Zamislite da energiju iz vlastite solarne elektrane direktno prodajete potrošačima bez sklapanja ugovora s otkupljivačem putem online platforme. A što kažete na ideju da, umjesto na vlastiti krov, svoju solarnu elektranu postavite na školu ili bolnicu na drugom dijelu svijeta, iznajmite je i zarađujete? A jeste li svjesni da postoji prava digitalna valuta koju je osmišljena isključivo da bi vas se nagradilo samo zato što uopće proizvodite energiju? To su samo neke ideje koje stvaraju neraskidiv spoj između korištenja energije Sunca i tehnologiju blockchaina koji otvara prilike koje je teško zamisliti.
Poznato je da Hrvatska koristi manje od 1% solarne energije i da smo po udjelu slabiji čak i od država kao što su Filipini i Honduras. S druge strane, kad gledamo ukupno proizvedenu energiju, čitava Hrvatska proizvodi manju količinu energije iz solarnih elektrana nego Maribor s bližom okolicom. I dok se na nekim višim razinama pitamo kako potaknuti interes ulagača u solarne elektrane, ovdje ćemo se pozabaviti zanimljivim poveznicama između solarne energije i blockchaina.
Vlasnike solarnih elektrana razveselit će SolarCoin
Jedna od najvećih blagodati koju je donijela popularizacija kriptovaluta je i širenja primjene blockchaina u gotovo sve sfere gospodarstva. Interesantno područje primjene su proizvodnja, distribucija i prodaja električne energije. To je uvidjela i ekipa okupljena oko blockchain inicijative ElectriCChain. Radi se o tehnologiji bilježenja proizvodnje solarne energije u ulančane blokove čiji je koncept prepoznala i Međunarodna agencija za obnovljive izvore energije (IRENA).
Vlasnike solarnih elektrana više će zanimati činjenica da se ova tehnologija krije i ispod haube SolarCoina, digitalne valute osmišljene za nagrađivanje vlasnika solarnih elektrana za njihovu proizvodnju. Naime, svakih tisuću kilovat sati koje proizvedu bit će nagrađeno jednim SolarCoinom (SLR), a procijenjena zaliha dovoljna je za idućih 40 godina.

Drugim riječima, zamislimo da u Zadru na kući imate instaliranu solarnu elektranu snage 5 kilovata koja je povezana na električnu mrežu. Takvu elektranu možete ubaciti u solarni kalkulator i izračunat ćete da godišnje možete proizvesti od sedam tisuća kilovat sati električne energije. To je ravno 7 SolarCoina (SLR) koji kotiraju na online burzama.
Jedna od elektrana u Hrvatskoj koja za proizvedenu energiju prima SolarCoine je i solarna instalacija na Osnovnoj školi Ostrog u Kaštel Lukšiću. Radi se o prvoj solarnoj elektrani u Hrvatskoj koja je prije četiri godine grupno financirana putem uspješne Indiegogo kampanje. Za primljene SolarCoine mogu zahvaliti kolegama iz Zelene energetske zadruge koji su se početka listopada na Facebooku pohvalili da je elektrana na školi do tada uprihodila 60 SolarCoina (SLR).
[Blockchain & OIE] ZEZ & OŠ Ostrog Kastel Lukšić su ostvarili svojih prvih 60 Solar Coins-a! Što su oni i kako ZEZ kao…
Geplaatst door Zelena energetska zadruga op Maandag 2 oktober 2017
Uz SunContract možete sami trgovati energijom iz solarne elektrane
Ne sviđa li vam se ideja da morate prodavati električnu energiju iz svoje elektrane nekome od otkupljivača koji će je dalje prodavati potrošačima, svidjet će vam se ideja koju su osmislili naši susjedi Slovenci. Ove godine u lipnju ICO je doživio i preživio slovenski SunContract koji je putem inicijalne javne ponude tokena prikupio dva milijuna dolara. Radi se burzi električne energije koja direktno povezuje proizvođače energije iz obnovljivih izvora i potrošače. Njima omogućava direktnu međusobnu trgovinu električnom energijom putem pametnih ugovora baziranih na tehnologiji ulančanih blokova. Kako to izgleda za proizvođače i potrošače, možete vidjeti u nastavku.
Projekt je baziran na Ethereum tehnologiji i izdao je vlastite ERC-20 tokene pod nazivom SNC. Pomoću SNC-ova možete kupovati i prodavati električnu energiju na SunContractovoj burzi električne energije. Model koji je osmislio SunContract na prvi se pogled čini zanimljivim, ali upućene su ozbiljne kritike da whitepaper projekta sadrži samo vrlo općenite informacije bez jasnih detalja kako bi čitava priča trebala funkcionirati.
