Coolinarika se utopila u slovenskoj kiši u najnezgodnijem trenutku

Coolinarika se utopila u slovenskoj kiši u najnezgodnijem trenutku

Coolinarika ne radi! Srećom, samo privremeno. U prostoriju u kojoj se nalaze serveri Coolinarike, u Sloveniji, došlo je do poplave zbog obilnih kiša. Trenutno je u tijeku gašenje i spašavanje servera na kojima su smještene Podravkine web stranice. Uz web stranice i aplikacije u “oblacima” odnosno cloud computing često zaboravljamo da se serveri koji ih pokreću često nalaze u našem susjedstvu...

Coolinarika ne radi! Srećom, samo privremeno. U  prostoriju u kojoj se nalaze serveri Coolinarike, u Sloveniji, došlo je do poplave zbog obilnih kiša. Trenutno je u tijeku gašenje i spašavanje servera na kojima su smještene Podravkine web stranice.

Uz web stranice i aplikacije u “oblacima” odnosno cloud computing često zaboravljamo da se serveri koji ih pokreću često nalaze u našem susjedstvu.

Podravkine službene stranice za Hrvatsku i Sloveniju također su nedostupne, kao i stranice  Vegete. Čini se da su sve stranice bile smještene u datacentru u Sloveniji. U privremenoj obavijesti na Coolinarici piše kako su svi podaci sačuvani, tako da se korisnici ne bi smjeli brinuti za svoje recepte. Nadamo se da imaju offsite backup tj. podatke spremljene na drugoj lokaciji.

Nije kraj swwwijeta

Ni velike svjetske web stranice i društvene mreže poput Facebooka, Twittera ili YouTubea nisu imune na tzv. downtime odnosno nedostupnost. S obzirom da se takve stranice nalaze na serverima diljem svijeta, vrlo rijetko nisu dostupne u cijelom svijetu. Facebook je tako tijekom 2008. bio nedostupan 1 sat i 35 minuta, a LinkedIN 4 sata. Twitter ne moramo ni spominjati, s obzirom da su tviteraši dobro upoznati s likom Fail whalea koji je u Twitterove rane dane ilustrirao kada je najbrža društvena mreža na svijetu nedostupna.

U krivo vrijeme na krivom serveru

Ova poplava je zaista neugodna po Coolinarike koja je upravo dodaje nove mogućnosti. Prije nekoliko dana Vanja Bertalan (Njava), direktor Web.burze koja vodi razvoj Coolinarike za Podravku objavio je popis novih funkcija, među ostalim:

Coolinara ne radi... Srećom, privremeno i s dozom humora
  • Pretraživanje recepata po sastojcima koje imate kod kuće;
  • Slike koraka pripreme za sve recepte;
  • Dvosmjerno prijateljstvo među korisnicima;
  • Chat poput Facebokovog;
  • Blogovi i osobne stranice za sve korisnike.

Vanja je korisnike pozvao i na sudjelovanje u usability testiranju nove Coolinarike, na koje se i vi možete prijaviti putem privatne poruke. Novu Coolinariku trebali bismo vidjeti kroz nekoliko tjedana.

Obratio sam se uredništvu Coolinarike te Podravci za komentar i zaista se nadam da ova neugodna situacija neće imati trajnih posljedica za najpopularniju hrvatsku web stranicu s receptima.

Što vi mislite o Coolinarici i posjećujete li je?

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Dragana

    Dragana

    19. 09. 2010. u 11:43 am Odgovori

    Redovno posjećujem ovu stranicu i smatram kako nudi odlične sadržaje svojim korisnicima. Svima koje zanimaju gastronomija, recepti, zdravlje i još mnogo popratnih sadržaja o kvalitetnom načinu života, preporučujem da posjete coolinariku kada to bude moguće 🙂

    Jedni nedostatak ove stranice, jest i njezina prva prednost- zajednica ljudi, pa kako se kad uzme, ali sto ljudi sto ćudi!

  2. vesna kiseljak varelija

    vesna kiseljak varelija

    19. 09. 2010. u 4:20 pm Odgovori

    Ne samo da posjećujem Coolinariku već sam i punih 3 godine njezin član (Umag-0280). Od kad sam vidjela poruku na toj stranici da će nam biti nedostupna dok se ne otklone neugodnosti vezane uz poplave u SLO, na internetu mi je dosadno. Naime, ta me stranica doista veseli i postala je dijelom mog života. No, u potpunosti shvaćam ozbiljnost stanja jer me Umag jutros dočekao – pod vodom. Trenutno ništa ne čujem jer nam ispumpavaju vodu iz zgrade, telefon ne radi, ne znam kako ću sutra do posla….

  3. vesna kiseljak varelija

    vesna kiseljak varelija

    19. 09. 2010. u 4:58 pm Odgovori

    Hvala, i ja se nadam. Priroda se polako osvećuje za sve što joj je učinjeno s lošim namjerama. U Umagu su se svi prirodni kanali za otjecanje vode lijepo i uredno zatvorili, pa zatrpali, pa i zaboravili i eto, 2 dana stalne kiše i – plivamo. Netko će morati platiti rad vatrogasaca i inih javnih službi no sigurno je da novac neće ići iz džepova onih koji su došli na gore navedene, nakaradne ideje.

  4. Željko

    Željko

    19. 09. 2010. u 7:24 pm Odgovori

    Coolinarika je jedna od ponajboljih web portala/stranica na hrvatskome jeziku. Našao sam dosta korisnih stvari i zaista sam sretan što imamo tako nešto. Ipak, nije mi nešto jasno. Zašto Podravka ima/koristi datacentar u Sloveniji? Zašto ne bi preselili u Zagreb? Postoje hrvatski provideri koji bi sigurno zadovoljili njigove potrebe, a i time bi osigurali brži odaziv. Stranica je na hrvatskom jeziku što znači da su čitatelji pretežito iz Hrvatske (eventualno BiH, Srbije…). Stvarno mi nisu jasni…

  5. Gaba

    Gaba

    21. 09. 2010. u 9:00 am Odgovori

    @IBB Da, Podravkina uprava je vrlo štedljiva. Njeni menadžeri su otišli i korak dalje. Povukli su se u osamu, pardon zatvore, i sad meditiraju na kruhu i vodi.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Programiranje

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Što ste propustili

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska je zaposlila jako malo ukrajinskih IT stručnjaka. Ovo su priče nekih od njih

Kroničnoj nestašici IT kadrova na domaćem tržištu i postojanju pravnih preduvjeta usprkos, rijetke su domaće IT tvrtke koje su zaposlile radnike iz Ukrajine koji nisu i prije radili za njih.

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Netokracija Podcast

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Prikaz

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.

Programiranje

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?