Ćaća se vraća, a njegova ‘dica' jedva su to dočekala

Ćaća se vraća, a njegova ‘dica’ na internetu jedva su to dočekala

Osim ako proteklih mjesec dana niste nimalo pratili medije ili društvene mreže, vjerojatno znate tko je to Ćaća. Nekadašnji premijer Ivo Sanader česta je tema medijskih napisa i komentara čitatelja, a uz njega se, zahvaljujući zezanciji koja je otišla poprilično daleko (a možda i planiranoj kampanji, još nije poznato), postao je i Ćaća koji se vraća, odnosno izlazi iz zatvora. No, koliko je zapravo Ivo Sanader spominjan u domaćim i stranim medijima te na društvenim mrežama u posljednjih mjesec dana?

cacasevraca

6 optužnica, šteta od 850 milijuna kuna, 1,5 milijuna kuna vrijedni satovi, 300.000 eura vrijedne umjetnine, brojne nekretnine, milijuni na računima i čak 6862 spominjanja u medijima unazad mjesec dana – kada se radi o Ćaći, skoro sve se vrti oko astronomskih brojki. Uz njega se vežu brojni pojmovi: jamčevina, nekretnine, umjetnine, satovi, afere. Popis je dug, a brojni su mediji su prenosili svaki detalj vezan uz suđenje.

keyword cloud

Sanader vs. Ćaća

Popularnu satiričnu Facebook stranicu ‘Ćaća se vrača’ navodno je pokrenulo osam anonimnih Splićana i posvećena je bivšem premijeru kojeg od milja ga zovu Ćaća jer je “uvik pomagao” malom čovjeku. Na njoj ćete svakog dana pronaći mnoštvo postova posvećenih Ćaći, ali i drugim akterima, kao što je pravosudni policajac jednostavno zvan “prika”.

names - share of voice

Uz pomoć alata Mediatoolkit napravili smo analizu koliko je puta na webu i društvenim mrežama unazad mjesec dana spomenuta ključna riječ “Sanader” u usporedbi sa “Ćaća se vraća”. Očekivano, ključna riječ “Sanader” spominjana je daleko više, odnosno 5663 puta, 82,53%, dok je izraz “Ćaća se vraća” spominjan 1199 puta, 17,47%. Najveći broj spominjanja zabilježen je na portalima slobodnadalmacija.hr, vecernji.hr i dalmacijanews.hr.

caca se vraca

Analizom izvora spominjanja vidimo da izraz “Ćaća se vraća” drži prevlast na Facebooku, odakle i potječe ovaj nadimak, zatim na Twitteru i tek onda na portalima. Na spomen Sanaderovog izlaska iz zatvora #CacaSeVraca (#ĆaćaSeVraća) postaje pravi hit koji zapali društvene mreže.

Dok se na portalima o Sanaderu piše u ozbiljnijem tonu, tviteraši svojom orginalnošću zabavljaju javnost. Slijede neki od tvitova koji su izazvali najviše zanimanja i smijeha:

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Sve Sanaderove afere

Kada se priča o aferama, čini se kako se Sanader vodi onom “moraš skupit sve”. Protiv Sanadera do sada su podignute optužnice u slučajevima Hypo i INA – MOL, Fimi medija, HEP – DIOKI, Planinska i HEP – TLM.

afere

Graf nam prikazuje koliko je puta Sanader spominjan uz određenu aferu u proteklih mjesec dana. Budući da su afere Planinska i Fimi medija trenutno aktualne, jasno je da se Sanaderovo ime najviše veže upravo uz ta dva slučaja. Najviše spominjanja drži slučaj Planinska s 234 puta, zatim Fimi medija s 88 puta, INA – MOL s 42 puta, HEP – TLM s 10 puta, Hypo sa 7 puta, HEP – DIOKI s 2 puta. Naravno, ovaj broj spominjanja se mijenja iz mjeseca u mjesec ovisno o tome koja je afera trenutno aktualna.

Sud

Uz Sanaderovo ime dolaze i pojmovi vezani za suđenje, zatvor, slobodu itd. Tako se ključna riječ “Sanader” u medijima najviše vezala uz ključnu riječ “sud” s 2708 spominjanja i 34,02%, a slijede “presuda” s 1538 spominjanja, “sloboda” 1332 spominjanja, “zatvor” 1248 spominjanja, “suđenje” 869 spominjanja i na kraju “pritvor” s 264 spominjanja.

