Pred početak nove godine, dobro je zastati na trenutak i napraviti pregled onoga što se zbivalo proteklih 12 mjeseci. Ovoga puta tema je crowdfunding i što se s njime zbivalo u svijetu, ali i kod kuće, odnosno u bliskom na susjedstvu (da, opet ti Slovenci!). ;) Raste li crowdfunding i dalje, koje kampanje su se izdvojile ove godine, jesu li Kickstarter i Indiegogo riješili svoje boljke? Krenimo redom!
Iako je moto Kickstartera da pomaže umjetnicima, glazbenicima, filmašima i dizajnerima da svoje ideje pretvore u stvarnost, crowdfunding je odavno prerastao indie bendove i craft proizvode te postao industrija za sebe. Prigrlile su ga i velike kompanije radi validacije proizvoda, a i ulagači od startupa sve češće žele vidjeti kako je njihov proizvod osvojio srca i novčanike backera. Lani je globalno putem crowdfundinga prikupljeno 30 milijardi dolara, a iako ćemo se morati malo strpjeti s podacima za ovu godinu, pretpostavlja da se da bi ove godine taj broj mogao biti i dvostruko veći. Odnosno, mogao bi premašiti i
Lani je globalno putem crowdfundinga prikupljeno 30 milijardi dolara, a iako ćemo se morati malo strpjeti s podacima za ovu godinu, pretpostavlja da se da bi ove godine taj broj mogao biti i dvostruko veći. Odnosno, mogao bi premašiti i vrijednost sredstava prikupljenih putem VC fondova. Vrtoglave brojke dovoljne govore o značaju crowdfundinga, a ako uzmemo u obzir da je i dalje teško doći do sredstava tradicionalnim putem, crowdfunding koji je smatran alternativnim načinom financiranja, polako postaje mainstream.
Tome u prilog govori i rast broja crowdfunding platformi, a ove godine taj je broj premašio 2000. Do sada je već postalo uobičajeno da kampanje rade specijalizirane agencije ili profesionalci, a internetska bespuća vrve savjetima i alatima. Shodno tome, i sam je Kickstarter ove godine obogatio platformu s nekim novim značajkama, a ističe se Kickstarter Live, alat koji omogućava live streaming videa, a gledatelji mogu komentirati u stvarnom vremenu i podržati kampanju dok primjerice gledaju demo nekog proizvoda.
Koje kampanje su nam privukle pažnju?
I dok ćemo morati pričekati da sami Kickstarter i Indiegogo naprave neku svoj presjek godine, od kampanja koje su privukle puno pažnje, ali i novca, osobni favorit mi je Pilot: Smart Eearpiece Language Translator. Riječ je o malenom gadgetu koji je omogućava prijevod, odnosno razgovor između dvije osobe koje govore na različitim jezicima, a prikupio je gotovo 4 milijuna dolara.
Više od 4 milijuna dolara prikupio je i KAISR Original, a riječ je madracu za napuhavanje koji se može koristiti na vodi, ali i drugim površinama. Također, tu je i društvena igra Kingdom Death: Monster 1.5 koja je na Kickstarteru tražila 100.000 dolara, a iako je do kampanje ostalo više od tjedan dana, prikupila je više od 8,5 milijuna dolara. Treba spomenuti i treću kampanju tvoraca pametnog sata Pebblea, a kampanja koja nije prošla bez kontroverzi na kraju je prikupila više od 12 milijuna dolara. No, priča je završila prodajom Pebblea Fitbitu, a brojni podržavatelji kampanje i dalje čekaju na povrat novca.
Hoćemo li vidjeti veću odgovornost Kickstartera i Indiegogoa?

Upravo je prekoračenje rokova, odnosno čekanje na proizvode po nekoliko mjeseci ili duže te slučajevi gdje proizvod nikada i ne bude isporučen i dalje velika boljka reward based crowdfundinga. Iako je Kickstarter po mnogočemu stroži od Indiegogoa, nijedna ni druga platforma ne uspijevaju stati na kraj ovome problemu ili jednostavno ne žele, već peru ruke i opravdavaju se time da su samo platforme.
Dovoljno se prisjetiti hladnjaka Coolest Cooler koji je među projektima na Kickstarteru koji je prikupio najviše novca, no vrlo brzo su počeli problemi s isporukom, a ova otužna sapunica imala je i nekoliko epizoda ove godine kada su osnivači tražili dodatan novac, međutim ni to nije pomoglo da isporuče što su inicijalno trebali. Nakon višestrukih žalbi backera, osnivači su završili pod istragom američkih vlasti. Pa kad već Kickstarter ili Indiegogo neće uvesti reda…
No, neke kampanje, odnosno proizvode očito bi slobodno mogli staviti u kategoriju ‘Ako je previše dobro da bi bilo istinito, vjerojatno i je tako’, posebno što crowdfunding više nije na svojim počecima te bilo bi za očekivati da će prevladati dječje bolesti. No, to se tiče i crowdfundera jer koliko dugo će još biti isprika da nisu znali da je njihov proizvod skup za napraviti i slati backerima na drugi kraj svijeta. Na kraju, krajeva, tko bi to trebao znati?
