Serija dodjela ovogodišnjih Central European Startup Awardsa u ponedjeljak je posjetila Zagreb. Dobitnici priznanja u sedam kategorija proglašeni su na svečanosti na otvorenom ispred Zagrebačke škole ekonomije i menadžmenta, koja je bila partner u hrvatskom uključivanju u međunarodnu dodjelu nagrada najboljim startupima, a pobjednici će kandidirati za priznanja za najbolje srednjeeuropske startupe i istaknute osobe u startup vodama. Među dobitnicima je bila i Netokracijina izvršna urednica Mia Biberović.
Dva tjedna nakon objave kandidata koji su ostali u užem izboru, proglašeni su hrvatski dobitnici Central European Startup Awardsa. Za priznanja je kandidiralo 35 startupa i istaknutih osoba na hrvatskoj startup sceni u sedam kategorija, a osim za domaće priznanje, kandidati su bili u konkurenciji i za odlazak u utrku u odabiru najboljih srednjeeuropskih startupa i osoba s osobitim utjecajem.
Glavna nagrada Trilleniumu
Najboljim hrvatskim startupom 2015. proglašen je Trillenium osnivača Hrvoja Prpića, koji se bavi poboljšanjem iskustva dok kupujemo na internetu kako bi virtualna kupovina bila što bliža pravom ‘šopingiranju’, primjerice, dok se nalazimo u trgovačkom centru.
Startup E-glas, koji nudi rješenje za upravljanje vlastitim domom naredbama koje upućujemo glasom, zaslužio je priznanje u dvije kategorije. Projekt iza kojega stoji osnivač Miroslav Vrankić nagrađen je kao najbolji hrvatski startup u kategoriji aplikacija za rad u oblaku i s podacima i kao startup s najznačajnijim društvenim učinkom.
Priznanje u kategoriji za najbolje korisničko iskustvo zaslužio je Vitastiq osnivača Deana Vranića, startup koji brine o našem zdravlju. Vitastiq omogućava mjerenje i bilježenje razine vitamina i minerala u organizmu, a ako dođe do neravnoteže, pruža se prilika da reagiramo prije nego se organizam počne buniti da mu nešto nedostaje.
U odabiru najutjecajnije žene na hrvatskoj startup sceni najboljom je proglašena Netokracijina izvršna urednica Mia Biberović. U utrci za priznanje bilo je još pet kandidatkinja, Ana Kolarević, Ana Pavičić-Kaselj, Anita Bušić, Ida Pandur i Jelena Ribić.
Najbolji hrvatski startup u kategoriji tehnoloških rješenja koja se bavi financijama je Oradian osnivača Antonija Šeparovića, Andrewa Mainharta i Juliana Oehrleina. Oradian se bavi razvojem rješenja za financijsku inkluziju, pomažući mikrofinancijskim institucijama na tržištima u razvoju.
U odabiru najboljega prostora za ‘coworking’ priznanje je zaslužio Step Ri, čiji je osnivač Sveučilište u Rijeci, a direktor Boris Golob.
I vi možete dati svoj glas
Hrvatski pobjednici odlaze u utrku za izbor za najbolje srednjeeuropske startupe i najutjecajnije osobe. Ondje će se pridružiti najboljima iz ostalih država i sudjelovati u natjecanju u kojem odluka pada i internetskim glasovanjem, koje će započeti u srijedu, 23. rujna, na stranici s popisom dobitnika nacionalnih priznanja.
Osim glasova na internetu, o najboljima u Središnjoj Europi odlučivat će i međunarodni žiri, a pobjednici će biti proglašeni na završnici izbora 8. i 9. listopada u Beču.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari