BUG Plus je iPad časopis nastao ‘golim rukama’ bugovih zaposlenika

Ukoliko posjedujete iPad, vjerojatno znate da se u App Storeu pojavilo već nekoliko iPad časopisa na Hrvatskom jeziku. Neki su se zadržali, neki ostali, a jedan je tek stigao. Riječ je BUG Plusu, posebnom izdanju legendarnog informatičkog časopisa na ovim prostora. Na prvi pogled ovo je samo još jedan iPad časopis, no ukoliko pogledamo ‘ispod haube’, vidjeti ćemo da je nastao isključivo radom stručnih Bugovih zaposlenika.
I zaista, već pri prvom ‘listanju’ jasno vam je da je u ovo uloženo mnogo truda, te može bez problema stajati ‘rame uz rame’ časopisima koje su pripremali za to specijalizirani developeri.
Bug Plus piše o temama poput ultrabookova, smartfona, tableta i digitalnih fotoaparata, ali i o nekim drugima, kojih nećete moći naći na stranicama Buga. U fokusu prvog broja Bug Plusa nalaze se “lifestyle gadgeti”, uz ‘malo slova i više slika’.
Evo i ekskluzivne izjave za Netokraciju Miroslava Rosandića, glavnog urednika Buga:
Jedan od razloga je i povijesni – mi smo kao izdavač Buga već jednom proživjeli “odrastanje” DTP-a. U počecima Buga novine smo radili tek do jedne faze u redakciji, a konačnu obradu morali smo prepuštati specijaliziranim studijima i tiskari (i još se sve to tada odvijalo u Italiji). Puno je vremena prošlo dok se sve to unaprijedilo, od dostupnosti kvalitetnih skenera, preko promjena u pripremi i napokon današnje situacije kada se kompletan materijal tiskari predaje – preko Interneta. Tako da mi vrlo dobro znamo kako je raditi izdanja nad čijim se proizvodnim procesom nema nadzor.
Srećom sa samostalnom pripremom izdanjem za iPad nismo morali tako dugo čekati, ali zbog toga nismo sudjelovali u prvom valu kada su se neki trsili “biti prvi”. Procijenili smo da je to beznačajno, jer je sam način rada u kojem izdavači ovise o programerskim timovima kao “vanjskoj usluzi” dosta problematičan, posebice ako se želi ostvariti neki kontinuitet.
Sada smo u komotnoj situaciji, naši kućni ljudi, zaposlenici, ovladali su tehnologijom i alatima za izradu aplikacija, odnosno izdanja, ovog tipa, tako da ako bude interesa tržišta za ovakvim izdanjima relativno lako možemo odraditi nove projekte ovog ili sličnog tipa.
I još bih dodao da je ovo naš prvi projekt za iPad, ali planiramo vrlo brzo objavit još jedan, za istu platformu, a i neke druge – za druge platforme!
Imate iPad a još uvijek nemate BUG Plus? Zaista nemate razloga za skepticizam, jer Aplikacija je besplatna a ovaj prvi broj ima manje od 50 megabajta.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Vladimir Đačić
06. 06. 2012. u 10:32 am
Da li je poznato koji su alat koristili?
Zbivalica Blog
07. 06. 2012. u 1:05 pm
Mislim da su se koristili Adobe-evi alati, no nisam siguran. Također i mene zanima…
UnlikeCoder
07. 06. 2012. u 5:32 pm
Mozda bi Bugovcima bilo bolje da se usredotoce na izradu web sucelja za pretplatnike jer bi bilo vrlo lijepo kada bi ta arhiva ostala, a po mogucnosti se i mogla skinuti. To smo kupili, zar ne?