
Iz Hrvatske rade za jednu od najvećih fondacija za Ethereum; imaju 9 zaposlenih, a posla za barem njih 20
Istraživanje i razvoj blockchain tehnologija je još manje istraženo područje od kriptovaluta, ali Shard Labs iz Splita se u njemu izuzetno snalazi.
Na posljednjem izdanju OpenCoffee meetupa u Splitu gostovao je Edi Sinovčić iz startupa Shard Labs koji se bavi istraživanjem i razvojem u blockchain industriji. Tim povodom odlučili smo se s Edijem popričati baš o tome kako se našao u ovom prilično nepoznatom dijelu jedne isto tako još uvijek relativno nepoznate industrije, te koji izazovi stoje pred blockchain startupima.
“Blockchain me zainteresirao još davne 2017.”, kaže mi Edi navodeći da su tri godine u ovom poslu već pradavna prošlost. Tada je ovaj mladi poduzetnik koji je danas CEO vlastite tvrtke prvi puta uložio u kriptovalute i, naravno, kao i mnogi – izgubio te novce.
Freelanceanjem do vlastite tvrtke
To ga nije odvratilo od istraživanja blockchaina i korak po korak došao je do radionica na Blocksplit radionicama nakon kojih je krenuo u intenzivnije traženje freelance poslova u blockchain industriji. 2019. godine Edi odlazi s posla Java developera i okreće se otvaranju obrta i malim poslovima sve do trenutka kada je dobio priliku raditi na projektu za Ethereum Foundation.
Ako niste toliko upoznati sa svijetom kriptovaluta i blockchaina, poslužit će ova analogija: raditi za Ethereum Foundation je kao da radite aplikacije na Microsoftovim tehnologijama – a klijent vam je sam Microsoft. Kako je sve krenulo?
Odradili smo prvi projekt nakon kojeg su nas pozvali da održimo predavanje na konferenciji u Osaki (Japanu) na najvećoj Ethereum konferenciji koja se održava jednom godišnje. U međuvremenu mi se u radu pridružio kolega Darko te smo za Foundation počeli raditi full-time.
No, to nije bilo dovoljno. Imali su sve više posla i nisu sve mogli odraditi sami – odlučili su otvoriti firmu i zaposliti ljude te ih obučavati da bi u budućnosti tvrtka mogla rasti. Sada je kraj 2020., a u Shard Labsu već radi devet osoba, ponosan je Edi. No, što uopće znači raditi R&D u blockchain svijetu i čime se točno Shard Labs bavi?
Važno je komunicirati mane i prednosti blockchain rješenja
Edi kaže kako je u pitanju razvoj novih proizvoda temeljenih na Ethereum stacku. Ovo znači da ne razvijaju samo aplikacije nad postojećim tehnologijama, nego rade i na novom i poboljšanom korisničkom iskustvu i razvoju samog Ethereum frameworka. Osim toga, razvijaju i decentralizirane aplikacije za ostale klijente:
Proces razvoja aplikacija uključuje i edukaciju klijenta, pregled trenutne “web2” arhitekture te prilagodbu na web3 (blockchain) arhitekturu onog dijela koji od blockchaina ima koristi.
Jedna od stvari na kojoj također radimo je skaliranje aplikacija korištenjem Layer 2 rješenja (L2 rješenja imaju manju sigurnost nego glavni lanac L1, ali im je cijena korištenja nekoliko stotina ili tisuća puta manja).
Ipak, Edi kaže kako blockchain nije rješenje za svaki problem koji imate:
Neke naše i strane tvrtke koje se bave “klasičnim” developmentom istražuju i polako ulaze i uviđaju prednost blockchain rješenja. Naravno, treba naglasiti da blockchain, koliko god moćna tehnologija bio, nije poboljšanje u svim use caseovima te stoga prvo što radimo je da s klijentima dubinski skeniramo sustave koje imaju, nađemo pain pointove i vidimo da li se korištenjem blockchaina navedeni mogu unaprijediti.

Posla za njih 20, ali developera nema
Shard Labs je u ovoj godini zabilježio velik rast interesa za svoje usluge o čemu najbolje govori spomenuti rast s dvoje na čak devet zaposlenika. Priznaje kako bi odmah mogli zaposliti 20 ljudi, jer imaju ozbiljnih klijenata za toliko developera, ali ono što ih sprječava je nedostatak blockchain developera u Hrvatskoj, zbog čega sve developere moraju obučavati gotovo od nule.
Za klijente kao što us Web3 Foundation, Dappnode, SPAN, Timebit i Cryptotask rade na Dapp razvoju koji uključuje frontend i backend u Reactu i Nodeu i razvoj Solidity pametnih ugovora, kao i DevOps za blockchain. Dapp-ovi u svom temelju mogu biti bilo koje aplikacije, ali razvijene na decentraliziranoj mreži poput Ethereuma, što znači da je backend te aplikacije zapravo napisan na nekom programskom jeziku specifičnom za Ethereum, poput Solidityja.
Ovo uključuje orkestraciju nodeovea, konfiguraciju mostova između privatnih i javnih blockchain mreža, i Kubernetes. Edi ističe kako su dio i infrastrukturnih projekata koji čine osnovu za razvoj dapp foundationa kao što su sourcify, ZoKrates, Ink Remix plugin i drugi.
Manjak edukacije i mogućnosti za mlade developere da se uvježbaju u ovim tehnologijama glavni je izazov za razvoj blockchain rješenja u Hrvatskoj. Blockchain je vrlo mlada tehnologija koja se brzo razvija i laicima je teško procijeniti njezine prednosti, pojašnjava Edi.
Mlada industrija u kojoj se konstantno inovira
Stoga je zadaća tvrtkama poput Shard Labsa educirati pojedince, ali i one koji u tvrtkama donose odluke:
Prvenstveno im ukazujemo na to koji su to benefiti, ali i mane ove tehnologije. Kroz edukaciju ulazimo u tvrtke i pronalazimo pain pointove, razmatramo da li se blockchain može primijeniti i pomoći otkloniti neke od njih, odnosno automatizirati ih.
Edi dodaje kako je količina inovacija neusporediva s klasičnim industrijama, jer se u blockchainu toliko brzo dolazi do novih zaključaka i tehnologija da čak i oni koji su upućeni u blockchain teško prate što se događa. Shard Labs zato, kaže mi Edi, do 50% vremena troši na istraživanje novih rješenja.
To čini i proces edukacije klijenata zanimljivim jer često najprije tvrtke s kojima radite na blockchain rješenjima morate educirati o detaljima i novostima, a tek onda krenuti u razvoj onoga što im je potrebno. Ipak, to je sudbina koju Edi i njegov tim dijele sa tisućama developera u ovom području, a koja je jedna od najslađih briga za tvrtke koje razvijaju blockchain infrastrukturu.
Ako niste stigli pogledati Edijevo izlaganje prošlog tjedna, preporučujemo da bacite uho i oko na snimku!
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.