Osječki COBE kreirao inovativnu Bluetooth aplikaciju SprayManager, prekretnicu u svijetu soboslikara

Osječki COBE kreirao inovativnu Bluetooth aplikaciju SprayManager, prekretnicu u svijetu soboslikara

SprayManager plod je suradnje COBE-ja s proizvođačem opreme za bojenje J. Wagner, koja traje već više od tri godine, a riječ je o prvoj povezanoj aplikaciji sa sustavima za raspršivanje boja.

Iako je sjedište digitalne agencije Creators Of Beautiful Experiences (COBE) u Münchenu, njihov ured u Osijeku postao je međunarodno središte razvoja Bluetooth mobilnih aplikacija. U početku se osječki tim uglavnom bavio developmentom, međutim danas imaju razvijene cijele projektne timove – od UX/UI dizajna, preko project managementa do testiranja softvera.

Jedan od najvažnijih projekata, koji im je omogućio rast, razvoj i stjecanje ekspertize u području Bluetooth tehnologije, je aplikacija SprayManager. Ova aplikacija plod je suradnje s proizvođačem opreme za bojenje J. Wagner, koja traje već više od tri godine. SprayManager je prekretnica u svijetu soboslikara jer je prva povezana aplikacija sa sustavima za raspršivanje boja. Aplikacija funkcionira i kao samostalna digitalna platforma jer, osim Wagnerovih, podržava i sustave za raspršivanje drugih marki.

COBE se, zahvaljujući klijentu, specijalizirao za Bluetooth aplikacije

Alexander Strobl, direktor za digitalnu transformaciju i IT u J. Wagneru objašnjava kako je došlo do suradnje s tvrtkom COBE.

Kako je do strateške odluke da razviju bluetooth aplikaciju došlo za Netokraciju je objasnio Digital Transformation IT direktor tvrtke J. Wagner, Alexander Strobl:

Prije aplikacije bili smo uključeni samo u glavni dio posla – bojenje. Međutim, razvojem aplikacije željeli smo obuhvatiti cijeli proces bojenja na jednom mjestu, od odabira boje, preko pripreme prostora do onog što slijedi nakon raspršivanja boje. Tako soboslikar može dokumentirati sve bitne detalje svog posla na jednom mjestu te olakšati budući pristup spomenutim informacijama i sebi i klijentu.

I to je bio početak priče zahvaljujući kojem je COBE-ov osječki tim kroz dugogodišnju suradnju s klijentom izrastao u specijaliste za Bluetooth aplikacije. Strobl objašnjava:

Bluetooth je bio nova tehnologija za nas u Wagneru, kao i za tim u COBE-ju, te je zahtijevao i nužne prilagodbe na samom sustavu za raspršivanje boje. Prije SprayManagera većina mog iskustva dolazila je iz razvoja web aplikacija. U okviru ovog projekta saznao sam kakva je razlika i koliko je intenzivno razvijati mobilnu aplikaciju, koja radi savršeno za sve veličine zaslona i sve vrste uređaja. Na ovom sam se projektu također upoznao s načinom na koji COBE radi i shvatio koliko im je važno razviti savršen proizvod, čak i kada se radi o prvoj verziji aplikacije.

Početni izazovi u razvoju

Matija Goršek, Android Developer i Software Architect u COBE-ju, otkriva kako je mnogo vremena uloženo u optimizaciju i potragu za najboljim rješenjem jer su Bluetooth raspršivači inovacija u branši.

Izazovi, kako to najčešće bude, kreću već s izborom tehnologije. Bluetooth raspršivači (sprayer) su inovacija u toj branši, a 2019. godine se BT hardware još uvijek razvijao te je zbog toga dosta vremena uloženo u optimizaciju i potragu za najboljim rješenjem.

O tom iskustvu govorio nam je COBE-ov Android Developer & Software Architect Matija Goršek:

Za razvoj ovog projekta smo koristili BLE. Njegova prednost je što omogućuje praćenje različitih promjena podataka, dok Bluetooth Classic podatke s pumpe na mobitel šalje serijski. Također, protok podataka je brži, lakše se čitaju i zapisuju te troši manje baterije na mobitelu. Još jedna prednost BLE je to što iOS aplikacije koje koriste Bluetooth Classic uređaje najčešće trebaju proći Appleovo certificiranje (MFi – Made For iPhone) te koriste drugi framework, koji nije uključen u klasični CoreBluetooth framework.

Aplikacija pripada u IoT grupu proizvoda, a svrha joj je pratiti rad korisnika, koji posjeduje napravu za bojenje, takozvani raspršivač, putem Bluetooth hardvera. Spajanjem Bluetoothom na raspršivač, aplikacija prikuplja aktualne podatke, kao što su potrošnja boje i vrijeme rada, te mu šalje naredbe. Putem mobilne aplikacije je također moguće i upravljati tlakom pod kojim boja izlazi iz raspršivača. Tako korisnik mobitelom može upravljati svojim raspršivačem, što je vrlo praktično kada se nalazi daleko od uređaja ili boja nešto na visini, dok je raspršivač na tlu.

