Što na internetu voli i radi: Boris Ličina Borja

Što na internetu voli i radi: Boris Ličina Borja

Svoj online magazin pokrenuo je još 1999., jedan je od prvih koji su se bavili društvenim mrežama i online sadržajem za klijente, a suosnivač i jedne od prvih digitalnih agencija... Bez obzira na tako dug staž, online sadržaj Borju još uvijek može oduševiti!

Boris Ličina Borja danas smišlja kreativne strategije za klijente, a u tome mu pomaže više od 20 godina iskustva. Svoj legendarni blog borja.org pokrenuo je 1999., a digitalnim platformama počeo se baviti par godina prije toga.

Otad je na internetu svašta vidio, prošao mnoge cikluse i trendove. Iako mu je Twitter u međuvremenu postao prehejterski, na internetu i dalje nalazi sadržaj koji ga oduševljava, u posljednje vrijeme – akademske baze.

Kad si prvi put saznao za internet i što si prvo radio online?

Za internet sam prvi put čuo negdje 1994. godine, kad sam za Vjesnik radio intervju s Irenom Šćurić i Damirom Cuculićem. Puno su pričali o tome, ali sam ja tome posvetio malo ili ništa prostora. Na internet sam došao oko 1997. godine i prvo što sam napravio je magazin na Geocitiesu. To je bio servis na kojem su se mogli dizati webovi, a 1999. godine ga je kupio Yahoo za 3,7 milijardi dolara.

Koja je bila prva društvena mreža ili online medij koji si pratio?

Tad je bio popularan Usenet i grupe na njemu pa sam uglavnom tamo visio.

Jedan si od prvih blogera, prvih tviteraša, prvih u digitalnom marketingu… može li te išta više oduševiti na internetu?

Naravno, jer internet je sadržaj, a sadržaj rade ljudi. Sjećam se kad se pojavio Vine kako sam bio oduševljen s kreativnošću ljudi koji su u 6 sekundi uspjeli staviti fantastične stvari. I danas je puno toga – nedavno sam dobio pristup akademskim bazama i stvari koje tamo čitam me svakodnevno oduševljavaju.

Koji te meme ili fora koju si vidio na internetu nedavno nasmijala?

Prosječna boja traperica u državama SAD-a, što sam našao na Terrible maps.

Zašto voliš ili ne voliš Twitter?

Twitter je prehejterski povremeno za mene, ali je i iskren istovremeno. Danas ga ne koristim aktivno, samo preletim tu i tamo da vidim što se događa. Ima dosta dobrih analiza i threadova o raznim stvarima koje su zanimljive za čitati.

Gledaš li Youtube i kakav sadržaj?

Na YouTubeu uglavnom slušam muziku i istražujem naše stare pjesme. Sviđa mi se recimo My Analog Journal kanal i kanal Peđe Radovića. Preko YT-a slušam i radio ili neke DJ setove, poput onih Boiler Rooma.

Šta kažeš na metaverse?

Iskreno, ne znam. Sjećam se Second Lifea i hypea koji je bio oko njega u dvijetisućitima. Puno se očekivalo. Istovremeno, to je tech – naučio sam da je tu sve moguće i da ništa ne treba olako odbacivati.

Jesi li uložio u kripto?

Ne.

Pratiš li Tik Tok? Šta je – ili bi bilo – na tvom For You Pageu?

Pratim, ali manje nego druge društvene mreže. Na For You uglavnom domaći tiktokeri.

Koja je najkul osoba/profil koji pratiš?

Pa trenutno me jako zabavlja Unecessary inventions.

A koja je najkul osoba/profil koji prati tebe?

Doista ne znam. 🙂

Što misliš o NFT-ovima?

Još nisam izgradio stav. Ali drago mi je da se puno priča o tome i da se stvari mijenjaju – upravo to je nešto zbog čega volim digitalni svijet, vrlo je živ.

Plaćaš li pretplatu na neki portal, domaći ili strani?

Plaćam pretplatu na Telegram.

Što misliš o Redditu?

Volim ga, svaki dan sam tamo.

Šalješ li glasovne poruke?

Naravno, svojoj djeci.

Otkrij nam najblesavije ime WhatsApp grupe u kojoj si?

ABBA reunion.

Koju aplikaciju prvu otvoriš svaki dan ujutro?

Moodle.

Koji je tvoj digitalni guilty pleasure?

Gledanje filmova i serija na mobitelu.

Hoćeš li uskoro pokrenuti podcast?

Nemam vremena za to na žalost, iako mi se sviđa format.

Jesi li nedavno pročitao neki dobar članak online koji bi preporučio svima?

Jesam, Hidden Histories: The Story of Women Film Editors u kojem se govori o montažerkama filmova i odnosu prema njima. No, zapravo se može primijeniti i na mnoga druga zanimanja.

Drugi, koji se nadovezuje na temu je intervju s montažerkom filma Black Panther, Debbie Berman. Ona, između ostalog, priča o tome kako je predložila da se scena borbe na kraju filma snimi ponovo i da se uključe Jabari ratnice. To su i napravili, a ja već danima razmišljam o rečenici “…and now the very first warrior to break through the force field at the end is female,” i koliko je to značajno.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Analiza

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Hrvatski inspektori dio su EU projekta kontrole razvoja AI-ja vrijednog 3,5 milijardi eura

Impresionirani učinkovitošću hrvatskih inspektora, koji su već u prvih 310 posjeta identificirali 168 slučajeva doprinosa razvoju AI-ja, EU je potvrdila uključenost hrvatskog kadra u programu nadzora.

Tvrtke i poslovanje

Evo zašto je poznavanje hrane i vina ključno za uspjeh hrvatskog IT-ja

Osnivači startupa teško da će zadobiti povjerenje investitora ako ne poznaju vina ili naručuju dobro pečene bifteke.

Novost

Otpušteni programeri iz “big techa” završit će u Hrvatskoj: Apis IT planira ih zaposliti 1800

Hrvatska želi “uvesti” i zaposliti otpuštene programere i ostale tehnološke stručnjake iz Googlea, Facebooka, Microsofta i Twittera kao digitalne nomade za potrebe novog projekta daljnje digitalizacije javne uprave na kojemu radi Apis IT.

Analiza

Svaki bi brend trebao napustiti generičnu “stock” glazbu i razviti svoj – audio identitet!

Iako postoje mnoge "royalty free" glazbene platforme koje nude kvalitetnu glazbu, većina video oglasa napravljena je s glazbom koja zvuči generičko i jeftino. Razlog tome djelomično je loš ukus, manjak hrabrosti ili kreativne vizije menadžmenta, a djelomično manjak vremena posvećen kuriranju kvalitetne glazbe koja zvuči drugačije, ali je konzistentna s brendom.

Gaming

Uskoro kreće 4. sezona Student Esports Tournamenta! Hoće li TVZ ostati nepokoreni prvak?

Idući tjedan počinje nova sezona SET-a, domaćeg esport turnira koji je uspio okupiti 16 tehničkih fakulteta iz svih dijelova Hrvatske, a uz to je postao i nacionalni kvalifikacijski turnir za Amazonov i Intelov University Esports Masters (AUEM)!

Izvještaj

Domaću kreativnu industriju čekaju teški pregovori s Googleom

Iako donosi više od 830 milijuna eura u hrvatski BDP, kreativna industrija još nema u potpunosti odgovarajuću zaštitu i druge uvjete za neometan rad na digitalnom tržištu.