Je li novi logo rebrendiranje? Evo kratkog vodiča kroz glavne brending pojmove

Je li novi logo rebrendiranje? Evo kratkog vodiča kroz glavne brending pojmove

Kad se uspješne poduzetnike ili osnivače startupa pita da nabroje u čemu su na svom putu do uspjeha pogriješili, na popisu se uvijek nađe - da smo bar ranije uložili u brendiranje!

Poduzetnici-početnici i osnivači startupa svu svoju energiju i fokus, razumljivo, u početku troše kako bi što prije razvili pravi proizvod, što prije došli do prvih kupaca i povratnih informacije te prilagođavali i poboljšavali proizvod ili uslugu sve dok ne postignu product-market fit, odnosno tržištu ponude točno onakav proizvod kakav mu treba.

U njihovom svijetu ključne riječi su growth hacking, CAC, stalna promjena i borba za preživljavanje prvih par godina. A brend vrijednosti, konzistentnost u komunikaciji?

To je za Coca Colu i Nike, za velike firme i globalne brendove koji imaju dovoljno ljudi, vremena i budžeta za baviti se time!

Ili?

Jedna od prvih reklama tada još friško osnovane tvrtke (imali su 3 godine tek) koja će osvojiti svijet svojim uređajima. Prepoznatljivost brenda je očigledna i 40 godina nakon.

Brend i nevolje s njim (odnosno bez njega)

I nisu u krivu. Nitko zdravog razuma neće savjetovati startupu koji tek počinje ili mikropoduzetniku da unajmi razvikanu agenciju da mu izradi opširnu brend strategiju!

Međutim, u razvoju svake tvrtke dođe trenutak kad nabrzinu sklepani logo i improvizirana web stranica više jednostavno nisu dovoljne. Spoznaja da im nešto nedostaje obično se događa u trenutku kad tvrtka već ima neku solidnu bazu kupaca/korisnika i nije više u fazi borbe za opstanak, ali rast počinje zapinjati, obično iz nekog od ovih razloga:

  • Tvrtka je rasla organski ili prema preporukama i dosegla maksimum do kojeg tako može doći. U trenutku kada se treba krenuti promovirati ne zna čime bi se izdvojila. Svi za sebe kažu da su pouzdani, iskusni i stručni!
  • Marketing više ne radi jedna osoba i tim se širi, ali novim zaposlenicima je teško pohvatati što točno tvrtka prodaje i obećaje jer ne postoji “kuharica” koja bi ih naučila što tvrtka predstavlja, kome i zašto.
  • Dosadašnje kampanje koje su komunicirale funkcionalne ili tehnološke prednosti proizvoda više ne donose očekivane rezultate.
  • Na tržištu se pojavila konkurencija, niz tvrtki koje nude isti proizvod ili uslugu i svim zaposlenicima, ne samo onima u marketingu, sve je teže odgovoriti na pitanje zašto bi netko izabrao baš njihovu tvrtku.

Idealno vrijeme za početi s brendingom je naravno – prije 20 godina, ali ako to nije moguće, sad postaje novo idealno vrijeme, objašnjava Alen Kekić, CEO kreativne agencije I to nije sve!

Šalu na stranu, usklađen rad na biznisu i brendu je idealan, budući da se na taj način i biznis i brend međusobno definiraju i usmjeruju pa je manja vjerojatnost da brend govori jedno, proizvodi i usluge koje se plasiraju drugo, a interno se priča nešto sasvim treće.

Novi logo, novi web = imamo brend?

Kad im se spomene brending ili rebrending, mnogi vlasnici tvrtki pomisle na – novi logo i osvježenu web stranicu: Modernizirat ćemo logo, staviti ga na sve materijale i to je to, imamo brend! Iako su vizualni elementi brendinga poput boja, tipografije i loga najvidljiviji, oni ne nastaju proizvoljno, ni iz čega. Odnosno, kako kaže Alen – brend nastaje kad tvrtka interno i prema van priča istu, ujednačenu priču.

