Beč, kao i mnoge druge europske metrople, bilježi sve veći broj smještajnih jedinica koje se iznajmljuju putem Airbnba. Budući da ova tema postaje sve aktualnija i u Zagrebu, posebna pažnja bit će joj posvećena i tijekom konferencije u sklopu Dana Beča koji se u našem glavnom gradu održavaju od 28. do 30. studenog.

Iako glavni grad Austrije bilježi sve broj smještajnih jedinica koje se iznajmljuju putem platformi kao što je Airbnb, naplata boravišnih pristojbi koje čine bitnu proračunsku stavku i dalje predstavlja velik problem za Beč. Tako je sredinom kolovoza ove godine na snagu stupilo zakonsko pooštrenje sukladno kojem online platforme za iznajmljivanje u Beču moraju prijaviti sve privatne smještaje koji su koji njih registrirani. Treba istaknuti kako su boravišne pristojbe od iznajmljivanja putem online platformi, Gradu Beču u proteklih šest mjeseci donijele prihod od 846.190 eura, dok je u istom razdoblju lani uplaćeno svega 618.186 eura.
U Beču je trenutno 8650 stanova koji se iznajmljuju putem platformi kao što je Airbnb, a u prošlosti je samo mali dio vlasnika stanova plaćao pristojbe, iako od 100 eura zarađenih od iznajmljivanja stana boravišna pristojba iznosi samo oko 2,50 eura. Pored obveze dijeljenja podataka o iznajmljivačima, novi zakon donosi i povećanje kazni za one koji se odluče ne platiti pristojbu, i to s 420 na čak 2100 eura. Ove teme nipošto nisu nove za Beč te se o tome raspravljalo i na dvodnevnoj konferenciji održanoj u ožujku ove godine. Trenutno, ostaje pitanje, hoće li platforme za iznajmljivanje u budućnosti same zaračunavati boravišnu pristojbu i plaćati je gradu ili će to morati sami iznajmljivači.
Što donose Dani Beča u Zagrebu?
Kako i Zagreb bilježi sve veći broj turista koji smještaj pronalaze putem platformi kao što je Airbnb, a i ekonomija dijeljenja sve više dobiva na važnosti, ovim temama će posebna pažnja biti posvećena tijekom konferencije u sklopu Dana Beča u Zagrebu koji će se održati od 28. do 30. studenoga. No, na konferenciji će također biti riječi i o planiranju grada iz smart city perspektive, energetskoj sanaciji zgrada pod spomeničkom zaštitom, startupima, urbanoj mobilnosti, PR mjerama u području gospodarenja otpadom te integraciji izbjeglica.
Ako vas zanima neka od ovih tema, ulaz na događaj je slobodan, ali uz prethodnu prijavu na službenim stranicama gdje se može vidjeti i više informacija o tome što čeka posjetitelje Dana Beča u Zagrebu.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.