Nemojte misliti da su cloud servisi rezervirani samo za velike sustave! Od ovih tehnologija mnogo koristi imaju i manje tvrtke, a o tome kako svoje poslovanje možete poboljšati cloud uslugama slušat ćete na besplatnoj konferenciji Adriatic AWS Innovation Days u Opatiji.
Skaliranje. Riječ je to koju najčešće slušamo u kontekstu rasta i razvoja malih tvrtki, a odnosi se na mogućnost stabilnog rasta resursa u odnosu na povećane potrebe. Rijetko gdje se ove povećane potrebe pokazuju toliko kao u potrebi za infrastrukturom, serverima i drugom tehnologijom, a odgovor je možda i lakši nego što mislimo: oblak. Upravo o njemu će se govoriti na nadolazećoj konferenciji Adriatic AWS Innovation Days na koju se još uvijek stignete besplatno prijaviti.
Ova konferencija namijenjena je s jedne strane za developere i IT profesionalce koji će sudjelovati na radionicama direktno vezanim za AWS i prateće tehnologije, ali i učiti na primjerima nekih od vodećih AWS stručnjaka u svijetu. Developeri će tako slušati i kako se rade sigurnosni backupi na AWS sustavima, kako se pomoću njega može izraditi arhitektura za mobilne igre te kako se na AWS-u grade web aplikacije.
S druge strane, posebni dio konferencije bit će posvećen menadžerima, gdje će najviše riječi biti o tome kako se poslovanje može oplemeniti i poboljšati korištenjem AWS usluga. Teme ovog tracka bit će vezane za migraciju na servise u oblaku, certifikaciju za rad na AWS sustavima, ali i o izazovima novog doba digitalnog iznajmljivanja smještaja na AirBnb-u.
Cloud kao rješenje problema – velikih i malih
Kako bih bolje saznao koje prednosti za domaće tvrtke leže u korištenju servisa poput onih Amazon Web Services grupe razgovarao sam s Yiannisom Nasiosom, menadžerom teritorija CEE, SEE, Grčke, Bugarske i Cipra iz tvrtke Amazon Web Services, i Nickom Larsenom, potpredsjednikom tvrtke iOLAP koji će ovog mjeseca govoriti upravo na konferenciji Adriatic AWS Innovation Days.
Tema mog razgovora s Nickom i Yiannisom bilo je skaliranje i adaptacija te način na koji moderna rješenja poput onih u oblaku mogu pomoći ne samo velikim korporacijama poput Applea i Googlea, već i rastućoj domaćoj IT industriji. Rješenja u oblaku danas mogu ponuditi ono što je “klasičnoj” serverskoj infrastrukturi vrlo teško: rast i smanjivanje kapaciteta prema potrebi, ali i još nekoliko značajnih prednosti, posebice za manje korisnike.

Rješenja u oblaku = fleksibilnost
Naime, kod brzog rasta tvrtke “klasična” serverska infrastruktura može biti vrlo problematična, skupa i sporo pratiti rast tvrtke. Rješenja u oblaku nastoje riješiti ovaj problem omogućavanjem dinamičnog skaliranja po potrebi pa tako možete povećati i smanjiti količinu tražene snage iz oblaka kada vam je ona potrebna. Korištenje oblaka tvrtkama i industrijama u porastu nudi fleksibilnost koju trebaju, a u isto vrijeme nudi lakoću korištenja idealnu za brzi rast.
Nick Larsen pojašnjava mi kako je jedna od najvećih prednosti u prelasku na cloud rješenja poput AWS-a – ona potpuno pragmatična, oko koje se uvijek stvaraju problemi – novac. Naime, infrastruktura na lokaciji gotovo uvijek zahtijeva vrlo velike kapitalne investicije od samog početka kako bi bila prilagođena za najgore slučajeve, na primjer poznate Black Friday i Cyber Monday dane popusta:
Infrastruktura na lokaciji mora biti namjerno dizajnirana kako bi pokrila vrlo visok broj zahtjeva u ovim sezonskim danima, a sjedi relativno neiskorištena ostatak godine.
Nick dodaje kako prelazak na oblak omogućava da tvrtka plaća upravo ono što potroši, odnosno mijenja velike početne investicije za operativne troškove koji se kasnije mogu mnogo lakše obrazložiti unutar kompanije. Ova bolja raspodjela troškova također može biti vrlo važna kada je riječ o skaliranju i rastu. Yiannis dodaje i kako korištenje ovakve virtualne infrastrukture daje klijentima mogućnost da se bave onime što vole, a to gotovo nikada nije održavanje servera. Nick:
U prošlosti smo morali planirati za ono najgore vrlo rano u svakom projektu, a danas možemo pokrenuti apsolutno minimalnu infrastrukturu, pratiti brojke i performanse i jednostavno se prilagođavati u hodu.
