Demo Day Zagrebačkog inkubatora poduzetništva zaokružio prvu godinu rada

Demo Day Zagrebačkog inkubatora poduzetništva zaokružio prvu godinu rada

Ivo Špigel otvara ZIP-ov Demo Day (slika: Hrvoje Mihajlic)
Ivo Špigel otvara ZIP-ov Demo Day (slika: Hrvoje Mihajlic)

Danas je održan prvi Demo Day u organizaciji Zagrebačkog inkubatora poduzetništva, na kojemu su se predstavili startupi koji su u ZIP ušli u jesen 2012. godine, odnosno, ZIP-ova prva generacija. Predstavili su što su od tada napravili, u kojoj su fazi te koji su im budući planovi.

Demo Day je otvorio Ivo Špigel koji je istaknuo kako je ovo za sve ZIP-ovce iznimno važan dan.

Danas završava formalni dio ZIP programa za prvu generaciju, a prošlo je točno godinu dana od samog osnivanja Inkubatora. Prije godinu dana, kada smo počeli razmišljati o pokretanju ZIP-a, nismo imali točnu predodžbu o tome kako će sve to izgledati, a posebice nismo znali koliko će nam to vremena oduzimati. Uhvatili smo se i organiziranja velikog broja različitih događaja, poput konferencija, kao što je Startup Island, no izuzetno smo zadovoljni postignutim i ponosni na timove.

Naglasak današnjeg dana bio je na timovima koji su pitchali, odnosno, predstavljali svoje rezultate. Prvi je predstavljen Publiconn.com, društvena mreža za organizacije koje koriste javna ili privatna financiranja, kao i organizacije koje nude takva sredstva. Branimir Šloser ukratko je predstavio gdje su sada:

Poslovni je model baziran na pretplati, osnovni je besplatan, a postoje i tri koja se plaćaju. Prije četiri mjeseca sustav je javno lansiran, a sada imamo 2000 korisnika iz 50 zemalja. Sredstva koja su dostupna preko ove mreže prelaze iznos od milijarde dolara.

Darijan Škarica predstavlja Mash.me (slika: Hrvoje Mihajlic)
Darijan Škarica predstavlja Mash.me (slika: Hrvoje Mihajlic)

Darian Škarica predstavio je Mash.me, s entuzijastičnim pitchem – uz ovaj servis možete biti tko god želite i gdje god želite!

Svi volimo zabavne filmove, kao što su The Avengers i Shrek. No što je potrebno da takve filmove napravimo s našim prijateljima i obitelji? Puno vremena, znanja i novca. No, Mash.me to mijenja – ne trebaju vam skupi softver i hardver, niti znanje o animaciji.

Dakle, riječ je o sustavu koji korisnicima omogućuje jednostavnu izradu animiranih filmova, a samim time bi svatko mogao stvarati animirane likove za velike brendove. Počeli su razgovore s Warner Brosom, koji je zainteresiran za ideju. Lansiranje projekta je planirano za rujan ove godine.

Fieldpod, Backway, nutrioCode…

Marin Glibić govorio je o projektu Fieldpod.net, sustavu “u oblaku” za tvrtke koje obavljaju posao na terenu. Iznio je probleme s kojima se takve tvrtke susreću, a koje Fieldpod može riješiti:

Fieldpod je web aplikacija za korisnike u uredu, a postoji i Android aplikacija za korisnike na terenu. Jednostavan je i pametan sustav za upravljanje, a omogućuje praćenje i organiziranje aktivnosti na terenu. Statistike su u stvarnome vremenu, može se provjeriti učinkovitost, što omogućuje poboljšanje produktivnosti cijele tvrtke.

Konkurencija je jaka, ali Glibić navodi da su njihova rješenja kompleksna i univerzalna, dok se Fieldpod specijalizirao za tvrtke koje rade popravke na terenu. Sada su u pregovorima s Ciscom, a nalaze se u privatnoj beti.

Mihovil Barančić dodijelio je timovima certifikate, čime su dobili ZIP Alumni status (slika: Hrvoje Mihajlic)
Mihovil Barančić dodijelio je timovima certifikate, čime su dobili ZIP Alumni status (slika: Hrvoje Mihajlic)

BackWay.me omogućuje pronalazak lokacije na kojoj ste bili i na koju se želite vratiti, a predstavio ju je Božidar Ševo.

Ako se nalazite na nepoznatom mjestu i pronađete zanimljivu lokaciju, kako ćete se vratiti? Možete koristiti usluge kao što su Google karte, ali one koriste podatkovni promet, što nije zgodno ako ste u roamingu. Backway koristi GPS, stoga radi potpuno offline.

Aplikacija se može preuzeti za iOS uređaje, a planira se koristiti za turistička odredišta i događaje, poput konferencija, a Ševo je napomenuo kako rade poseban projekt za konferenciju Rockpaperstartups.

Tifani Protić iz ContentKOD.com tima predstavila je model elektroničkog poslovanja nutrioCode, baze podataka o prehrambenim proizvodima, koja je temeljena na EU standardima za olakšavanje izrade podataka o sastavu prehrambenih proizvoda i distribucije tih podataka krajnjim potrošačima.

Za sve ljubitelje stripova tu je projekt 2D-market.com. Tim je napravio trgovinu za nezavisne autore stripova koji mogu dijeliti svoj rad s onima koji žele čitati njihova djela. Kako kažu, daju poveznicu između fanova i ponude. Problem su im predstavljali pirati, ali umjesto da se bore s njima, odlučili su surađivati s dijelom njih – pirati i dalje rade ono što su do sada radili, a 2D market rješava legalni dio.

Nove snage ZIP-a

Dva tima iz nove generacije, koja su do sada ostvarila najveći napredak, također su se prezentirala danas. Prvi je bio projekt Sport In Time, kojega je predstavio Bruno Blumenschein. Riječ je o platformi namijenjenoj medijskim tvrtkama za tekstualni prijenos sportskih događaja. Početkom svibnja puštena je MVP verzija, a za dva mjeseca bit će i beta verzija.

Plan nam je ići regionalno, a nakon službenog lansiranja, idemo i na druga tržišta, poput španjolskog.

Bruno Blumenschein na predstavljanju projekta nove generacije ZIP-a (slika: Hrvoje Mihajlic)
Bruno Blumenschein na predstavljanju projekta nove generacije ZIP-a (slika: Hrvoje Mihajlic)

Drugi novi tim je Appointment Labs, alat koji stranicama za grupnu kupovinu i uslužnim djelatnicima, kao i kupcima, omogućava brz dogovor termina za kupljene usluge, bez potrebe za mnoštvom telefonskim poziva.

Naše rješenje prodajemo direktno stranicama za grupnu kupovinu, a ne krajnjim korisnicima. Poslovni plan je takav da uzimamo mali postotak od svake prodane ponude.

Inače, između predstavljanja timova i njihovih startupa prikazan je i film, odnosno, video kompilacija fotografija svih značajnih konferencija, natjecanja i okupljanja koje je ZIP u proteklih godinu dana organizirao. Tom je prilikom Damir Sabol istaknuo:

Volimo komunicirati kroz rezultate, a nadam se da ćemo za godinu dana moći pokazati još više.

Saša Cvetojević dodao je na kraju kako je bio iznenađen kvalitetom timova, i prve i druge generacije, koji uče i sami, ali i jedni od drugih. Mihovil Barančić dodijelio je timovima certifikate čime su dobili status ZIP Alumni.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Startupi

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Društvene mreže

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Programiranje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?