'Fintech' tvrtke trenutno moraju stisnuti zube i - programirati

‘Fintech’ tvrtke trenutno moraju stisnuti zube i raditi ono što rade najbolje – programirati

Sve je bliži Novathon #withPBZ, događaj koji će u 24 sata osmišljavanja ideja, kodiranja i dizajniranja okupiti dizajnere, developere, studente i sve ostale zainteresirane u stvaranju aplikacije u području bankarstva, a pobjednički tim otići će kući s čak 10.000 eura. Osim mentora, timove će motivirati i financijski stručnjak Chris Skinner, s kojim smo imali priliku porazgovarati o stanju financijsko-tehnološke industrije.

Usprkos ponešto izazovnom vremenu za fintech startupe, Chris ističe kako je važno biti uporan i ne odustati od svoje ideje, ali ona mora imati više od čistog cool faktora.

Novathon #withPBZ ove će jeseni u Zagrebu okupiti timove koji će stvarati aplikacije u području bankarstva, kako bi zaradili nagradu od čak 10.000 eura, koliko dobiva prvoplasirani tim. 24 sata kodiranja i stvaranja aplikacije mogu biti odličan početak u karijeri developera, ali i svih ostalih članova tima, kojih može biti do pet te se mogu prijaviti iz cijele regije.

Kako bi svi sudionici Novathona #withPBZ bili puni energije i ambicija, pobrinut će se tim mentora, ali i motivacijski govornici kao što su Matteo Rizzi, Nenad Bakić, Maurice Lisi i Chris Skinner. Upravo smo s Chrisom odlučili porazgovarati o financijskim tehnologijama, hackathonima i novathonima, ali i njegovim razmišljanjima o budućnosti ovog dinamičnog sektora.

Fintech sektoru je trenutno najzanimljiviji AI

Govoreći o Novathonu, naš sugovornik je rekao da je ovo važan događaj jer pokazuje kako vodstvo bankarske grupe razumije važnost digitalnog sektora. Također, ovakvi su događaji i odlična prilika za razbijanje statusa quo, koji je nerijetko prisutan u tradicionalnijim i zatvorenijim sustavima. Moramo se složiti kako je svako natjecanje ove vrste zapravo dobra prilika za pronalazak revolucionarnog rješenja jer se nikada ne zna što daroviti pojedinci mogu osmisliti, čak i u samo 24 sata.

No, kada je riječ o trenutnom stanju fintech sektora, najuzbudljiviji dijelovi trenutno su povezani s razvojem umjetne inteligencije i strojnog učenja, što samo govori o tome kako su ove tehnologije podjednako zanimljive u gotovo svakoj sferi djelovanja. Ipak, nije sve tako optimistično, stoga Chris izdvaja nekoliko izazova u fintechu koji su trenutno aktualni:

Financiranje se smanjuje na zrelim tržištima poput Europe i SAD-a, zajedno s nesigurnosti smjera u kojemu će se tržište kretati zbog Brexita i odluka Donalda Trumpa. Dok god se ti oblaci ne raziđu kako bismo dobili jasniju sliku budućnosti, fintech tvrtke će morati stisnuti zube i raditi ono što rade najbolje, a to je programirati. Ipak, fokus je najbitniji.

Kako ne bi davao lažne nade svima onima koji misle da će uspjeti samo zato što imaju zanimljivu fintech ideju, kaže:

Svaki fintech startup koji misli kako će biti financiran samo zato što je cool propast će u idućih 18 mjeseci.

Dobre ideje ne smijete držati za sebe

Ipak, trenutno stanje stvari u ovome sektoru nikako ne utječe na razvoj novih tvrtki koje mogu zaista nešto promijeniti, kao i natjecanja poput Novathona #withPBZ. Chris svakako podržava razvoj novih fintech startupa i napominje kako svatko tko ima dobru ideju treba okušati sreću.

Ako imate dobru ideju, krenite odmah. Nemojte dopustiti nečemu da vam stoji na putu, nego učinite to mogućim. Ali ako vaša ideja uključuje bilo što regulirano u ovome trenutku, nađite si kolegu bankara koji će vam pomoći savjetom i mentoriranjem. Nemojte nikada podcjenjivati kompleksnost banaka, njihovo opiranje promjeni i regulacije i prepreke koje postoje s vrlo dobrim razlogom. Nastojte ih samo riješiti što je moguće prije s vašim prijateljem bankarom – to mogu biti ja!

Prilično je jasno kako će Chris steći mnogo prijatelja koji trebaju njegovo impresivno financijsko znanje kako bi usustavili svoj novi startup ili modificirali aplikaciju, ali ako samo želite znati nešto više o otvorenom bankarstvu, to ćete moći čuti u njegovom predavanju.

Svi govore o otvorenom bankarstvu, ali ne znaju ga definirati baš najbolje. Ja mislim kako to znam učiniti i zbog toga će to biti fokus mog predavanja.

Strojno učenje jedan je od glavnih novih trendova u fintech sektoru. Redshift

Tehnološke tvrtke uskoro preuzimaju banke?