Jakov Jurić, iOS developer, otkrio je poteškoće do kojih je došlo kod prikaza aplikacije.

Razvoj aplikacije je proces koji zahtijeva dosta dovitljivosti, kreativnosti i timskog rada objašnjava iOS developer Jakov Jurić:

Kod prikaza aplikacije javili su se problemi s iOS strane kod nenativnih komponenti, poput burger menu ponašanja, koja više odgovaraju iPad ili Android uređajima. Poteškoće je stvaralo i iscrtavanje detaljnih grafova, koji se koriste za dijagnostiku uređaja. Također smo željeli smanjiti nepotrebno “osvježavanje”, koje se konstantno događa jer je pumpa u stalnoj komunikaciji s mobitelom te joj šalje nove podatke. Kada u aplikaciji postoji puno elemenata, koji se osvježavaju svake sekunde ili brže, može doći do slabijih preformansi i lošijeg korisničkog iskustva.

Što sve radi SprayManager?

Putem SprayManagera moguće se povezati s drugim raspršivačima, kreirati timove, međusobno dijeliti informacije, odnosno imati zajedničku “garažu”. Dakle, omogućuje uvid u to koliko je aparata za bojenje, stanje tlaka u njima, količina obavljenih poslova i slično. Aplikacija također omogućuje dokumentiranje obojenog te daje uvid u potrošnju boje, vrijeme bojenja, lokaciju, fotografije pa čak i priložene troškovnike, račune i bilješke.

Korisnik u aplikaciju može unijeti i određene parametre na osnovu kojih dobije izračun koliko boje mu je potrebno i povratnu informaciju o postavkama i opremi potrebnoj za optimalne rezultate. Pomoću posebnog algoritma, aplikacija korisnika obavještava čak i kada bi trebao promijeniti diznu.

SprayManager koristi razne blagodati povezive tehnologije pa tako aplikacija čak i obavlještava korisnika kada bi trebao promijeniti diznu na svom raspršivaču.

No da bi to sve bilo moguće bilo je potrebno naći rješenja brojnim komunikacijskim poteškoćama, objašnjava Goršek.

Među prvim problemima je povezivanje s aplikacijom kada se moraju filtrirati svi nebitni uređaji koji koriste Bluetooth, a koje mobitel prepoznaje te filtrirati samo bitne uređaje, odnosno pumpe. Tu se javljaju pitanja kao što su treba li se aplikacija automatski spojiti na prvu slobodnu pumpu, treba li održavati konstantnu vezu između aplikacije i uređaja i što u slučaju kada imamo više uređaja ili više aktivnih aplikacija…

SprayManager je napredniji model prethodne aplikaciji na kojoj je tim radio također za J. Wagner. Jedan od izazova na početku razvoja aplikacije, objašnjava Goršek, bila je i činjenica da se testiranje radilo uz pomoć simulatora pumpe.

U prvom periodu razvoja aplikacije nismo imali pravu pumpu, već smo testirali na drvenoj ploči, koja je na sebi imala nekoliko senzora i prekidača. Senzor za Bluetooth je često gubio konekciju s uređajem, što smo također morali sami otkriti jer nismo znali je li do aplikacije ili pak do uređaja.

Nakon određenog vremena, klijent nam je poslao pumpu što je dosta olakšalo proces. Za testiranje smo također koristili više od 50 mobitela koji su imali instaliranu istu aplikaciju, dok je pumpa bila samo jedna. Nakon određenog vremena i bezbroj spajanja mobitela s pumpom, počeli su se javljati “neklasični” problemi koje smo pripisali ubijanju Bluetooth senzora na samom uređaju.

Klijent kao dio tima

Razvoj je dodatno zanimljivim učinilo i to što je klijent  sudjelovao u procesu kao dio tima. Tome je uvelike doprinijela klijentova pozadina u IT-u, zbog čega se razvio partnerski odnos s agencijom. Kako je do toga došlo, objasnio je Alexander Strobl:

Rekao bih da je to zbog odnosa koji sam tijekom godina izgradio s programerima. I sam sam karijeru započeo kao programer, nakon čega sam se preusmjerio u vođenje i upravljanje razvojnim timovima. Imati nekoga tko razumije programere, ali i sam ima tehničku pozadinu iznimno pomaže na projektu. S druge strane, radio sam i kao solution partner, tako da sam upoznat s drugom stranom razvoja; procesom, pronalaženjem resursa i slično.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Startupi

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Novost

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Prikaz

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Sponzorirano

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?