Osim ako proteklih mjesec dana niste nimalo pratili medije ili društvene mreže, vjerojatno znate tko je to Ćaća. Nekadašnji premijer Ivo Sanader česta je tema medijskih napisa i komentara čitatelja, a uz njega se, zahvaljujući zezanciji koja je otišla poprilično daleko (a možda i planiranoj kampanji, još nije poznato), postao je i Ćaća koji se vraća, odnosno izlazi iz zatvora. No, koliko je zapravo Ivo Sanader spominjan u domaćim i stranim medijima te na društvenim mrežama u posljednjih mjesec dana?
6 optužnica, šteta od 850 milijuna kuna, 1,5 milijuna kuna vrijedni satovi, 300.000 eura vrijedne umjetnine, brojne nekretnine, milijuni na računima i čak 6862 spominjanja u medijima unazad mjesec dana – kada se radi o Ćaći, skoro sve se vrti oko astronomskih brojki. Uz njega se vežu brojni pojmovi: jamčevina, nekretnine, umjetnine, satovi, afere. Popis je dug, a brojni su mediji su prenosili svaki detalj vezan uz suđenje.
Sanader vs. Ćaća
Popularnu satiričnu Facebook stranicu ‘Ćaća se vrača’ navodno je pokrenulo osam anonimnih Splićana i posvećena je bivšem premijeru kojeg od milja ga zovu Ćaća jer je “uvik pomagao” malom čovjeku. Na njoj ćete svakog dana pronaći mnoštvo postova posvećenih Ćaći, ali i drugim akterima, kao što je pravosudni policajac jednostavno zvan “prika”.
Uz pomoć alata Mediatoolkit napravili smo analizu koliko je puta na webu i društvenim mrežama unazad mjesec dana spomenuta ključna riječ “Sanader” u usporedbi sa “Ćaća se vraća”. Očekivano, ključna riječ “Sanader” spominjana je daleko više, odnosno 5663 puta, 82,53%, dok je izraz “Ćaća se vraća” spominjan 1199 puta, 17,47%. Najveći broj spominjanja zabilježen je na portalima slobodnadalmacija.hr, vecernji.hr i dalmacijanews.hr.
Analizom izvora spominjanja vidimo da izraz “Ćaća se vraća” drži prevlast na Facebooku, odakle i potječe ovaj nadimak, zatim na Twitteru i tek onda na portalima. Na spomen Sanaderovog izlaska iz zatvora #CacaSeVraca (#ĆaćaSeVraća) postaje pravi hit koji zapali društvene mreže.
Dok se na portalima o Sanaderu piše u ozbiljnijem tonu, tviteraši svojom orginalnošću zabavljaju javnost. Slijede neki od tvitova koji su izazvali najviše zanimanja i smijeha:
#cacasevraca imate jos koga? pic.twitter.com/McEINZhfiC
— Krešimir Macan (@kmacan) October 1, 2015
Da se Dostojevski rodio ovdje, napisao bi 'Zločin bez kazne'… #cacasevraca
— Ja Zmaj (@jazmaj1) October 3, 2015
I #Sanader izlazi van češće od mene.
— Petra Habdelić (@5razgb) October 1, 2015
Gospe sinjska platiću ti pivu, makni Karamarka, a vrati nam Ivu #ĆaćaSeVraća
— Krešendo (@Kresendo) October 1, 2015
Sve Sanaderove afere
Kada se priča o aferama, čini se kako se Sanader vodi onom “moraš skupit sve”. Protiv Sanadera do sada su podignute optužnice u slučajevima Hypo i INA – MOL, Fimi medija, HEP – DIOKI, Planinska i HEP – TLM.