Sanaderova imovina

Usporedno s brojem afera rastao je i Sanaderov budžet kojim si je mogao priuštiti i skupiti brojne umjetnine, satove i nekretnine. Dan i noć iznosili su umjetnine iz Sanaderove vile, a broj je dosegao 1200 predmeta od kojih su neki i u vlasništvu Nadana Vidoševića. Govorilo se čak i o osnivanju muzeja Sanaderovih i Vidoševićevih umjetničkih djela kako bi se anulirao trošak od oko 200.000 kuna godišnje.

imovina

A uz koju se imovinu najčešće veže Sanader u medijima? Analiza nam je pokazala da se najviše pisalo o Sanaderovim umjetninama s 346 spominjanja, zatim nekretninama s 294 spominjanja i satovima s 29 spominjanja unazad mjesec dana.

Kako do jamčevine?

Jedini pojam koji spašava Sanadera od rešetaka je “jamčevina”. Za Sanadera svojom su imovinom već jamčili njegovi prijatelji te je u zamjenu za višemilijunsko jamstvo pušten iz istražnog zatvora 16. prosinca 2011. Nakon što je nepravomoćno osuđen u slučajevima Hypo i INA – MOL, vraća se u zatvor 20. studenog 2012. Prošli tjedan ponovno je pokrenuta tema jamčevine za Sanadera, a evo kako je izgledalo spominjanje Sanadera i jamčevine u medijima.

jamcevina

Počevši analizu s datumom 5. rujna ključne riječi “Sanader” i “jamčevina” spominjanje su tek nekoliko puta, sve do 1. listopada kada je broj spominjanja naglo porastao i dosegao vrhunac s 372 spominjanja u jednom danu od ukupno 753 spominjanja tijekom cijelog mjeseca. To je rezultat vijesti o sakupljenoj jamčevini od 12,4 milijuna kuna za izlazak bivšeg premijera iz zatvora. Predviđalo se da će Sanader izaći na slobodu u petak, 2. listopada, ali zbog nepotpune dokumentacije njegov je izlazak odgođen.

Predviđamo da nas čeka vrlo zanimljiv tjedan u slučaju Sanader i konačna odluka o još jednom puštanju Ive Sanadera iz Remetinca (što se može pratiti i putem posebnog Facebook eventa). Vjerujemo da će dica zazvati svog Ćaću iz sveg glasa na raznim kanalima kad bude pušten iz zatvora, stoga očekujemo još skokova u grafovima. 1953!

Analizu smo napravili pomoću Mediatoolkita – media monitoring alata koji služi praćenju relevantnih spominjanja u online medijima i društvenim mrežama.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. goran

    goran

    10. 10. 2015. u 7:24 am Odgovori

    Drago mi je da sve Čačine afere ste oprali ste od sebe i ako ste od njih imali koristi.
    Nema beda što Čača nije razvijao ITC sektor nego vaš sektor?
    Lako se posrati po Čači kad on izašao iz bukse no neki IT-evci sponjilavi to dok Čača bio na vlasti, onda vas nije boljelo, ne boli dok korist i pravda je na tvojoj strani.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Karijere

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Tehnologija

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Sponzorirano

Studenti RIT Croatia kroz kolegij kreiraju stvarne projekte za Rimac Technology, INA-u, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.

Tvrtke i poslovanje

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.

Web 3

Web3 Tales: Trenutno u web3 sferi ima prilika za sve, ali to ne znači da je web3 za svakoga!

Zašto ući u web3? Kako radi i razmišlja web3 stručnjak/inja? Koji kadrovi su traženi? Je li web3 karijera dugoročno sigurna? Što kad je bear, što kad je bull? Samo su neka od pitanja na koje su se tražili odgovori na prvoj Web3 Tales konferenciji u Muzeju suvremenih umjetnosti u Zagrebu.

Intervju

Iza scene: O dizajniranju evenata poput Porina i Future Tensea uz hrvatski 21 Productions

Dizajnirati velike događaje, konferencije ili televizijske emisije nije lak zadatak. Cijeli posao obuhvaća detaljne razgovore s klijentom i ljudima koji su specijalizirani za snimanje, zvuk ili rasvjetu. Tom procesu uvelike može pomoći jedna stvar, a to je 3D vizualizacija produkcijskog dizajna.

Novost

Google predstavio program za startupe: AI for Health, na koji se mogu prijaviti i Hrvati!

Ovaj hibridni program prvi je u nizu akademija Google for Startups Growth Academy koji je fokusiran na olakšavanje i skalabilnost startupima u inovacijama i rješavanju društvenih izazova pomoću umjetne inteligencije.

Tvrtke i poslovanje

Končar D&ST nakon revizije prema Mamforce standardu učvrstio zdravu i inkluzivnu organizacijsku kulturu

Glavne korporativne vrijednosti u tvrtki Končar D&ST su kontinuirana briga o zaposlenicima, uključivost, društvena odgovornost i ekološka održivost, a sada im se polaže sve sustavnija i promišljenija pažnja.