Caffe Bar Crni mačak dugo je ulagao u geek zajednicu, a danas mu je ona vratila sa više od 6000 eura

Caffe Bar Crni mačak dugo je ulagao u geek zajednicu, a danas mu je ona vratila sa više od 6000 eura

Poznati zagrebački caffe bar Crni mačak, mjesto na kojem se okupljaju ljubitelji različitih vrsta društvenih i video igara, LARP-a i geek kulture, pokrenuo je crowdfunding kampanju u jeku krize.

Kriza ne pušta, a iako se polako pokazuju naznake opuštanja drastičnih mjera koje su rezultirale zatvaranjem kafića, onemogućavanjem putovanja izvan mjesta prebivališta i slično – svi se snalaze kako znaju. Poznati kafić Crni mačak odlučio se na crowdfunding kako bi se vratio što je moguće jači kada jednom situacija to bude omogućila.

Crni mačak je tako danas na platformi GoGetFunding objavio kampanju kojom traže 4500 eura kako bi mogli nastaviti s funkcioniranjem, a kampanja je u samo nekoliko sati dosegla svoj cilj – zapravo i više od njega. U trenutku pisanja ovog teksta prikupljeno je nešto manje od 6000 eura, a do kraja kampanje ostalo je još čak impresivnih 87 dana. Crnom  Mačku do sada je podršku iskazalo više od 100 osoba. Jedan od suvlasnika Crnog Mačka i prijatelj Netokracije, Miroslav Wranka nije krio sreću zbog nedvojbenog uspjeha kampanje.

[SVJETIONICI SU UPALJENI][ENGLISH IS VERSION AVAILABLE TOO, PLEASE SCROLL DOWN]Drage naše, dragi naši,dosad smo…

Posted by Caffe bar Crni mačak on Monday, April 20, 2020

No stvari nisu bile tako vesele do prije par dana…

Ključ u bravu ili zajednica

Vrlo brzo nakon što je Vlada objavila službene mjere za pomoć poduzetnicima u prevladavanju krize, Miroslav i kolege shvatili su da one neće biti dovoljne za održavanje i nastavak poslovanja, pogotovo ako se izolacija nastavi dulje od mjesec ili dva. Tada su se suočili sa dvije opcije: ili staviti ključ u bravu, ili se obratiti zajednici za pomoć. Ista je to zajednica koja je izgradila imidž ove lokalne birtije geek kafić, priča mi Miroslav:

Očekivali smo kako ćemo, uz puno sreće i intenzivnu promociju, uspjeti ostvariti zacrtani cilj u mjesec dana. Bili bismo iznimno sretni s takvim rezultatom jer smo svjesni kako nikome u ovako neizvjesnoj situaciji nije lako.

Kao što ste pročitali gore, to nije bio slučaj, a u vremenu koje je trebalo da napišem uvod u tekst, javim se Miroslavu i prikupim odgovore, mačak je skupio još 700 eura. Kafić koji je poznat kao mjesto okupljanja ljubitelja društvenih igara (na ploči) i videoigara, LARP-a i općenito geek kulture tako će po svemu sudeći prebroditi dobar dio krize na krilima svoje zajednice.

Miroslav kaže kako sav novac ide u očuvanje radnih mjesta, podmirivanje tekućih obveza poput režija i slično, ali i nastojanjima da podmirivanjima obveza prema dobavljačima i partnerima pomognu što je više moguće i drugima koji su u problemu.

Gorki okus krize isprao se u slatke brige oko rasta i razvoja

S ovim financijskim zaleđem, danas su pred Mačkom nešto slađe brige. Miroslav i tim tako će sada intenzivno razmišljati o tome kako da što moguće bolje iskoriste sredstva da mačak nakon krize bude još jači i bolji.

Pošto se nismo nadali ovakvom fantastičnom odazivu u tako kratko vrijeme, isprva nismo niti razmišljali dalje od pokrivanja najnužnijeg za goli opstanak. No, sad nam se pruža prilika otići korak dalje.

Dobro ćemo promisliti kako bi osmislili način kako najbolje uzvratiti povjerenje zajednici koja je tako nesebično uložila u nas. Ali, također se nadamo kako ćemo ohrabriti druge na to da zatraže pomoć i pruže ju drugima.

Ako ste prije zalazili u Mačka, sigurni smo kako ste sretni zbog ovih vijesti, a ako biste željeli podržati ovaj vrlo zanimljiv ugostiteljski objekt s vrhunskom vibrom i pričom u koji i mi sami često volimo doći, to možete učiniti na stranicama kampanje. Za različite donacije možete dobiti i neke dodatne mogućnosti, poput besplatne cuge ili čak partyja za vas ako se odlučite iskeširati nešto više eura.

20.4. Crowdfunding kampanja prešla je šest tisuća eura, pa smo promijenili i naslov. 🙂

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Analiza

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Hrvatski inspektori dio su EU projekta kontrole razvoja AI-ja vrijednog 3,5 milijardi eura

Impresionirani učinkovitošću hrvatskih inspektora, koji su već u prvih 310 posjeta identificirali 168 slučajeva doprinosa razvoju AI-ja, EU je potvrdila uključenost hrvatskog kadra u programu nadzora.

Kolumna

Evo zašto je poznavanje hrane i vina ključno za uspjeh hrvatskog IT-ja

Osnivači startupa teško da će zadobiti povjerenje investitora ako ne poznaju vina ili naručuju dobro pečene bifteke.

Novost

Otpušteni programeri iz “big techa” završit će u Hrvatskoj: Apis IT planira ih zaposliti 1800

Hrvatska želi “uvesti” i zaposliti otpuštene programere i ostale tehnološke stručnjake iz Googlea, Facebooka, Microsofta i Twittera kao digitalne nomade za potrebe novog projekta daljnje digitalizacije javne uprave na kojemu radi Apis IT.

Digitalni marketing

Svaki bi brend trebao napustiti generičnu “stock” glazbu i razviti svoj – audio identitet!

Iako postoje mnoge "royalty free" glazbene platforme koje nude kvalitetnu glazbu, većina video oglasa napravljena je s glazbom koja zvuči generičko i jeftino. Razlog tome djelomično je loš ukus, manjak hrabrosti ili kreativne vizije menadžmenta, a djelomično manjak vremena posvećen kuriranju kvalitetne glazbe koja zvuči drugačije, ali je konzistentna s brendom.

Gaming

Uskoro kreće 4. sezona Student Esports Tournamenta! Hoće li TVZ ostati nepokoreni prvak?

Idući tjedan počinje nova sezona SET-a, domaćeg esport turnira koji je uspio okupiti 16 tehničkih fakulteta iz svih dijelova Hrvatske, a uz to je postao i nacionalni kvalifikacijski turnir za Amazonov i Intelov University Esports Masters (AUEM)!

Izvještaj

Domaću kreativnu industriju čekaju teški pregovori s Googleom

Iako donosi više od 830 milijuna eura u hrvatski BDP, kreativna industrija još nema u potpunosti odgovarajuću zaštitu i druge uvjete za neometan rad na digitalnom tržištu.