Upravo je ovo razlog zašto tehnologije u oblaku mogu biti izuzetno korisne tvrtkama u razvoju, kakvih je u Hrvatskoj mnogo. Ušteda na troškovima servera i sličnih “hladnih pogona” može omogućiti bolji i pametniji rast. Zaključno, korištenjem oblaka dobiva se na fleksibilnosti, štedi se novac, a omogućava se i bolja agilnost i korištenje DevOps metoda.
Važno je pronaći svoj ćevap – ili proizvod
Logično, velike koristi od ovog brzog sustava imaju i male te srednje tvrtke koje često imaju potrebu nevjerojatno brzo povećati svoje resurse, poslije, recimo, uspješne crowdfunding kampanje ili velike runde investicija, a upravo o takvima na Netokraciji pišemo zaista često. Nick ističe kako su danas posebno startupi u vrlo blagoslovljenoj poziciji:
Startupi danas nemaju infrastrukturne ili arhitekturalne “lisice”, nemaju sisteme za migriranje, a prije svega imaju motiviran i inovativan tim.
Yiannis kaže kako AWS u našoj regiji ima mnoštvo vrlo različitih klijenata koji se nalaze u vidno različitim segmentima tržišta, od malih do velikih sustava, a svima je zajedničko upravo to da se ne moraju i ne žele brinuti oko toga što se događa (pod haubom), već se mogu koncentrirati na svoj proizvod. Ta se motivacija potom koristi da bi se razvile nove ideje, a ne servisirali serveri.
S Yiannisom se slaže i Nick koji je svjestan kako serveri i infrastruktura često nisu nešto o čemu volimo promišljati satima, a činjenica je da bi bolje potrošili vrijeme da se bavimo nečim što zapravo volimo raditi. Nick:
Kada sam počeo svoju avanturu sa servisima u oblaku, netko mi je rekao “prijatelji ne dopuštaju prijateljima da grade podatkovne centre.”. Ja se nadam ovo okrenuti na drugu stranu i uvijek govorim da uvijek trebate najviše vremena raditi ono što radite najbolje. Ako napravite restoran u kojem poslužujete najbolje ćevape, nemojte se brinuti previše o dizajnu stolova na kojima će vaši gosti jesti. Definirajte svoje vlastite ćevapčiće i ulažite u njih.
Na vama je da pronađete vaš “digitalni ćevap”, ali kada ga jednom nađete, trebate sve svoje snage uložiti baš u njega.
Važnost edukacije
Yiannis kaže kako je i uz veliki rast korištenja cloud servisa rasla i važnost edukacije i konferencija kao što su Adriatic AWS Innovation Days. Podrška za sve klijente, a posebice one manje, vrlo je važan dio poslovanja AWS sustava, pogotovo jer se ovi cloud servisi sastoje od više od tisuću raznih funkcionalnosti. U svakom trenutku više od 160 različitih servisa može biti konfigurirano po vlastitoj potrebi, objašnjava Yiannis, stoga je teško smisliti nešto što pomoću ovih sustava ne možete realizirati.
Evidentne su i prednosti za veće sustave i tvrtke koje mogu koristiti oblak kako bi poboljšale postojeću infrastrukturu. Danas više od 800 tisuća tvrtki svakodnevno koristi AWS sustave, a među njima se nalazi i Apple, između ostalih, a domaće tvrtke koje možda razmišljaju o migraciji na cloud zaista u njemu mogu naći mnogo prednosti.
Nadalje, najveći problemi koji nastaju prelaskom na ovakve servise su, kaže Nick, oni unutar same organizacije. Prelazak na cloud zahtijeva pomno planiranje, komunikaciju i izvršavanje zadataka, ali najveći izazovi dolaze od promjene u organizacijskoj strukturi, a ne tehničkim detaljima. Kod korištenja cloud servisa svi trebaju razmišljati izvan vlastitih okvira i to je često velik izazov, pojašnjava Larsen.
O tome kako se ovi, ali i mnogi drugi izazovi mogu prebroditi govorit će se na Adriatic AWS Innovation Days. Konferencija će se održati u Opatiji 10. i 11. listopada, a još uvijek se za nju stignete registrirati putem službenih stranica – i to potpuno besplatno. Na Adriatic AWS Innovation Days imat ćete priliku slušati predavanja ne samo Nicka Larsena, već i Marka Schwartza, strateškog stručnjaka i evanđelista AWS-a, Martina Obradovića, menadžera teritorija za tvrtku VMWare, vodećeg arhitekta tvrtke Fast Lane Tomaža Borštnara, Tomislava Cara iz Productivea i mnogih drugih.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.