
Cloud za kompanije koje nemaju na raspolaganju velike IT timove i žele fleksibilnost u poslovanju i naplati
Uza sve profesionalcima dobro poznate prednosti, klasičan model računarstva u cloudu nosi i neke nedostatke. Oni se efikasno mogu anulirati korištenjem fleksibilnijeg, multi cloud koncepta. Uspješnu primjenu spomenutog koncepta predstavlja HPE GreenLake – Selectium Program, o kojem smo razgovarali s Tajanom Hašperger, menadžericom tog programa za Hrvatsku.
Pomnije razmatrajući poslovnu primjenu računarstva u cloudu, brzo ćemo vidjeti da postoje mnoge tvrtke kojima tradicionalan model poslovanja u cloudu ne odgovara. Riječ je o tvrtkama koje imaju potrebu da dio njihovih podataka ostane u Hrvatskoj (ili čak unutar same tvrtke) iz regulatornih ili pravnih razloga. Naravno, u tom slučaju postoji i značajan inicijalni trošak nabavke IT opreme koji nije (odmah) isplativ, što je inače jedan od glavnih razloga za odluku o korištenju javnog clouda, ističe Tajana:
Kada se kupuje vlastita IT infrastruktura, uvijek je prisutan određeni neiskorišteni kapacitet jer se procjena potrebnih resursa izrađuje u odnosu na trenutno opterećenje, kao i planirani budući rast. Kod kompanija koje imaju dinamične poslovne potrebe taj neiskorišteni kapacitet još je veći i količina tih neiskorištenih resursa zaista je velika.
Fleksibilan model
Međutim, isti problem nepotrebnog troška postoji i ako tvrtka koristi samo klasičan javni cloud jer se iznos pretplate obično plaća fiksno, bez obzira na to koliko u nekom razdoblju resursa iskoristili. Najsretnije rješenje stoga je korištenje infrastrukture davatelja usluge i clouda koji, za razliku od klasičnog modela, ima fleksibilnu naplatu:
HPE GreenLake – Selectium Programom pružamo korisnicima mogućnost da vrlo brzo skaliraju svoje potrebe za IT resursima dodavanjem potrebnih jedinica, a da na kraju mjeseca plaćaju samo za resurse koje su uistinu potrošili te budu uvijek spremni za sve buduće poslovne potrebe.
Oprema se ne nalazi negdje u Amazonovu ili Googleovu cloudu, već na lokaciji korisnika, a dogovoreni SLA (Service Level Agreement) pruža HPE, lokalni ured Selectiuma i/ili odabranog partnera.
Ovaj je model i rješenje za kompanije koje nemaju na raspolaganju velike IT timove jer su potrebni ljudski IT resursi u ovom slučaju dodijeljeni od strane pružatelja cloud computing usluge. Uz to, potrebe za hardverskim resursima adekvatno i brzo prate poslovne potrebe korisnika tako da je pogodan za sve kompanije koje trebaju držati korak s najnovijom tehnologijom.
Paket usluga definira se zajedno s korisnikom prema njegovim potrebama, a isporuku će organizirati timovi usluge Hewlett Packard Enterprise operated by Selectium i partnera. Model potrošnje uključuje različite vrste usluga koje pomažu korisničkim IT timovima da se više usredotoče na nove projekte, a manje na svakodnevne zadatke koji se ponavljaju.
Dakle, infrastruktura (za razliku od korištenja javnog clouda) ostaje na lokaciji korisnika. Na taj način kupac zadržava kontrolu nad IT okruženjem, sigurnošću i privatnošću, a usto je isključena latencija koja se može dogoditi pri korištenju javnog clouda. Ova usluga može uključivati gotovo svu HPE infrastrukturu i usluge – poslužitelje, diskovne sustave, sigurnosne kopije sustava, mrežnu opremu, HPE Ezmeral, kompleksna rješenja itd.
Uvid u realnom vremenu
Tajana ističe da je implementacija ovog rješenja prilično jednostavna i bezbolna, kojoj god grupi korisnika prethodno pripadali:
U slučaju klijenata koji imaju tradicionalnu IT infrastrukturu radi se o migraciji podataka koja se obavlja na isti način kao i prilikom redovnog obnavljanja IT infrastrukture, dok je u slučaju onih koji imaju svoje aplikacije i podatke u javnom cloudu potrebno napraviti migraciju s clouda na lokalne resurse u njihovu podatkovnom centru kupljene u modelu HPE GreenLake – Selectium Program.
