Ovih je dana Twitter ponovno postao zanimljiv... Za brendove. Naime, dok se oni aktivni u Hrvatskoj mogu nabrojati na prste jedne (dobro, možda dvije), prije nekoliko dana im se pridružio Tomato. I bez ustezanja, odmah se usmjerio na konkurenciju, na radost nedužnih tviteraških promatrača.
U zlatno doba Twittera, mnogi domaći brendovi ulagali su značajan trud u komunikaciju s tamošnjim korisnicima. Specifičan je to medij – komunikacija je morala biti konzistentna, brza i zanimljiva, što je poprilično humaniziralo brendove. No, s vremenom su se omjeri snaga među društvenim mrežama promijenili, Twitter je zapao u svojevrsnu krizu, a tek su rijetki brendovi odlučili zadržati svoje profile na aktivnima i iskoristiti ono što ova društvena mreža i dalje nudi.
No, u prošlost nas je vratila jučerašnja “konverzacija” između Tomata i bonbona (a djelomično i Tele2) na ovoj društvenoj mreži zbog kojih su mnogi osjetili poriv uzeti kokice, navijati i suflirati iz prikrajka. Naime, bonbon već dugo “caruje” društvenim mrežama, a nerijetko nas je znao zabavljati upravo na Twitteru “kradući” korisnike ispred nosa drugih brendova. No, sada se pojavio izazivač, Tomato, koji je bio odlučan da njihov dolazak na ovu društvenu mrežu ne prođe neopaženo.
. @Tele2Croatia Hvala ekipa! I vama sretno s nama 😉 cc @lordank
— TomatoHRV (@TomatoHRV) February 15, 2017
@mojbonbon @lordank bivše su uvijek s razlogom bivše 😛 ^LK
— TomatoHRV (@TomatoHRV) February 16, 2017
Pa su se poželjele i “dobrodošlice”. 🙂
2017. je. Iako stižu na tw i poslije dronova i automobila koji sami voze, welcome @TomatoHRV, ako trebate koji twitter tip, tu smo! *MM pic.twitter.com/13nmZnVzQj
— bonbon (@mojbonbon) February 15, 2017
A uz trolanje na društvenim mrežama, krenulo se – i po dućanima:
Subotnja špica je prilika za prošetati novu ponudu po gradu i zasluženo odmoriti mozak! cc @mojbonbon @Tele2Croatia pic.twitter.com/Ld1CjEQc5F
— TomatoHRV (@TomatoHRV) February 18, 2017
Dobro jutro @mojbonbon! Častimo vas rundom soka od rajčice da ublaži glavobolje od kompliciranih tarifa! #odmorimozak pic.twitter.com/yUCLq3Yadh
— TomatoHRV (@TomatoHRV) February 20, 2017
Tele2 se držao stoički:
@TomatoHRV @mojbonbon Uz naše tarife su korisnici već odmorni 🙂
— Tele2Croatia (@Tele2Croatia) February 18, 2017
@Tele2Croatia dajte barem malo bogatije odgovore. Ne morate uvijek biti tako skromni, vaše su tarife dovoljno skromne i sramežljive.^SĆ
— TomatoHRV (@TomatoHRV) February 20, 2017
No, zato je zabavu za gledatelje napravila izmjena tvitova s bonbonom.
@TomatoHRV Jutro! Je li trebamo platiti da je možemo pojest? Isto kao što treba platiti da nema naknade za uspostavu poziva. 😉 *IH
— bonbon (@mojbonbon) February 20, 2017
A potom su se stvari i malo zaoštrile…
@TomatoHRV s obzirom na konstrukciju rečenice, nismo mi ti kojima je koncentracija niska. Ali, hvala na poklonu. 🙂 *IH
— bonbon (@mojbonbon) February 20, 2017
Snažan brend kao najbolja ‘obrana’
Cijeli je slučaj naišao na pozitivan odjek među zajednicom (naravno, djelomično i na negativan, što je i za očekivati u ovakvim slučajevima), koja se brzo bacila na ocjenjivanje uspješnosti komunikacije svih uključenih strana. S jedne strane, Tomatov se iskorak ocijenio hrabrim, a kod bonbona se pohvalila spremnost odgovaranja na “provokaciju”. Anja Uzelac, stručnjakinja za marketinške komunikacije u Hrvatskom Telekomu, komentira:
Mi to zapravo ne smatramo provokacijom. Jasno nam je da je drugim brendovima, koji su tek prije nekoliko dana došli na Twitter, zanimljiva online komunikacija s nama budući da tako pokušavaju povećati bazu svojih followera. Naizgled provokacijom zapravo žele postići da ih uključimo u komunikaciju prema našim followerima, a budući da smo mi oduvijek bili dobri i pozitivni, nekad im i udovoljimo. 🙂
Sigurno ste primijetili da nismo promijenili svoj ton komuniciranja, tako da nije bilo potrebno nikakvo posebno pripremanje, samo nastavljamo s komunikacijom koju smo oduvijek imali. Našim, a i korisnicima konkurencije je na kraju dana bitno da im nudimo dobru uslugu, a “pikanje” na društvenim mrežama je samo usputni zabavni sadržaj. Mi ćemo se i dalje fokusirati na pružanje najbolje usluge našim korisnicima.