Zato je cilj stvaranja brenda zapravo građenje temelja – obećanja, vrijednosti i osjećaja koje tvrtka ili proizvod predstavljaju – iz kojih proizlazi dosljedna i ujednačena komunikacija na svim kanalima.

Brending se može rastaviti na četiri osnovna elementa koja se vrlo lako i praktično uklope u poslovanje – brend obećanje, brend vrijednosti, ton komunikacije i vizualni identitet. A proći ćemo ih redom ne bi li dobili bolju sliku kako (se) odražavaju (na) poslovanje.

No, za početak, što je brend, brending…?

Razrađeni brend je set alata, osnovnih gradivnih elemenata poput vrijednosti, obećanja, tona komunikacije i vizualnog identiteta koji pomaže u rastu kompanije, zapošljavanju, upravljanju očekivanjima kupaca, konkuriranje na tržištu i, naposlijetku, potiče dosljednu i efektniju komunikaciju te lojalnost kupaca. Alen to objašnjava slikovitije:

Kad maknete sve fontove, logotipove, sve reklame i oglase, kad obrišete sve postove i video uratke, kad zgužvate vizitku… ono što ostane u glavama, e to je brend. Proces koji pomaže da nešto i ostane u tim glavama, a da je to još povezano s nekim lijepim asocijacijama, e to je brending.

Pojednostavljeno i jednom rječju, brend nekog biznisa jest njegova – svrha. Koja je oduvijek postojala, samo je prioritet bio graditi i stvarati posao, a ne bilježiti, definirati i sustavno pratiti koja je njegova svrha.

Zašto trebate definirati brend vrijednosti i vizualni identitet?

Vlasnici biznisa od upuštanja u brendiranje često zaziru i jer misle da je to skup, kompliciran posao i dugotrajan posao. Ili se boje da će im se dogoditi da na kraju dobiju neku opširnu “Knjigu standarda” koja će stajati na polici, zaboravljena i nepraktična za korištenje u svakodnevnom poslovanju.

I to nije sve!

Zato definirane brend vrijednosti nisu nešto što se odradi za jednu kampanju, niti nešto što se radi samo zbog marketinga. Kako ih dobro definirati strateško je pitanje koje pomaže vlasnicima osvijestiti kakav točno posao žele stvarati, zašto i za koga.

Tvrtka kojoj je, primjerice, temeljna vrijednost pružiti uvijek vrhunsku uslugu više će uložiti u broj, kvalitetu i stručnost zaposlenika od one čija je temeljna vrijednost pružiti najpovoljniju cijenu.

Isto tako, luksuzan i skup proizvod ne može se predstaviti kričavim logom, butikna specijalizirana agencija komunicirat će drugačijim riječima i bojama od one koja se želi pozicionirati kao najpovoljnija opcija, onaj tko prodaje velikim enterprise klijentima imat će potpuno drugačiji vizualni identitet i način komuniciranja od trendi brenda za tinejdžere…

Kakvo brend obećanje…?

Brend obećanje je kamen temeljac, razlog postojanja i definicija poslovanja – sažeto u jednoj ili dvije rečenice. To se obećanje razrađuje kroz brend vrijednosti koje tvrtka zatim živi u svakodnevnom poslovanju i komunikaciji s tržištem i kupcima. A tu komunikaciju definiraju ton i vizualni identitet.

Jednostavno, zar ne? Ili i dalje zvuči apstraktno? OK, u sljedećem tekstu objasnit ćemo kako to izgleda u praksi i na primjerima!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Sanja Remeta - Končevski

    Sanja Remeta - Končevski

    12. 06. 2021. u 7:59 am Odgovori

    Pozdrav,
    Sto biste meni preporucili u vezi marketinga i rebrandinga?
    Prilicno lose stojim sa privlacenjem kupaca i kroz koronu izgubila i IT podrsku, a problema 100.. medjutim i dalje potencijal vrijedi samo trebam s nekim ozbiljne konsultacije

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Intervju

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Digitalni mediji

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Tvrtke i poslovanje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?