U stručnim krugovima poznato je da upravljanje ovakvom hibridnom konfiguracijom kompleksno, ali Tajana tvrdi da se s tim izazovima uspješno nosi njihov HPE GreenLake Central Portal. Na njega je moguće spojiti i sve ostale public cloudove koje klijent koristi, čime je upravljanje cijelom okolinom puno jednostavnije jer se svi resursi nalaze na istom mjestu, s mogućnošću interkonekcije i upravljanja lokacijom podataka i aplikacija između svih clouda, odnosno public clouda i lokalnog HPE GreenLake – Selectium Programa.
Ovaj intuitivni, samoposlužni portal mjeri stvarnu potrošnju resursa u HPE GreenLake – Selectium Program Cloudu s maksimalnom transparentnošću troškova, a sadrži ciljeve troškova kao i ključnih pokazatelja performansi.
Dodatno, platforma kontinuirano vrši preporuke o radu na temelju analize dosadašnje potrošnje, što pomaže optimizirati resurse, predvidjeti buduće potrebe za kapacitetom i optimizirati cloud potrošnju.

Pregled nad korištenjem i potrošnjom resursa, kao i funkcionalnost planiranja aktivnog kapaciteta s učinkovitom analitikom potrošnje u HPE GreenLake Centralu, korisnicima omogućuju transparentan pregled troškova prema vrsti usluge, lokaciji ili drugim parametrima te agregirano korištenje u lokalnim i public cloud implementacijama kao što su AWS, Microsoft Azure i slično, sve objedinjeno u jednoj upravljačkoj konzoli.
Korisnici mogu biti sigurni da uvijek imaju potreban kapacitet za radna opterećenja, s ugrađenim bufferom koji omogućuje skaliranje resursa kako bi zadovoljio neočekivane skokove u njihovoj potražnji.
Tajana priznaje da i oni, kao vendor, vide prednosti od tog naprednog sustava, pomažući korisnicima u planiranju njihovih potreba:
Činjenica da postoji uvid u potrošnju u realnom vremenu, kao i povijesni podaci upotrebe, omogućava nama kao vendoru da, zajedno s korisnikom, predvidimo potrebe za kapacitetom i pravovremeno skaliramo resurse kako bismo osigurali rast korisnikovih poslovnih potreba.
Proaktivna podrška
Tajana naglašava i da je njihova podrška korisnicima proaktivna, a ne samo reaktivna, što im omogućuje značajno smanjenje planiranih i neplaniranih zagušenja, čime se ujedno smanjuje vrijeme za rješavanje problema.
Tim za podršku odgovara na zahtjeve pojedinih korisnika, pruža usluge upravljanja infrastrukturnim kapacitetima i planiranja podrške, daje operativne i tehničke savjete te vrši analizu i provodi potrebne nadogradnje i ispravke sistemskog softvera (mikrokodova) na infrastrukturi.
Voditelj korisničke podrške i njegov tim redovito se sastaju s našim korisnicima kako bi se dogovorili oko podrške specifičnoj korisničkoj IT okolini te planirali daljnje nadogradnje kapaciteta. Oni prikupljaju podatke o trenutnoj upotrebi, s korisnicima raspravljaju o očekivanoj budućoj upotrebi IT resursa i utvrđuju potrebe za resursima pojedine organizacije.
Benefiti na nekoliko razina – i ključnih pozicija

Tajana kaže da ovaj model omogućuje unapređenje procesa i olakšava implementaciju novih usluga u korisničkoj organizaciji kod skoro svih pozicija. Navodi da će izvršni direktori biti zadovoljni s do 80 % bržom realizacijom novih inicijativa, a za CIO-a je dobitak što se može ostvariti profitabilnost s obzirom na to da nema velikih kapitalnih ulaganja odjednom.
Dodaje da HPE GreenLake – Selectium Program također omogućava do 65 % operativne uštede zahvaljujući tome što postoji mogućnost preraspodjele internih IT resursa na više strateških poslovnih inicijativa.
Za developera / data scientista HPE GreenLake – Selectium Program osigurava uvijek raspoloživ IT kapacitet, bez potrebe za prethodnom nabavom, kako bi omogućio inovacije u softveru, aplikacijama i modelima, zbog čega se za do 80 % skraćuje vrijeme implementacije IT projekata.
Također, korištenjem ovog modela financijski direktori u svakom trenutku imaju uvid u troškove, čime dodatno štite svoje poslovanje od rizika. Naposljetku, može biti zadovoljna i osoba koja je uvijek najodgovornija za implementaciju i provedbu ovog programa:
Chief Technology Officer (CTO) / IT Director imat će višestruke koristi: poboljšanje performansi i pouzdanost IT-a istovremeno osiguravajući sigurnost podataka, za do 85 % smanjeno vrijeme neplaniranih downtimeova i do 45 % manji TCO za infrastrukturu zbog eliminirane potrebe za nabavkom IT resursa koji se trenutno ne koriste.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.