Iva Carić Kovačić vodi digitalni marketing Microsofta za EMEA regiju

Iva Carić Kovačić vodi digitalni marketing Microsofta za Europu, Bliski istok i Afriku

"Uvijek pričam ljudima o nevjerojatno dinamičnom okruženju unutar Microsofta i koliko to puni energijom", kaže mi na početku razgovora Iva Carić, koja je prije nekoliko mjeseci došla na novu poziciju u Microsoftu, treću u samo dvije godine unutar njenog segmenta koji se bavi krajnjim korisnicima, odnosno 'channel' marketingom. A velika je promjena teritorij koji se sada nalazi pod njenim nadzorom - nakon središnje i istočne Europe, sad se fokusira na cijelu EMEA regiju.

Ako ste zadnjih godina imali susreta s Nokijom, a potom i Microsoftom, morali ste se susresti i s Ivom Carić Kovačić, koja je karijeru gradila upravo u ovim tvrtkama, u marketingu. U samo posljednje dvije godine došla je već na treću funkciju u Channel Marketingu, odnosno timu koji se bavi marketingom prema krajnjim korisnicima kroz partnerski kanal Microsofta. Opisuje kako to izgleda:

Da bismo postigli maksimum u toj vrsti marketinga, izuzetno je bitno je da svi odjeli surađuju, redovito komuniciraju i međusobno se motiviraju. Upravo ta mogućnost rada s različitim profesionalcima od kojih kontinuirano učiš jedan je od osnovnih benefita mog posla.

Iva je dulje vrijeme radila na izgradnji CEE regije, odnosno središnje i istočne Europe, a od ljeta se fokusira na cijelu Europu, Bliski istok i Afriku, odnosno EMEA regiju, kao Digital Marketing Lead.

Ionako se većinom marketing fokusira i razvija u digitalnom smjeru: Proces istraživanja proizvoda prije donošenja odluke o kupnji kod 83% korisnika diljem svijeta događa se online; 86% korisnika danas pročita barem tri recenzije prije nego se odluči za kupnju; 75% korisnika je u posljednjih šest mjeseci kupilo proizvod ili uslugu koristeći pametni telefon… Ono na čemu mi radimo je suradnja s našim partnerima da, svjesni napretka koji se događa oko nas, koristimo to pri uvođenju inovativnih marketinških rješenja prema krajnjim korisnicima.

Nova tržišta koja sam počela raditi doista su izazovna i inspirativna zbog mogućnosti učenja i suradnje s velikim ecommerce divovima koji su i naši partneri (zapadna Europa, MEA, Francuska, Njemačka…). Mislim da, kada osoba preuzme novu funkciju, postoje određena očekivanja i oprez – i ja nisam tu iznimka. No, kako sam posljednjih nekoliko mjeseci intenzivno radila s našim lokalnim timovima diljem EMEA regije na digitalnoj strategiji i taktikama implementacije, sada sam u “nabrijanoj” fazi, ohrabrena svime što sam vidjela. 🙂 I, naravno, da postoji osjećaj odgovornosti ispuniti očekivanja.

Mala tržišta mogu itekako biti inovativna – i uzor velikima

S obzirom na to da Iva ima uvid u tržišta u regiji i šire, zanimalo me kako se ona manja, poput hrvatskog, mogu izboriti za svoje budžete? Koliko moraju biti inovativna, kreativna, a možda ponekad i sama nametnuti kakve trendove, posebice u digitalnom marketingu?

Kako radim u internacionalnoj kompaniji, mislim da je vidljiva Microsoftova mogućnost prepoznavanja inovacije bez obzira gdje startaju. Iz moje perspektive, bilo koje naše tržište koje pokaže inovativni pristup digitalnom marketingu, njeguje zdrave i bliske odnose s partnerima, radi na digitalnoj transformaciji i ne boji se pilotirati i biti prvi u zanimljivim taktikama, zaslužuje biti komunicirano globalno.

Imamo tu moć širenja primjera učenja po svim globalnim tržištima i nerijetko se dešava da upravo manja tržišta, primorana da budu kreativnija s budžetima, pokažu bolji ROI, inspiriraju druge. Fokusiramo se na instore i online egzekucije koje planiramo za Windows, Office, Xbox, Surface (ovisno o tome gdje su proizvodi dostupni) i s obzirom na različitosti naših tržišta i partnera, jedna od najvažnijih aktivnosti s moje strane je upravo povezivanje svih timova i učenje jedni od drugih. Uspjeha, ali i neuspjeha.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Kao primjer jedne od novijih inspirativnih kampanja navodi onu iz Hrvatske – inicirala ju je marketinška ekipa lokalnog Microsofta s agencijom ENTG, a riječ je o suradnji s influencerima pri komunikaciji Windows računala. Kampanja napravljena s namjerom da se naglase nove Windows značajke za koje je potrebno imati novu generaciju Windows PC-a s ciljem povećanja prodaje. Mnoga tržišta traže primjere kako kredibilno surađivati s influencerima i učimo iz svakog takvog projekta, kaže Iva.

A iduća “stepenica” za moju sugovornicu?

Redovito imamo priliku dati svoj feedback kompaniji i jedno od pitanja koje se uvijek ponovi je: “Vidiš li se kroz X godina još uvijek u Microsoftu?”. I moj odgovor je uvijek iznova – DA. Jako sam zadovoljna napretkom, prilikama i dinamikom u ovoj firmi, iznimno zdravim pozitivnim korporativnim politikama kojima se podupire različitost, majčinstvo i balansiranje privatnog i poslovnog života i dok je tako nemam razloga tražiti nešto drugo. To se definitivno reflektira na moj privatni život – zabavljam se u relativno novoj ulozi majke dvoipolgodišnjeg dječaka Jure i uživam u relativno iskusnoj ulozi Nikoline ženice. A dalje – samo spontano.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Intervju

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Programiranje

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…