Ususret međunarodnoj konferenciji Corp2in, koja se danas i sutra održava u Zagrebu, jučer smo imali priliku isprobati Microsoft HoloLens, odnosno vidjeti kako tehnologiju proširene stvarnosti koristi Volvo i to za dizajn, proizvodnju, testiranje automobila, ali i mijenjanje korisničkog doživljaja.
Prije današnjeg službenog početka konferencije Corp2in, imali smo priliku isprobati Microsoft HoloLens, odnosno tehnologiju proširene stvarnosti, i to na primjeru Volva. Naime, Volvo je jedna od prvih kompanija koja radi s HoloLensom i trenutno jedina iz autoindustrije. Microsoftov HoloLens funkcionira na način da se objekti i aktivnosti dodaju u stvarni prostor, tako da se korisniku čini kao da se, primjerice, Volvo S90 koji se kreće po cesti, nalazi u prostoru ispred njih.
Isprobavanje različitih mogućnosti Volvo automobila
Prema onome što se moglo vidjeti na prezentaciji, kupci će putem HoloLensa moći iskusiti različite mogućnosti koje nude Volvo automobili, od iskustava izbjegavanje prometne nesreće, kretanja po različitim vremenskim uvjetima, pametnih i održivih rješenja po pitanju motora da usluga povezivosti.
Što se tiče našeg doživljaja, HoloLens smo isprobali u zatamnjenom prostoru gdje smo prvo u sredini prostorije ugledali projekciju ‘male’ verzije Volva S90, da bismo postupno uočavali različite vrste senzora i radara koje Volvo koristi. Nakon toga, uslijedila je projekcija Volva S90 na zidu, gdje smo vidjeli kretanje automobila na cesti, izbjegavanje nesreće te prilagodbu zimskim vremenskim uvjetima na cesti. Treba istaknuti, kako smo za vrijeme demonstracije, osim projekcije automobila, mogli vidjeti i stvarni prostor oko nas, međutim nismo imali mogućnost nikakve interakcije.
Poboljšanje korisničkog iskustva
Prema najavama, u budućnosti će HoloLens kupcima omogućiti da istraže ili dožive kako Volvo automobili izbjegavaju opasne situacije na cesti uz pomoć svojih senzora i kamera, bilo da se radi o poledici ili nesreći na cesti. Uz to, moći će mijenjati vizualne karakteristike svog automobila i to tako da mu mijenjaju boju ili da, primjerice, promijene dizajn naplatka. Krajnji cilj? Što više poboljšati korisničko iskustvo, ali i prigrliti inovacije, čemu je zapravo posvećena konferencija Corp2in. Ivan Vidaković, predsjednik Microsofta Hrvatska i BiH, istaknuo je:
Digitalna transformacija nužna je za svaku organizaciju, ona mijenja njihove temelje i daje im neviđene mogućnosti inovacija i razvoja. HoloLens je samo jedan od načina kojim će kompanije u svijetu i u Hrvatskoj podizati korisničko iskustvo na višu razinu te koristiti tehnologiju za inoviranje.
O značaju tržišta proširene i virtualne stvarnosti govore i podaci IDC-a prema kojem će prihodi na globalnoj razini rasti od 5,2 milijarde dolara u ovoj godini na 162 milijarde dolara u 2020. godini.
Kako potaknuti inovativnost u korporacijama?
Ovom prigodom, prezentaciju je održao i Graham Brown Martin, koji ima višegodišnje iskustvo u edukaciji, tehnologiji i industriji zabave, a osnivač je i inicijative Learning Without Frontiers. Graham je govorio o značaju inovacija u organizacijama, preprekama na tome putu i njihovom prevladavanju. Prema njemu, inovacija se sastoji od rješavanja problema koji vode do pozitivnih promjena, mijenjaju statusa quo te povezivanju, neočekivanih ideja i zamisli u nove.
Graham je istaknuo kako iz svog rada s korporacijama, ali i startupima vidi nekoliko stvari koje sprječavaju inovativnost:
- Manjak raznovrsnosti
- Zapošljavanje prema kulturi organizacije
- Iluzija neranjivosti
- Grupno razmišljanje
Dodao je kako se često zaista disruptivne ideje doživljavaju kao loše, a nekada su i kriminalizirane. Prema njemu, u budućnosti će se kompanije više boriti za snagu svojih ideja, a manje za sam kapital. Kako bi potaknuli inovaciju u svojim organizacijama, okupljene je pozvao da se zapitaju koja je svrha njihovih tvrtki, osim profita. Odgovor na to pitanje, poduprijet će ideje i inovacije u tvrtkama, što će se posljedično odraziti i na dobre poslovne rezultate, zaključio je Graham.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.