Coolinarika se utopila u slovenskoj kiši u najnezgodnijem trenutku
Coolinarika ne radi! Srećom, samo privremeno. U prostoriju u kojoj se nalaze serveri Coolinarike, u Sloveniji, došlo je do poplave zbog obilnih kiša. Trenutno je u tijeku gašenje i spašavanje servera na kojima su smještene Podravkine web stranice. Uz web stranice i aplikacije u “oblacima” odnosno cloud computing često zaboravljamo da se serveri koji ih pokreću često nalaze u našem susjedstvu...
Coolinarika ne radi! Srećom, samo privremeno. U prostoriju u kojoj se nalaze serveri Coolinarike, u Sloveniji, došlo je do poplave zbog obilnih kiša. Trenutno je u tijeku gašenje i spašavanje servera na kojima su smještene Podravkine web stranice.
Uz web stranice i aplikacije u “oblacima” odnosno cloud computing često zaboravljamo da se serveri koji ih pokreću često nalaze u našem susjedstvu.
Podravkine službene stranice za Hrvatsku i Sloveniju također su nedostupne, kao i stranice Vegete. Čini se da su sve stranice bile smještene u datacentru u Sloveniji. U privremenoj obavijesti na Coolinarici piše kako su svi podaci sačuvani, tako da se korisnici ne bi smjeli brinuti za svoje recepte. Nadamo se da imaju offsite backup tj. podatke spremljene na drugoj lokaciji.
Nije kraj swwwijeta
Ni velike svjetske web stranice i društvene mreže poput Facebooka, Twittera ili YouTubea nisu imune na tzv. downtime odnosno nedostupnost. S obzirom da se takve stranice nalaze na serverima diljem svijeta, vrlo rijetko nisu dostupne u cijelom svijetu. Facebook je tako tijekom 2008. bio nedostupan 1 sat i 35 minuta, a LinkedIN 4 sata. Twitter ne moramo ni spominjati, s obzirom da su tviteraši dobro upoznati s likom Fail whalea koji je u Twitterove rane dane ilustrirao kada je najbrža društvena mreža na svijetu nedostupna.
U krivo vrijeme na krivom serveru
Ova poplava je zaista neugodna po Coolinarike koja je upravo dodaje nove mogućnosti. Prije nekoliko dana Vanja Bertalan (Njava), direktor Web.burze koja vodi razvoj Coolinarike za Podravku objavio je popis novih funkcija, među ostalim:

- Pretraživanje recepata po sastojcima koje imate kod kuće;
- Slike koraka pripreme za sve recepte;
- Dvosmjerno prijateljstvo među korisnicima;
- Chat poput Facebokovog;
- Blogovi i osobne stranice za sve korisnike.
Vanja je korisnike pozvao i na sudjelovanje u usability testiranju nove Coolinarike, na koje se i vi možete prijaviti putem privatne poruke. Novu Coolinariku trebali bismo vidjeti kroz nekoliko tjedana.
Obratio sam se uredništvu Coolinarike te Podravci za komentar i zaista se nadam da ova neugodna situacija neće imati trajnih posljedica za najpopularniju hrvatsku web stranicu s receptima.
Što vi mislite o Coolinarici i posjećujete li je?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Dragana
19. 09. 2010. u 11:43 am
Redovno posjećujem ovu stranicu i smatram kako nudi odlične sadržaje svojim korisnicima. Svima koje zanimaju gastronomija, recepti, zdravlje i još mnogo popratnih sadržaja o kvalitetnom načinu života, preporučujem da posjete coolinariku kada to bude moguće 🙂
Jedni nedostatak ove stranice, jest i njezina prva prednost- zajednica ljudi, pa kako se kad uzme, ali sto ljudi sto ćudi!
Ivan Brezak Brkan
19. 09. 2010. u 12:31 pm
Da, Coolinarika je fora stranica, a i kao što kažeš – zajednica uvijek ima “posebnih” 🙂
vesna kiseljak varelija
19. 09. 2010. u 4:20 pm
Ne samo da posjećujem Coolinariku već sam i punih 3 godine njezin član (Umag-0280). Od kad sam vidjela poruku na toj stranici da će nam biti nedostupna dok se ne otklone neugodnosti vezane uz poplave u SLO, na internetu mi je dosadno. Naime, ta me stranica doista veseli i postala je dijelom mog života. No, u potpunosti shvaćam ozbiljnost stanja jer me Umag jutros dočekao – pod vodom. Trenutno ništa ne čujem jer nam ispumpavaju vodu iz zgrade, telefon ne radi, ne znam kako ću sutra do posla….
Ivan Brezak Brkan
19. 09. 2010. u 4:45 pm
@Vesna Ajoj, sretno s vodom :/ Nadam se da će ti se sve riješiti brže nego Coolinarika
vesna kiseljak varelija
19. 09. 2010. u 4:58 pm
Hvala, i ja se nadam. Priroda se polako osvećuje za sve što joj je učinjeno s lošim namjerama. U Umagu su se svi prirodni kanali za otjecanje vode lijepo i uredno zatvorili, pa zatrpali, pa i zaboravili i eto, 2 dana stalne kiše i – plivamo. Netko će morati platiti rad vatrogasaca i inih javnih službi no sigurno je da novac neće ići iz džepova onih koji su došli na gore navedene, nakaradne ideje.
Željko
19. 09. 2010. u 7:24 pm
Coolinarika je jedna od ponajboljih web portala/stranica na hrvatskome jeziku. Našao sam dosta korisnih stvari i zaista sam sretan što imamo tako nešto. Ipak, nije mi nešto jasno. Zašto Podravka ima/koristi datacentar u Sloveniji? Zašto ne bi preselili u Zagreb? Postoje hrvatski provideri koji bi sigurno zadovoljili njigove potrebe, a i time bi osigurali brži odaziv. Stranica je na hrvatskom jeziku što znači da su čitatelji pretežito iz Hrvatske (eventualno BiH, Srbije…). Stvarno mi nisu jasni…
Ivan Brezak Brkan
19. 09. 2010. u 9:18 pm
@Željko Ne možemo biti sigurni, ali najvjerovatnije im je jeftinije…
Gaba
21. 09. 2010. u 9:00 am
@IBB Da, Podravkina uprava je vrlo štedljiva. Njeni menadžeri su otišli i korak dalje. Povukli su se u osamu, pardon zatvore, i sad meditiraju na kruhu i vodi.
Ivan Brezak Brkan
21. 09. 2010. u 10:33 am
@Gaba Suptilno :)))