Kupnja i iznajmljivanje solarne elektrane na drugom kraju svijeta
To što nemate vlastitu površinu krova ili zemljište na kojem biste izgradili solarnu elektranu, ne znači da ih ne možete iznajmiti nekome na drugom kraju svijeta. Upravo tragom te ideje krenuo je južnoafrički startup Sun Exchange koji je po izlasku iz akceleratora putem seed financiranja uspio prikupiti 1,6 milijuna dolara.
Ideja jako podsjeća na tradicionalne platforme za grupno investiranje u energetske projekte kao što su Abundance Investment, ali s tom razlikom da je baziran na modelu direktnog najma solarnih resursa potrebitim korisnicima u Južnoafričkoj Republici. Drugim riječima, Sun Exchange pokrene kampanju za nekog od korisnika, vi investirate u solarnu elektranu na njihovom objektu i onda se ta elektrana njima iznajmi na rok od tipično 20 godina.

Za određeni iznos južnoafričkih randa ili bitcoina možete dobiti jednu solarnu ćeliju na solarnom panelu, a to se vlasništvo zapisuje u blockchain. Nakon toga, temeljem ugovora klijenti otplaćuju najam elektrane i tako generiraju prihod koji se potom isplaćuje u vaš wallet. Dosadašnji klijenti za koje su odrađene uspješne kampanje bili su škola, postrojenje za reciklažu guma i dva utočišta za divlje životinje, a u pripremi je i kampanja za prvu solarnu mikromrežu za selo u kraljevini Lesoto. Zanimljivo je i što, zahvaljujući tome što je solarna oprema realno gledano u vašem vlasništvu, osim prihoda od mjesečnog najma za proizvedenu energiju možete primati i gore spomenutu digitalnu valutu SolarCoin.
Imaju li ulančani blokovi budućnost u energetici?
Ovo su tek neke od jednostavnijih ideja koje povezuju obilje Sunčeve energije i tehnologiju ulančanih blokova. Postoje i mnogo kompleksnije primjeri mreža za investiranje i trgovanje energijom kao što su WePower ili australski startup PowerLedger s vrlo zanimljivim modelima koje istinski obećavaju.
Iako je budućnost teško predvidjeti, u čitavoj priči možda nisu toliko bitni niti sami startupi, već ideje koje donose i koje će, čak i ako konkretan projekt propadne, uzeti netko drugi i uklopiti u svoju još bolju priču – i možda uspjeti.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Mirko
14. 11. 2017. u 10:55 am
Danas svaka šuša osniva svoju digitalnu valutu. Kada to sve pukne bit će lizanja rana investitora kao i toliko puta dosad, od balona sa tulipanima kao prve napuhane investicijske groznice do današnjih dana. Ljudi nikako da nauče i uvijek se javi nova generacija ‘pacijenata’
Ivan Szekeres
14. 11. 2017. u 3:24 pm
Ovdje je digitalna valuta SolarCoin usudio bih se reći skoro pa nusprodukt, više kao proof-of-concept za ElectriCChain tehnologiju ulančanih blokova. SunContract je teško ocijeniti jer se ne znaju detalji, Sun Exchange bi (samo malo teže) mogao funkcionirati i bez bitcoina i tokenizacije. Tako da nema previše panike što se toga tiče… 🙂
Abraham
20. 11. 2017. u 4:00 pm
Hi Ivan, Sun Exchange couldn’t operate without Bitcoin – the time and expense of moving fiat currencies across border would be impossible when dealing with so many distributed owners of each solar project all over the world. Bitcoin is the universal crypto-reserve currency!
Ivan Szekeres
20. 11. 2017. u 4:45 pm
Commenter to whom I was answering is fairly sceptical of digital currencies in general and was talking about them like they are a giant bubble waiting to burst. You probably met that kind of sceptics yourself. I wanted to illustrate that your model is *theoretically* managable without digital currency and blockchain but it would be much more complex to manage every aspect of it like you already emphasized. Of course, Sun Exchange without digital currencies and blockchain is not what you are trying to do. I even listened to you presentation on the last webinar about energy & blockchain and in my article I used your Q&A in detail so I may say that I very much understand what you are trying to do.
Mejt
07. 12. 2017. u 6:30 am
koji presing :d
Jeli ovaj članak već preveden na engleski?