
Crno tržište vaših podataka: Bloger kupio 1.1 milijun emailova Facebook korisnika za 5 dolara
Bugarski bloger Bogomil Shopov ovog je četvrtka potvrdio da je kupio podatke o korisničkim brojevima i email adresama 1.1 miliona Facebook korisnika za čak 5$! Podaci su navodno prikupljeni aplikacijama koje se mogu kupiti na websiteu Gigbucks, pod korisničkim imenom 'mertem'. Shopov je potvrdio da prikupljene email adrese zaista odgovaraju pravim Facebook korisničkim imenima (čak je i svoje prijatelje pronašao među njima).

Bugarski bloger Bogomil Shopov ovog je četvrtka potvrdio da je kupio podatke o korisničkim brojevima i email adresama 1.1 miliona Facebook korisnika za čak 5$! Podaci su navodno prikupljeni aplikacijama koje se mogu kupiti na web stranici Gigbucks, pod korisničkim imenom ‘mertem’. Shopov je potvrdio da prikupljene email adrese zaista odgovaraju pravim Facebook korisničkim imenima (čak je i svoje prijatelje pronašao među njima).
Shopovu priču potvrdio je Forbes. Da je situacija ozbiljna, potvrdio je i sam Facebook, koji ga je idući dan nazvao u želji da vrate podatke i istraže kako je došlo do curenja informacija. Naravno, rekli su mu da izbriše sve podatke i svoj originalni blogpost u kojem izvještava o curenju, te da ‘se ništa od ovog nije nikad dogodilo’… No, naš Bogomil se lijepo oglušio na prijetnje i pisao o svemu na svojem blogu.
Prodavač informacija na Gigbucksu tvrdi da je podatke prikupio preko Facebook aplikacije, prvenstveno od aktivnih Facebook usera iz SADa, Velike Britanije, Kanade i Europe. Naravno, oglas je skinut ubrzo nakon što je objavljen, no originalni oglas možete vidjeti putem Google Cachea.

Ova situacija očito podiže mnoga pitanja sigurnosti Facebooka. Većina aplikacija koje koriste Facebookov API imaju pristup vašim privatnim podacima (email adresa, ime, uzorak ponašanja…) koje često mogu vidjeti i ostali korisnici (vaši prijatelji ). Većinom se ti podaci koriste da se poboljša aplikacija koju koristite, no relativno je lagano nekom zlonamjernom hakeru pokupiti te podatke u bazu podatka i prodavati ih marketingašima i spamerima.
Kako se možete zaštititi?
- Pazite kojima aplikacijama omogućujete pristup vašim Facebook podacima. Koristite samo one aplikacije kojima vjerujete, a čak i onda nemojte se spajati sa puno njih
- Podesite postavke privatnosti
- Kontrolirajte što aplikacije vaših prijatelja mogu vidjeti o vama
- Isključite Facebook platformu. Ako nikad ne koristite aplikacije ili igrice, mozete kompletno iskljućiti što potpuno onemogućuje strane aplikacije da koriste vaše podatke
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
@3kolone
29. 10. 2012. u 12:55 pm
Skuži ovaj redak na sredini grafike otprilike Kajte, Briga 🙂
wolf
29. 10. 2012. u 2:03 pm
koje “č”esto mogu vidjeti i ostali korisnici…
😛
Ivan Brezak Brkan
29. 10. 2012. u 2:08 pm
Ispravljeno, sorry 🙂
Damir2
29. 10. 2012. u 7:08 pm
To za one koji razmišljaju o prebacivanju private i corporate podataka na cloud. Kada i ako se to masovno desi razvit će se masovno tržište dilanja privatno-korporacijskih podataka svih vrsta
Emanuel
30. 10. 2012. u 12:09 am
Netko htio biti postati malo popularan i očito mu uspjelo.