CroSoS: Nazovite hitne brojeve u Hrvatskoj kroz aplikaciju

CroSoS: Nazovite hitne brojeve u Hrvatskoj kroz aplikaciju temeljenu na data.gov.hr

Centralni repozitorij podataka tijela javne uprave data.gov.hr predstavljen je u ožujku ove godine, što je dalo mnogim developerima i drugima mogućnost da te podatke iskoriste i na temelju njih kreiraju razne aplikacije. Najnovija među njima je CroSoS za Android Saše Vukšića koja omogućuje pozivanje hitnih brojeva u Hrvatskoj, što je svakako korisno za turiste.

Cro sos

Setova podataka na temelju kojih se mogu kreirati razni servisi trenutno ima 111, a Saša je za CroSoS koristio jednostavan popis poziva za žurnu pomoć koji, kako kaže, nije velik niti se često mijenja, a isporučuje se u obliku datoteke koju je jednostavno ugraditi u aplikaciju. Složeniji i ažurniji podatci se isporučuju u obliku poziva web servisa, što je prikladnije za određene slučajeve, napominje. 

Kako mi je želja bila implementirati aplikaciju koja će biti društveno korisna te od javnog interesa, data.gov.hr mi se činio kao dobro mjesto za prikupljanje takvih podatka. U data.gov.hr vidim ogroman potencijal za razvoj niza usluga i servisa koji mogu biti temeljeni na informacijama dobivenim iz dostupnih skupova podataka. Neki od podataka su već dostupni dok neki, prema mom mišljenju, tek trebaju biti objavljeni.

Jedna od velikih prednosti data.gov.hr je i to što se može predati zahtjev za objavom neobjavljenih podataka za koje smatramo da bi mogli ili trebali biti objavljeni te sam i ja predao jedan takav zahtjev za budući projekt koji je u planu. Naravno projekata i ideja je puno, no vremena je malo.

Umjesto brošure… Aplikacija

CroSoS

Ideju za ovu aplikaciju dobio je, otkriva, u razgovoru s prijateljem koji često putuje i koji redovito u novim zemljama fotografira brošuru, plakat ili tablu na kojoj su navedene osnovne informacije koje putnik treba znati ako se nađe u opasnosti.

Isto tako se u vrijeme kada sam razmišljao o aplikaciji CroSoS turistička sezona u Hrvatskoj zahuktavala te smo bili bombardirani vijestima o turistima koji su se našli u opasnosti te su morali kontaktirati službe spašavanja. Iz svega navedenog se rodila inicijativa da implementiram navedenu aplikaciju koja bi od velike koristi bila turistima koji posjećuju Hrvatsku, a isto tako bi ju mogli koristiti hrvatski građani te imati nužne brojeve u svom džepu, na taj način poziv prema hitnim službama udaljen je samo jedan klik. U situacijama kad korisniku treba usluga Hitne službe, svaka sekunda može činiti razliku.

U planu i web verzija za službe spašavanja

Za sada nije radio na promociji aplikacije, stoga ona nema mnogo preuzimanja, ali projekt je još u razvoju. Nastavit će se izradom web servisa za pretraživanje poziva iz CroSoS aplikacije koju bi koristile službe spašavanja kao potporu pri lociranju korisnika.

Naravno, takva implementacija nije moguća bez suradnje žurnih službi te ih ovim putem pozivam na istu. Isto tako, u planu je iOS verzija aplikacije.

Dok je s jedne strane pohvalno što se kreiraju aplikacije temeljene na podatcima koje nudi data.gov.hr, mora se priznati da od predstavljanja portala nije nastalo njih mnogo, barem prema onima koje su istaknute. Nadamo se da ćemo uskoro vidjeti i više setova podataka i više aplikacija koje ih koriste jer se uz pomoć ovakvih otvorenih podataka mogu kreirati razni korisni projekti, koji mogu biti i profitabilni, kao što je Invest in Croatia.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Pero Milos

    Pero Milos

    16. 03. 2016. u 12:06 pm Odgovori

    Inicijativa je za svaku pohvalu ali dali je realizirana ili je jos u razvoju. Nadam se da ce crosos biti i na engleskom jeziku. Javi te mi kada ce biti u upotrebi jer sam u pripremi za novi web o Hrvatskoj.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Peta kriptomarka Hrvatske pošte su neponovljivi profesor Baltazar i njegovi izumi

Peto izdanje kriptomarke, koja dolazi u analognom i digitalnom obliku, Hrvatska pošta pustila je u optjecaj!

Što ste propustili

Netokracija Podcast

Zašto je ovogodišnji Infobip Shift bio za nas najgori, ali i najbolji?

Infobip Shift za nas nije počeo idealno, ali je završio savršeno. Otkrili smo više o umjetnoj inteligenciji i developerskoj produktivnosti te snimili ispovijesti 6 startupa o izazovima, atmosferi među VC-jevima i planovima za iduću godinu.

Tvrtke i poslovanje

16 lekcija koje sam kao suvlasnik digitalne agencije naučio o poslovanju u SAD-u

Pet godina redovito posjećujem SAD, ne bih li upoznao zemlju i proširio poslovanje naše agencije na to tržište. Puno se toga razlikuje od Hrvatske i Europe općenito, a u ovom tekstu dijelim najvažnije lekcije. 

Tvrtke i poslovanje

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Tehnologija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).