
Sporazum o suradnji: Logistički resursi za CRANE, ekspertiza oko startupa za HGK
Hrvatska gospodarska komora i Hrvatska mreža poslovnih anđela (CRANE) potpisali su protekli tjedan u sklopu Dubrovnik Foruma sporazum o strateškoj suradnji. Sporazum će CRANE-u omogućiti korištenje svih logističkih resursa koje HGK posjeduje, dok će s druge strane HGK imati na raspolaganju ekspertizu CRANE-a u području startupa.

U sklopu Dubrovnik Foruma održanog prošli tjedan, Hrvatska gospodarska komora potpisala je sporazum o strateškoj suradnji s Hrvatskom mrežom poslovnih anđela (CRANE), a u prisustvu predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović. Ideja iza sporazuma? S jedne strane, sporazum će CRANE-u omogućiti korištenje svih logističkih resursa koje HGK posjeduje, dok će s druge strane HGK imati na raspolaganju CRANE-ovu ekspertizu u području startupa.
Sama inicijativa započela je u Uredu Predsjednice budući da su predsjednici HGK Luka Burilović i CRANE-a Davorin Štetner članovi Vijeća za gospodarska pitanja Predsjednice RH.
Poticanje i razvoj poduzetništva
Davorin Štetner, predsjednik CRANE-a, istaknuo je ovom prigodom zadovoljstvo formaliziranjem dosadašnje suradnje.
Samo suradnjom možemo učiniti Hrvatsku boljim mjestom za poduzetnike i stvoriti dobre uvjete za investicije. Vijeće za gospodarska pitanja predsjednice RH pokazalo se kao odlična platforma između ostalog i za intenziviranje suradnji gospodarskih institucija. Hrvatska gospodarska komora mora biti krvožilni sustav svih poduzetnika, a zašto uostalom HGK ne bi bila slična npr. Company Houseu u Ujedinjenom Kraljevstvu gdje se npr. registracija tvrtki obavlja upravo preko ovakve institucije što ubrzava čitav proces?
Što se tiče Hrvatske gospodarske komore, njihov potpredsjednik Želimir Kramarić, naglasio je kako je ovo još jedna spona između mladih inovativnih poduzetnika i HGK kao potporne institucije i zaključio:
Sporazumom su artikulirani zajednički interesi Hrvatske gospodarske komore i Poslovnih anđela te će u daljnjim aktivnostima dviju institucija biti poticanje i razvoj inovativnog poduzetništva u Hrvatskoj te pružanje pomoći poduzetnicima u realizaciji inovativnih projekata s međunarodnim potencijalom.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Dragan Segedin
29. 08. 2016. u 4:43 pm
Iz supljeg u prazno … stariji i vec dobro olinjali “manageri” u takvoj parazitskoj organizaciji bivseg nam bogatuna Nadana sad ce dijeliti svoju lovinu sa nesto slicnijim i mladjim …. besmisleno.
Kad bi trebao start-up firmu za jedan portfolio proizvoda uvesti u zemlju znam da bi me vozali od nemila do nedraga … uostalom ovi sto su nesto vani i uspjeli su koristili ovu “logistiku”? Aha … Vec 15 godina trazim kako dio amaterske zrakoplovne tehnike dovesti kod nas … i nikada apsolutno nista. Svuda problemi a zna se i zasto.
Nisu zakoni problem nego oni koji zakone zloupotrebljavaju.
Sve u svemu gubitak vremena za razvoj zemlje i .. nek se tek tako pise. Izmedju dvije voznje biciklom. Kako i prilici …
goran
30. 08. 2016. u 10:50 am
Institucionalizira se “startup scena”, još jedan dodatni birokratski korak za hrvatskog poduzetnika. Neke slične ideje imaju i sve politčke stranke.
Vjerovatno na ideji američkog razvoja od “Ideje do međunarodnog produkta.”.
No ako je gledati na primjeru Bellabeata i Farmerona najvažniji faktor u igri je međunarodni utjecaj kojeg imaju amerikanci.
A ulagače i inkubatore trebaju zamjeniti institucije?
Europski “konzervativni” model bi to nazvao, mi se više sviđa, u kojem startup se razvija kao restoran, birtija ili bilo kakvo poduzeće.
Poduzetniku trebaju uvijeti, novac, smanjivanje birokracije i to je to, startup je samo novo poduzeće. Ako funkcionira diljem Europe, zašto nebi u HR?
Zato što svi smatramo da europski model je zastario, no mislim da je jedino moguč u HR sa obzirom koliko utjecaj naših institucija moguč na globalnoj sceni, teško provoditi politku koju provede ameri.