Prema Chrisu, uskoro ćemo moći očekivati preuzimanje jedne od globalnih banaka od strane tehnološke firme, kako bi dosegli njihove klijente. Zanimljivo, ali to je samo jedan od trendova koji nas očekuju. Upravo zbog toga savjetuje natjecateljima Novathona #withPBZ da se okrenu stvarima koje su sada hot: 

Umjetna inteligencija, strojno učenje i analitika podataka trenutno su hot, kao i otvoreno bankarstvo i otvoreni API. Osobno bih se orijentirao na stvari koje bih mogao napraviti da imam dostupne sve podatke banke kroz API.

Vraćajući se na hackathone, pitali smo Chrisa za njegovo mišljenje o razlici između fintech i svih ostalih hackathona, na što je jednostavno odgovorio:

Fintech hackathoni dobiju više novaca.

Najprije treba razumjeti ljude

Naposljetku, budući da se timovi koji će sudjelovati na Novathon #withPBZ mogu sastojati od do pet ljudi, zanimalo nas koji bi bio idealan sastav tima za ovakvu vrstu natjecanja:

Idealno bi bilo osigurati dobar balans raznolikosti spola, rase i narodnosti, sa širokim rasponom dobi i iskustva. Tim putem dobivate holistički pogled, a budući da 99% dobre ideje dolazi od antropološke perspektive kombinirane s digitalnim razvojem, vrlo je važno razumjeti nas, kao ljudska bića.

Kako i organizatori Novathon #withPBZ razumiju nas ljude, odlučili su se povećati broj slobodnih mjesta za timove iz cijele ovdašnje regije te se pozivaju svi koji se još nisu prijavili da to i učine kako bi možda upravo oni napravili preokret u bankarskoj industriji – a možda i surađivali s našim zanimljivim sugovornikom!

Podsjećamo, Novathon #withPBZ održat će se 23. i 24. rujna u Laubi u Zagrebu, a prijaviti se možete na stranicama događaja do 8. rujna. Sretno!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Denis

    Denis

    19. 07. 2017. u 11:05 am Odgovori

    Čovjek u osnovi daje pogrešne savjete pozivajući sve da uđu u ‘hot’ područja poput AI. Pri tom ne razmišlja da se u takva područja kao niti u zanimanje kirurg ne ulazi zato jer su hot zarada na brzaka nego zato jer imaš talenta, afiiteta i znanja za to. Jednako tako ne spominje da je ulaganje u AI drastično palo (40%) baš zato jer se svaki amater osjetio pozvan da uđe. Isto je sa fintech-om.

    Startup industrija skoro da je dostigla maniju ulaganja u dionice ili u tulipane u srednjem vijeku gdje su svi skupa krahirali zbog ulaska prevelikog broja amatera. Danas je kao posljedica dobiti malo veći kapital za startup ravno lutriji. Sva glavna područja su već zauzeta, ostaju još samo manje niše gdje se natječu desetine tisuća nadobudnih, svi sa jednako nekvalitetnim aplikacijama i jednakom količinom ničim izazvane samouvjerenosti.

    Hackathoni su nažalost dno te ponude, kako na zabavan i neozbiljan način rješavati ozbiljne probleme. Nikako

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Analiza

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Hrvatski inspektori dio su EU projekta kontrole razvoja AI-ja vrijednog 3,5 milijardi eura

Impresionirani učinkovitošću hrvatskih inspektora, koji su već u prvih 310 posjeta identificirali 168 slučajeva doprinosa razvoju AI-ja, EU je potvrdila uključenost hrvatskog kadra u programu nadzora.

Tvrtke i poslovanje

Evo zašto je poznavanje hrane i vina ključno za uspjeh hrvatskog IT-ja

Osnivači startupa teško da će zadobiti povjerenje investitora ako ne poznaju vina ili naručuju dobro pečene bifteke.

Novost

Otpušteni programeri iz “big techa” završit će u Hrvatskoj: Apis IT planira ih zaposliti 1800

Hrvatska želi “uvesti” i zaposliti otpuštene programere i ostale tehnološke stručnjake iz Googlea, Facebooka, Microsofta i Twittera kao digitalne nomade za potrebe novog projekta daljnje digitalizacije javne uprave na kojemu radi Apis IT.

Digitalni marketing

Svaki bi brend trebao napustiti generičnu “stock” glazbu i razviti svoj – audio identitet!

Iako postoje mnoge "royalty free" glazbene platforme koje nude kvalitetnu glazbu, većina video oglasa napravljena je s glazbom koja zvuči generičko i jeftino. Razlog tome djelomično je loš ukus, manjak hrabrosti ili kreativne vizije menadžmenta, a djelomično manjak vremena posvećen kuriranju kvalitetne glazbe koja zvuči drugačije, ali je konzistentna s brendom.

Gaming

Uskoro kreće 4. sezona Student Esports Tournamenta! Hoće li TVZ ostati nepokoreni prvak?

Idući tjedan počinje nova sezona SET-a, domaćeg esport turnira koji je uspio okupiti 16 tehničkih fakulteta iz svih dijelova Hrvatske, a uz to je postao i nacionalni kvalifikacijski turnir za Amazonov i Intelov University Esports Masters (AUEM)!

Izvještaj

Domaću kreativnu industriju čekaju teški pregovori s Googleom

Iako donosi više od 830 milijuna eura u hrvatski BDP, kreativna industrija još nema u potpunosti odgovarajuću zaštitu i druge uvjete za neometan rad na digitalnom tržištu.