Equity crowdfunding zanimljiv i Indiegogou
Međutim, promjene su se događale i na području equity crowdfundinga. Zahvaljujući JOBS Actu, od ove godine u SAD-u je svima omogućeno da investiraju na ovaj način, dok je prije pola godine to vrijedilo za akreditirane investitore koji zadovoljavaju određene uvjete. Iako je vijest izazvala oprečne reakcije u SAD-u, no nije trebalo proći dugo da equity crowdfunding prigrli ni manje ni više nego Indiegogo u partnerstvu s MicroVenturesom. Trenutno investitori mogu uložiti u pet kompanija, a prema Indiegogovom službenom blogu, u prva četiri tjedna, prikupljeno je više od pola milijuna dolara, a taj broj i dalje raste.
Kako se Kickstarter barem za sada odlučio držati po strani, bit će zanimljivo vidjeti kako će se stvari dalje odvijati, odnosno koliki dio kolača može uzeti Indiegogo samo ako uzmemo u obzir da ga mjesečno posjeti 15 milijuna ljudi. Time bi se potencijalno mogle doskočiti situacijama poput one kada je zajednica poduprla Oculus Rift koji je na kraju prodan Facebooku za 2 milijarde dolara.
Kad je riječ o Velikoj Britaniji, prema istraživanju Beahursta s početka 2016. godine, equity crowdfunding predvođen Crowdcubeom i Seedrsom, bio je ondje drugi najpopularniji način financiranja tvrtki u seed fazi, i to nakon privatnih equity tvrtki, ali i daleko ispred ulaganja poslovnih anđela i privatnih investitora. No, onda je došao Brexit što je prema nekima razlog što je do rujna ove godine uloženo manje nego što je to bilo između listopada i prosinca 2015. godine. Iako postoji optimizam da je riječ samo o privremeno lošijim rezultatima, tek ostaje vidjeti hoće li Brexit dugoročno utjecati na crowdfunding u Velikoj Britaniji i kako.
Što se zbivalo s domaćim crowdfundingom?

No, što se s crowdfundingom zbivalo kod kuće? Upućeniji bi vjerojatno rekli, ništa posebno, a kako smo već pisali malo je vjerojatno da će 2016. nadmašiti lanjsku godinu kad su 23 projekta putem crowdfundinga prikupila 5,3 milijuna kuna. Da ne bi sve bilo crno pobrinule su se kampanje lansirane u jesen ove godine. Prije svega riječ je o kampanjama za mediji Forum.tm, putopisnu knjigu Tomislava Perka, pubski kviz KOZa, zatim Buba Bar u kojem će raditi osobe s Down sindromom. Također, krajem godine dobili smo i treću domaću equity crowdfunding kampanju, onu za startup Scorrers na Seedrsu koja je trenutno na 70 posto cilja s malo manje od mjesec dana do završetka kampanje.
Da ne bi bilo zabune, to nisu jedine domaće crowdfunding kampanje. Među njima treba istaknuti one crowdfunding veterana Olega Maštruka koji je ovoga proljeća financirao put u izgubljeno kraljevstvo Lo te Vitastiq koji je crowdfundao bežičnu verziju svog popularnog uređaja. No, teško da spominjanje domaćeg crowdfundinga može proći bez usporedbe sa susjednom Slovenijom. A da ondje znaju što rade pokazuje i njihova posljednja crowdfunding kampanja za projekt Gina – Smart Coffee Instrument koji je prikupio više od pola milijuna dolara. Njen tvorac Anže Miklavec već je dobro poznat u zajednici po famoznom Goat Mugu. Što reći, osim – tako se to radi! 😉
Želje za 2017. godinu…
Iako je nezahvalno raditi predviđanja, vjerujem da će crowdfunding u različitim svojim oblicima biti itekako prisutan i u 2017. godini. No, s novom godinom dolaze i nove želje da ćemo vidjeti što više dobrih i uspješnih kampanja, prvenstveno tu mislimo na neku domaću koja bi stvarno odjeknula. Naravno, pri tome nije samo riječ o dobro odrađenim elementima same kampanje jer to je nešto što se do sada već podrazumijeva, već o potrazi za odličnim projektom ili startupom kojemu će crowdfunding samo biti odskočna daska. Živi bili pa vidjeli! 😉
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Ivan Aras
31. 12. 2016. u 3:48 pm
Dobar članak 👍
Zaboravili ste Naš Hajduk u čijoj je prvoj crowdfunding akciji tokom 48 dana trajanja prikupljeno čak 4,43 milijuna kuna za otkup dionica Kluba. ❤💙
http://dalmatinskiportal.hr/sport/nas-hajduk–prikupljeno-je-4-43-milijuna-kuna–prvu-ratu-smo-otplatili–a-sad-idemo-dalje/17723