Što Zagreb može naučiti od Beča s obzirom na broj turista na Airbnbu

Što Zagreb može naučiti od Beča s obzirom na broj turista koji koriste Airbnb

Beč, kao i mnoge druge europske metrople, bilježi sve veći broj smještajnih jedinica koje se iznajmljuju putem Airbnba. Budući da ova tema postaje sve aktualnija i u Zagrebu, posebna pažnja bit će joj posvećena i tijekom konferencije u sklopu Dana Beča koji se u našem glavnom gradu održavaju od 28. do 30. studenog.

Mario Lang

Iako glavni grad Austrije bilježi sve broj smještajnih jedinica koje se iznajmljuju putem platformi kao što je Airbnb, naplata boravišnih pristojbi koje čine bitnu proračunsku stavku i dalje predstavlja velik problem za Beč. Tako je sredinom kolovoza ove godine na snagu stupilo zakonsko pooštrenje sukladno kojem online platforme za iznajmljivanje u Beču moraju prijaviti sve privatne smještaje koji su koji njih registrirani. Treba istaknuti kako su boravišne pristojbe od iznajmljivanja putem online platformi, Gradu Beču u proteklih šest mjeseci donijele prihod od 846.190 eura, dok je u istom razdoblju lani uplaćeno svega 618.186 eura.

U Beču je trenutno 8650 stanova koji se iznajmljuju putem platformi kao što je Airbnb, a u prošlosti je samo mali dio vlasnika stanova plaćao pristojbe, iako od 100 eura zarađenih od iznajmljivanja stana boravišna pristojba iznosi samo oko 2,50 eura. Pored obveze dijeljenja podataka o iznajmljivačima, novi zakon donosi i povećanje kazni za one koji se odluče ne platiti pristojbu, i to s 420 na čak 2100 eura. Ove teme nipošto nisu nove za Beč te se o tome raspravljalo i na dvodnevnoj konferenciji održanoj u ožujku ove godine. Trenutno, ostaje pitanje, hoće li platforme za iznajmljivanje u budućnosti same zaračunavati boravišnu pristojbu i plaćati je gradu ili će to morati sami iznajmljivači.

Što donose Dani Beča u Zagrebu?

Kako i Zagreb bilježi sve veći broj turista koji smještaj pronalaze putem platformi kao što je Airbnb, a i ekonomija dijeljenja sve više dobiva na važnosti, ovim temama će posebna pažnja biti posvećena tijekom konferencije u sklopu Dana Beča u Zagrebu koji će se održati od 28. do 30. studenoga. No, na konferenciji će također biti riječi i o planiranju grada iz smart city perspektive, energetskoj sanaciji zgrada pod spomeničkom zaštitom, startupima, urbanoj mobilnosti, PR mjerama u području gospodarenja otpadom te integraciji izbjeglica.

Ako vas zanima neka od ovih tema, ulaz na događaj je slobodan, ali uz prethodnu prijavu na službenim stranicama gdje se može vidjeti i više informacija o tome što čeka posjetitelje Dana Beča u Zagrebu.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Digitalni proizvodi

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Analiza

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.

Tvrtke i poslovanje

10 godina Lean Startup Hrvatska: Ekosustav nekad i danas, što je plan za Smion?

Nakon 10 godina i na desetke radionica, edukacija i događaja Lean Startup Hrvatska postaje Smion te se nastavlja još više fokusirati na razvoj poduzetničkog i inovacijskog ekosustava. U velikom intervjuu, komentiramo desetljeće iza njih, kao i okolnosti na domaćoj sceni nekada i danas.

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...

Tvrtke i poslovanje

Volontiranje zaposlenika donosi dugoročne benefite i njima samima i poslodavcima i zajednici

Kada danas pričamo o volontiranju, unutar kompanije postoji sve više ljudi koji su upoznati s tim pojmom ili su se čak i sami okušali u volontiranju koje je bilo organizirano kroz tvrtku. To pokazuje da napredujemo, ali ima prostora za rast i uključivanje još većeg broja ljudi. 

Tvrtke i poslovanje

Poljski konzultant poručuje: Bez daljnjih odgoda, prilagodite propise i prakse gig ekonomiji

Radite kada želite, koliko želite, s kime želite. Ovo su pogodnosti rada na kojima se gig ekonomija proslavila, ali to ne znači da u praksi uvijek cvate cvijeće...