Iako se mnogi trude razviti promovirati NFC, razviti nove metode plaćanja ili jednostavno aplikacije na mobilnim uređajima, gotovina i kartice i dalje su itekako praktičan način plaćanja. Kartica u novčaniku vjerojatno imate i previše, ali na putu kao app-centriranom plaćanju našlo se praktično rješenje: Coin, kartica koja može sadržavati sve vaše kreditne, debitne, loyalty i bilo kakve druge kartice.
Iako se mnogi trude razviti promovirati NFC, razviti nove metode plaćanja ili jednostavno aplikacije na mobilnim uređajima, gotovina i kartice i dalje su itekako praktičan način plaćanja. Kartica u novčaniku vjerojatno imate i previše, ali na putu kao app-centriranom plaćanju našlo se praktično rješenje: Coin, kartica koja može sadržavati sve vaše kreditne, debitne, loyalty i bilo kakve druge kartice. Pod uvjetom da bude radila u SAD-u i Europi, o čemu govorimo dalje u članku.
Coin je veličine standarne kreditne kartice koju možete provući kao bilo koju drugu pomoću magnetne trake koja “glumi” željenu karticu. Svoje kartice dodajete kroz Coinovu iOS ili Android aplikaciju te dodatak kroz koji provučete svoju karticu kako bi je pohranili na Coin. Iako aplikacija sama po sebi može “sadržavati” bezbroj kartica, sam Coin može ih glumiti do osam, što pokazuje zgodan uvodni video:
[youtube width=”600″ height=”338″]https://www.youtube.com/watch?v=w9Sx34swEG0[/youtube]
Karticu prije plaćanja birate pomoću gumba na karticu i jednostavnog zaslona, a baterija na uređaju traje oko 2 godine. S obzirom da je glumi karticu, onima koji vam naplaćuju račun nije potrebna nikakva dodatna oprema. Bluetooth veza s vašim mobilnim telefonom osigurana 128-bitnom enkripcijom na upozorit će vas ukoliko Coin ili pak novčanik slučajno ostavite negdje.

Kako bi radio, Coin mora biti povezan putem Bluetootha s aplikacijom, stoga ukoliko vam ga netko ukrade prestat će raditi nakon kratkog vremena što ga čini mrvicu sigurnijim od u tom slučaju od normalnih kartica. S druge strane, Coin neće raditi ukoliko vam mobilni telefon ostane bez struje.
Problem u nepodržavanju chip kartica
Coin bi trebao izaći na tržište tijekom ljeta 2014., a košta 50 dolara za preorder nakon čega će koštati oko 100 dolara. Iako će raditi širom SAD-a, proizvođač upozorava kako možda neće u drugim zemljama. Na žalost, kako za Netokraciju otkriva Igor Strejček, direktor Direkcije za upravljanje distributivnim kanalima u Erste banci, radi se o vrlo specifičnom razlogu. Naime, Coin ne podržava chip kartice koje su obavezne u Europi, a uskoro bi trebale biti i u SAD-u.
Makar je cijena nepraktična, sam uređaj je zapravo itekako praktičan ukoliko želite smanjiti veličinu svog novčanika ili pak koristiti nešto poput CardNinje kako bi nosili samo jednu karticu i nešto gotovine.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Mikeyy
15. 11. 2013. u 10:35 am
Ideja je super!
Mislim da bi trebali dodati i “offline” korištenje bez mobitela, na način da ukucaš pin u karticu i otključaš je.
Baterija je ok, ali ukoliko nije punjiva onda nije baš nešto isplativo 100$ dati svake 2 godine za novu karticu samo zato što ti je baterija prazna.
Mili
15. 11. 2013. u 2:12 pm
Mislim da su kartice prošlost kao i njihovi hibridi. Vjerojatno će mob biti glasvno sredstvo plaćanja jer je univerzalan