Graf nam prikazuje koliko je puta Sanader spominjan uz određenu aferu u proteklih mjesec dana. Budući da su afere Planinska i Fimi medija trenutno aktualne, jasno je da se Sanaderovo ime najviše veže upravo uz ta dva slučaja. Najviše spominjanja drži slučaj Planinska s 234 puta, zatim Fimi medija s 88 puta, INA – MOL s 42 puta, HEP – TLM s 10 puta, Hypo sa 7 puta, HEP – DIOKI s 2 puta. Naravno, ovaj broj spominjanja se mijenja iz mjeseca u mjesec ovisno o tome koja je afera trenutno aktualna.
Uz Sanaderovo ime dolaze i pojmovi vezani za suđenje, zatvor, slobodu itd. Tako se ključna riječ “Sanader” u medijima najviše vezala uz ključnu riječ “sud” s 2708 spominjanja i 34,02%, a slijede “presuda” s 1538 spominjanja, “sloboda” 1332 spominjanja, “zatvor” 1248 spominjanja, “suđenje” 869 spominjanja i na kraju “pritvor” s 264 spominjanja.
Sanaderova imovina
Usporedno s brojem afera rastao je i Sanaderov budžet kojim si je mogao priuštiti i skupiti brojne umjetnine, satove i nekretnine. Dan i noć iznosili su umjetnine iz Sanaderove vile, a broj je dosegao 1200 predmeta od kojih su neki i u vlasništvu Nadana Vidoševića. Govorilo se čak i o osnivanju muzeja Sanaderovih i Vidoševićevih umjetničkih djela kako bi se anulirao trošak od oko 200.000 kuna godišnje.
A uz koju se imovinu najčešće veže Sanader u medijima? Analiza nam je pokazala da se najviše pisalo o Sanaderovim umjetninama s 346 spominjanja, zatim nekretninama s 294 spominjanja i satovima s 29 spominjanja unazad mjesec dana.
Kako do jamčevine?
Jedini pojam koji spašava Sanadera od rešetaka je “jamčevina”. Za Sanadera svojom su imovinom već jamčili njegovi prijatelji te je u zamjenu za višemilijunsko jamstvo pušten iz istražnog zatvora 16. prosinca 2011. Nakon što je nepravomoćno osuđen u slučajevima Hypo i INA – MOL, vraća se u zatvor 20. studenog 2012. Prošli tjedan ponovno je pokrenuta tema jamčevine za Sanadera, a evo kako je izgledalo spominjanje Sanadera i jamčevine u medijima.
Počevši analizu s datumom 5. rujna ključne riječi “Sanader” i “jamčevina” spominjanje su tek nekoliko puta, sve do 1. listopada kada je broj spominjanja naglo porastao i dosegao vrhunac s 372 spominjanja u jednom danu od ukupno 753 spominjanja tijekom cijelog mjeseca. To je rezultat vijesti o sakupljenoj jamčevini od 12,4 milijuna kuna za izlazak bivšeg premijera iz zatvora. Predviđalo se da će Sanader izaći na slobodu u petak, 2. listopada, ali zbog nepotpune dokumentacije njegov je izlazak odgođen.
Predviđamo da nas čeka vrlo zanimljiv tjedan u slučaju Sanader i konačna odluka o još jednom puštanju Ive Sanadera iz Remetinca (što se može pratiti i putem posebnog Facebook eventa). Vjerujemo da će dica zazvati svog Ćaću iz sveg glasa na raznim kanalima kad bude pušten iz zatvora, stoga očekujemo još skokova u grafovima. 1953!
Analizu smo napravili pomoću Mediatoolkita – media monitoring alata koji služi praćenju relevantnih spominjanja u online medijima i društvenim mrežama.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
goran
10. 10. 2015. u 7:24 am
Drago mi je da sve Čačine afere ste oprali ste od sebe i ako ste od njih imali koristi.
Nema beda što Čača nije razvijao ITC sektor nego vaš sektor?
Lako se posrati po Čači kad on izašao iz bukse no neki IT-evci sponjilavi to dok Čača bio na vlasti, onda vas nije boljelo, ne boli dok korist i pravda je na tvojoj strani.