Nova ponuda, nova komunikacija
S druge strane, Tomato je do sada na društvenim mrežama bio suzdržaniji u komunikaciji, a na Twitteru donedavno nije bio ni prisutan. Marija Jakeljić, direktorica brenda i marketinških komunikacija Vipneta, komentira kako je ovaj zaokret popraćen i novom ponudom:
Izašli smo s novom, potpuno svježom ponudom s kojom se želimo pohvaliti. Ponudom smo odgovorili na ono što korisnici traže – a to su jednostavne i fleksibilne tarife, s dovoljno minuta, megabajta i poruka uz 4G brzine. Cijela priča bazira se na osnovnoj poruci “Odmori mozak” kojom govorimo da je vrijeme za odmor od kompliciranih tarifa, a korisnicima omogućujemo da svoje vrijeme troše na ono što je njima važno.
Direktna komunikacija se provlači kroz sve kanale, a posebno putem društvenih mreža. Kroz njih se informiramo, zabavljamo te nemamo vremena za komplikacije. U prvi plan stavljamo korisnika, i jedinstven pristup svakome od njih. Twitter nam za to savršeno odgovara, to je još jedan odličan kanal za naše poruke, a zajednica koja se tamo okuplja definitivno ne tolerira neoriginalnu i neautentičnu komunikaciju. 🙂
Dodaje kako se ne boje biti direktni pa čak ni bahati jer smatra kako imaju razloga za to. No, priznaje da dolaze relativno kasno na ovu društvenu mrežu, ali zato – dolaze “sa stilom”.
Twitter zajednica u Hrvatskoj možda je mala, ali jako utjecajna i glasna, i znamo da može prepoznati i cijeniti hrabar nastup s kvalitetnim humorom i dobrom dozom provokacije – zapravo da će ga jedva dočekati.
Twitter kao dio komunikacijske strategije
I tu je u pravu. No, da bi se dobra komunikacija na ovoj društvenoj mreži postigla, potreban je i uigran tim koji stoji iza svega, a Anja ističe da ga bonbon ima. Njegovi članovi i privatno aktivno koriste ovu društvenu mrežu, a tako je jučer prijepodne, kad je i nastao najzabavniji dio komunikacije, uime tog brenda komunicirala voditeljica korisničke službe Iris Herman. Anja za kraj baca rukavicu:
Znamo kako “diše” zajednica na Twitteru i uživamo tvitati – i na taj se način dodatno povezivati s našim korisnicima. Vjerujemo da će drugi brendovi, ovisno o svojoj strategiji online komuniciranja odlučiti hoće li doći na Twitter – jer lako je doći na tu društvenu mrežu, ali treba znati kako tamo komunicirati. Za nas i naše korisnike ovo je odličan medij za komuniciranje i vjerujemo da se takvo povjerenje i zajednica ne može stvoriti u kratkom vremenu, te drugim brendovima želimo puno sreće u sustizanju bonbona. 🙂
A u Tomatu su svjesni da je pred njima velik posao – postojeći igrači imaju snažnu bazu svojih followera i supportera koja će ih srčano braniti i stati na njihovu stranu, ali komunikacija na Twitteru nije kampanjska, kaže Marija:
Twitter postaje trajni kanal komunikacije s korisnicima, tu smo im na raspolaganju jedan na jedan kada im je potrebna naša stručna podrška, savjet ili da im netko ispriča vic. No, osim Twittera i Facebooka, u planu su nam i novi kanali komunikacije, no o tome nekom drugom prilikom, stay tuned. 🙂 Sve što radimo, radimo s krajnjim ciljem da korisnik bude zadovoljan, a u tom smjeru ide i naša komunikacijska strategija na društvenim mrežama.
Zadovoljan i zabavljen, barem na Twitteru, dodala bih ja. U nadi da ovakva komunikacija neće više biti iznimka, nego pravilo, pozdravljam je!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Slavica Grgić
21. 02. 2017. u 3:40 pm
Bode li još nekome oči rečenica: “Je li trebamo platiti da je možemo pojest?”. Razumijem da je ovo neka verzija razgovornog jezika, no opet, baš ta konstrukcija? A isti autor spominje konstrukciju rečenice u sljedećem twitu 😂😂😂 Oh the irony!
Boni Đukić
21. 02. 2017. u 4:22 pm
Da, opako bode 😂😂😂
Cindric
21. 02. 2017. u 4:33 pm
Jel sam ja jedina koja vidi sve duplo
Mia Biberović
22. 02. 2017. u 9:09 am
Greška, bio je jedan dupli tvit. 🙂 A sad?
Micko
22. 02. 2017. u 10:22 am
Meni je žao da je Twitter tako potonuo a bio je zapravo jako dobra ideja. Ljudi naprosto nisu našli masovnu primjenu pa je ostao specijalizirani medij za uglavnom medijske profesionalce. Velika šteta za Twitter, tako to biva kad financijaši istjeraju kreativne autore.
ivana urosevic
23. 02. 2017. u 2:12 pm
Pravim tviterašima Twitter nikada potonuti neće! 😀
Tweeting since 2009.