
Korporacije možda ne mogu mijenjati mentalitet ljudi, ali mogu njihovo okruženje
Nakon nedavnog gostovanja u Hrvatskoj, na susretu na temu 'lean' startupa, Dan Toma se vraća u Zagreb gdje će danas predstaviti svoju novu knjigu The Corporate Startup. Događaj počinje u 18 sati u prostoru HUB385, a nama je to bio povodom da saznamo više o tome kako kompanije mogu biti inovativne poput startupa te kako se mogu transformirati u inovativne ekosustave.

Dan Toma dolazi iz poduzetničkog svijeta gdje je radio s mnogim tehnološkim startupima iz niza zemalja, ali i s kompanijama kao što su Deutsche Telekom, Bosch, Jaguar Land Rover i Allianz. Također, sudjelovao je i u radu vladinih tijela u Aziji i Europi gdje je pomogao u izgradnji nacionalnih inovativnih ekosustava i implementaciji nacionalnih inovativnih strategija.
Ta iskustva predstavio je i u knjizi The Corporate Startup koja je nastala u suradnji s Tendayijem Vikijem, a o kojoj će govoriti u Zagrebu. Knjiga je svojevrsni vodič uz pomoć kojeg tvrtke mogu transformirati svoje organizacijske sustave u inovacijske ekosustave. Pristup opisan u knjizi, pomoći će im da se razvijaju poput startupa, ali da se pri tome ne ponašaju poput startupa.
Pet načela inovacije
Između ostalog, Dan u knjizi govori o nekoliko ključnih principa koje kompanije mogu koristiti da izgrade inovativni ekosustav. Pa koji su to principi i kako mogu pomoći kompanijama da se što bolje pozicioniraju u odnosu na konkurenciju? Dan objašnjava:
Principi koje predlažemo su inovativna teza, inovativni portfolio, inovativni framework, inovativno računovodstvo i inovativna provedba. Primjena svih njih će pomoći korporacijama da imaju funkcionalni inovativni ekosustav – iz iskustva mogu reći da mnogo kompanija primjenjuje jedan ili više elemenata, ali dok svih pet ne bude implementirano, sistem će biti disfunkcionalan i neće davati željene rezultate.
Dan nadalje kaže da inovaciju treba gledati kao zdravstveno osiguranje – možda nismo najsretniji što ga plaćamo svaki mjesec, ali no s druge strane, sama činjenica da ga imamo, znači da možemo biti mirni ako se dogodi da moramo koristiti.
Na isti način, inovacija će osigurati zdravi rast kompanije.
Najveća barijera inovacijama? Mentalitet
Također, Dan objašnjava da neke tvrtke znaju što trebati kad je riječ o inovacijama, neke ne, no da je velik problem što mnoge kompanije kopiraju inovativne taktike od uspješnih konkurenata ili čak od startupa bez da razumiju kontekst u kojem je neka određena taktika polučila dobar rezultat. Također, kao najveću barijeru inovaciji vidi način razmišljanja, odnosno mentalitet.
Nisam siguran mogu li kompanije naučiti ljude da budu inovativni, ali ono što definitivno mogu napraviti je stvoriti okruženje u kojem se inovacija može dogoditi. Pri tome, pod okruženje, mislim na mijenjanje njihovih upravljačkih sustava i struktura kako bi omogućili inovatorima u svojim redovima da procvatu.
Ako vas zanima više o temi inovacija u korporativnim sustavima, dobra je vijest da još uvijek stignete poslušati Dana. Naime, njegovo predavanje održat će se danas u HUB385 s početkom u 18 sati, a u organizaciji Lean Startup Croatia i Corp2in. Nakon predavanja, slijedi okrugli stol na temu Corporate Startup s Andreom Budin iz Ericsson Nikole Tesle i Antom Magzanom, suosnivačem HUB-a 385, uz moderatora Filipa Stipančića iz Lean Startup Croatia. Ulaz je slobodan, a više informacija o događaju može se pronaći na službenim stranicama.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.