phillipsa. No možda će ljubitelje Eurovizije najviše oduševiti što su zaslužni za podizanje interesa za ovogodišnji događaj, izradom jedinstvenog 3D virtualnog pregleda natjecanja.
Što se tiče načina poslovanja, možete očekivati da će se agencijski procesi rada uglavnom preslikavati i u Deptu. S obzirom na internacionalni tim, zanimalo me i koliko autonomije imaju brojni uredi pod njihovim krovom. Dimi ističe kako rade kao jedna agencija, dok ostavljaju prostora za lokalno poduzetništvo i kulturu.
Svi su naši timovi uspješni i brzo rastu i želimo pod svaku cijenu zadržati tu dinamiku. Dakle, naš hrvatski tim zadržat će postojeće rukovodstvo na mjestu, vodi vlastiti show i povezivati se s drugim timovima kada to zahtijeva projekt.
Jednom kad surađujemo na projektu za klijenta, tada započinje kultura “Dept” – udružujemo napore i obavljamo posao. To je ona ‘međuodjelna suradnja’ koju najviše njegujemo, čak smo tvrtku imenovali u čast stručnjacima u raznim ‘odjelima’.
Jedna od zanimljivosti koja ističe Dept u moru ostalih je vjerojatno činjenica da su od travnja ove godine postali i “carbon neutral” tvrtka, a trenutno su u procesu certifikacije za B Corp.
Projekt koji su koristili deseci milijuna ljudi
Ako ste zagriženi ljubitelji Eurovizije, vjerojatno ste naletjeli na spomenuti digitalni projekt virtualnog pregleda natjecanja kojim se Rotterdam predstavio za onu publiku koja ne može sudjelovati na događaju uživo. Naravno da je sam obim ljudi koji prati Euroviziju na njih stavio dodatan pritisak da kampanja funkcionira besprijekorno.
Ponosni smo na posao koji smo obavili za Euroviziju, ali to je bio izazovan zadatak jer se svijet još uvijek ne snalazi oko 3D/XR/VR/AR tehnologija. Vidimo puno potencijala s te strane tržišta i stoga smo vrlo aktivni u tom području. Primjer tome je ‘CMO-ov vodič za Metaverse’ koji smo organizirali prošli tjedan u partnerstvu s disguiseom i Epic Gamesom kako bismo našim klijentima pokazali mogućnosti koje ti novi virtualni svjetovi donose.
Eurovizija je samo jedan od specifičnih projekata koje su kao globalna agencija morali pripremiti, a već ste shvatili da danas rade s nizom različitih brendova iz raznih industrija. Kako su njihovi timovi diljem svijeta organizirani u odnosu na vrste projekata i što hrvatski tim može očekivati?
Kako smo već spomenuli, Dimi dodaje da nije bitno sjedite li vi u Zagrebu ili Bostonu, kolaboracija je uvijek prisutna. Bez obzira koja vrsta usluge, industrije ili države je u pitanju – rade kao jedna agencija. Iako imaju specijaliste s velikim iskustvom u određenim industrijama, nemaju nužno timove koji su posvećeni posebno jednoj industriji ili području. Razlog tome je jednostavan, kaže Dimi.
Ako počnete raditi kao pripravnik na projektu koji je povezan s modnom industrijom i ostanete usredotočeni na istu industriju nekoliko godina, nakon nekog vremena bit ćete nemotivirani i izgubit ćete osjećaj za trendove u svom području, ali i interes – bili vi programer ili kreativac. Na taj način, tamo gdje svi rade na različitim projektima ili klijentima, uvijek na projektima možemo ponuditi svjež izgled, kut ili čak inovativan i izvanredan koncept koji nam se sviđa.
Najbolji projekti vašeg života?

Jedno od mojih zadnjih pitanja upućenih Dimiju bilo je i što od Depta mogu očekivati svi developeri, dizajneri, marketinški i drugi stručnjaci koji bi poželjeli biti dio njihove priče. Cilj je, kako kaže Dimi, veoma jednostavan, “bit ćete motivirani da stvarate najbolje projekte vašeg života”. Ono što se tu najviše ističe je da se u Deptu razvija korisničko iskustvo od početka do kraja – od prve linije koda do zadnje marketinške kampanje.
To znači da u Deptu ne radite na izoliranom dijelu digitalnog putovanja korisnika, već zajedno s drugim kolegama radite na kreativnosti, tehnologiji i podacima na istinski integriran način. Rad koji stvaramo višestruko je nagrađivan, što znači da ćete raditi na najmodernijim tehnologijama i projektima s kolegama iz cijelog svijeta.
Jedna od prednosti jest činjenica da imate priliku učiti od njihovog bogatog iskustva i kadra. U tome će svakako pomoći i njihov Dept Fest koji se održava jednom godišnje u Amsterdamu. Na festivalu se razgovara o najboljim praksama i studijama slučaja te se dijeli znanje sa svih strana svijeta, s fokusom na njihove timove.
U Dept agenciji u Hrvatskoj trenutno radi 30 ljudi, a taj broj planiraju udvostručiti do jeseni iduće godine. Najviše će se fokusirati na JavaScript, Java te Android i QA inženjere, ali su otvoreni za širenje i u drugim područjima.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.