Ovogodišnja DanubeIT konferencija koja je održana tokom vikenda na Ribarskom ostrvu u Novom Sadu, ugostila je predavače poput Randala Juliano Pereire, Marca Bisschopa, Dragana Varagića te Olge Mirković-Maksimović i našeg glavnog i odgovornog urednika, Ivana Brezaka Brkana. Oni su kroz predavanja i panel diskusiju dotakli temu istraživanja mogućnosti social i mobile sveta.

Ovogodišnja DanubeIT konferencija koja je održana tokom vikenda na Ribarskom ostrvu u Novom Sadu, ugostila je predavače poput Randala Juliano Pereire, Marca Bisschopa, Dragana Varagića te Olge Mirković-Maksimović i našeg glavnog i odgovornog urednika, Ivana Brezaka Brkana. Oni su kroz predavanja i panel diskusiju dotakli temu istraživanja mogućnosti social i mobile sveta.
Prvi dan konferencije otvorio je glavni organizator i direktor Vojvodina ICT Clustera, Milan Šolaja, koji je istakao važnost ove dve kategorije kada su u pitanju inovacije u poslovnom sektoru. Nakon njega na scenu je stupio Randal Juliano Periera iz Thompson Reutersa koji je prisutnima govorio o digitalnoj strategiji ove medijske korporacije.
Buduće generacije diktiraju tempo
On je istakao da danas čak 74% tinejdžera i mladih osoba pristupa Internetu upravo preko pametnih telefona i drugih mobilnih uređaja, te kako je nužno kako za velike, tako i za male kompanije, da ostvare dobru mobilnu strategiju koju mogu ispratiti u celosti. Randal je takođe dodao da je važno služiti se već dostupnim alatima poput Facebookovog Open Grahpa, koji je The Guardianu pomogao u akvizicji mlađe čitalačke publike.
Neke stvari jednostavno su predodređene da se dese. Jedna od njih je i mobile svet koji je napravio neviđenu revoluciju u veoma kratkom roku.
Nakon Randalovog izlaganja usledila je panel diskusija na kojoj se diskutovalo o uspešnim srpskim startupima i projektima. Kao jedan od najuspešnijih domaćih startupa naveden je upravo Limundo, čija je predstavnica, Ogla Mirković-Maksimović, izjavila da je ovoj kompaniji trebalo otprilike sedam godina da dostigne profitabilnost. Iako se čini da je to dosta vremena, ona je istakla da je kompanija uspešna upravo zahvaljujući odličnom timu ljudi koji je prepoznao najbolju strategiju razvoja.

Olga je takođe dodala da čak 10% od ukupnog Limundovog saobraćaja dolazi putem mobilnih uređaja. Tom prilikom, ova kompanija uskoro će pokrenuti sopstveni API koji će biti baziran na njihovom servisu, a koji će developeri moći da iskoriste kako bi došli do zarade pri izradi aplikacija. Ovaj potez, odličan je pokazatelj da ova kompanija ozbiljno razmatra nove načine distribuiranja sadržaja.
Content is King!
Ivan Brezak Brkan otvorio je poslepodnevni deo konferencije svojim predavanjem o tome zašto je mobile veoma značajan kada je distribuiranje sadržaja u pitanju.

On je istakao da čak 30% Netokracijinih ukupnih pregleda dolazi upravo putem mobilnih uređaja te da je naša responzivna stranica ključni faktor koji čitaocima omogućuje konzumiranje istog sadržaja samo u drugoj formi.
Poenta je da čitaocima bude dostupan kompletan sadržaj, samo u drugoj formi.
Ivan je dodao da je prilikom prošlogodišnjeg redizajniranja Netokracije mobilni pregled uzet kao inicijalna linija vodilja, jer se celokupan proces u tom slučaju sveo na pronalaženje fundamentalnih karakteristika koje čitaoci najviše koriste. Prilikom kreiranja mobilne strategije, kompanije danas polaze od desktop iskustva, što je u potpunosti pogrešno. Suprotno tome, trebali bi da krenu od mobilnog iskustva jer je kasnije znatno lakše dodavati nove funkcije i opcije, istakao je Ivan.
Crowdfunding i Freemium modeli su budućnosti
Nakon Ivana na scenu je stupio Dragan Varagić, profesor i Internet konsultant, koji je prisutne uputio u pojam crowdfundinga (društvenog prikupljanja novca). On je istakao Kickstarter i Indiegogo kao dve najpopularnije platforme za prikupljanje finansijskih sredstava od strane zainteresovanih pojedinaca. Ove platforme već su osvojile svet, a njihova primena može se sve češće videti i na našim prostorima budući da se određeni broj startupova okreće upravo crowdfundingu kao novom modelu za prikupljanje neophodnih finansija.
Kada promenimo način na koji komuniciramo, mi menjamo zajednicu.
Pored crowdfundinga, Dragan je pričao i o freemium modelu kao poslonom modelu koji je za svega nekoliko godina postao dominantan u gotovo svim sektorima. Jedan od najboljih domaćih primera jeste Nordeus, čiji je najpoznatiji proizvod, fudbalski menadžer Top Eleven, osvojio svet upravo zahvaljujući freemium modelu poslovanja koji je korisnicima omogućio kompletno igračko iskustvo i to totalno besplatno. Ukoliko korisnici žele da napreduju brže te da dođu do pojedinih beneficija, oni se okreću in-app kupovini, gde za svega nekoliko dolara mogu doći do željenih dodataka.
Koliko je ovaj poslovni model isplatljiv najbolje govori činjenica da se prošle godine Nordeusov novačani obrt merio u milionima evra, a da su prognoze za ovu godinu još veće budući da Top Eleven iz meseca u mesec beleži rekordnu dnevnu posećenot i interakciju.
Drugi dan DanubeIT konferencije bio je posvećen B2B (business to business) matchmaking na kome su učestvovali predstavnici kako domaćih, tako i stranih kompanija sa ciljem povezivanja i buduće saradnje.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.