BlackBerry na RockPaperStartups: Novi operativni sistem je tu, spremni smo za izazove!

BlackBerry na RockPaperStartups: Novi operativni sistem je tu, spremni smo za izazove!

Kao zvanični smarthphone RockPaperStartups konferencije koja je održana prošle nedelje u Rijeci, BlackBerry je prisutnima predstavio svoju novu mobilnu platformu - BlackBerry 10. Kako kažu, naučili su iz svojih grešaka i krenuli putem reprebdiranja i ponovnog razmišljanja koji ih je doveo do mnoštva noviteta u svetu mobilne tehnologije.

bb1
Branko Nikolić, BBDev Balkan (snimila: Marina Filipović Marinshe)

Kao zvanični smarthphone RockPaperStartups konferencije koja je održana prošle nedelje u Rijeci, BlackBerry je prisutnima predstavio svoju novu mobilnu platformuBlackBerry 10. Kako kažu, naučili su iz prethodnih grešaka i krenuli putem rebrendiranja i ponovnog razmišljanja koje ih je dovelo do mnoštva noviteta u svetu mobilne tehnologije.

Novi operativni sistem zasnovan je na QNX-u, programskom jeziku koji se koristi kada procenat greške u radu mora biti minimalan. Sam jezik koristi se i u automobilskoj i avio industriji, a ono što ga izdvaja od drugih jeste upravo primena mikrokernela. Onog trenutka kada mikrokernel prestane sa radom, operativni sistem neće i to je ono na čemu počiva novi BlackBerry 10 istakao je Branko Nikolić, menadžer BlackBerry Developer grupe za područje Balkana.

BlackBerry Hub: Sve informacije na jednom mestu

Kao prvi novitet novog operativnog sistema, a ujedno i nove linije pametnih telefona koji je BlackBerry lansirao ove godine, Branko je naveo BlackBerry Hub – mesto gde se sve notifikacije susreću kako bi korisniku bile dostupne uz samo jedan potez prsta. Onog trenutka kada korisnik želi da odgovori na poruku, mail, tweet ili privatnu poruku sa Facebooka, on to može uraditi direktno iz Huba, pritom ne ulazeći u aplikaciju i trošeći resurse dodao je Branko.

BlackberryPlaybookWEB
Petoro najsrećnijih posetilaca osvojilo je BlackBerry Playbook tablet (snimila: Marina Filipović Marinshe)

A kada je odgovaranje na poruke u pitanju, BlackBerry se postarao da nadmaši ono po čemu je uvek bio prepoznatljiv. Nova tastatura koja je izrađena specijalno za touch uređaje, može se itekako porediti sa fizičkim tastaturama prethodnih BlackBerry uređaja. Pored toga, BlackBerry je razvio i prediktivno kucanje koje pamti i uči kako korisnik kuca i samim tim mu predlaže reči koje on najviše koristi u svakodnevnom dopisivanju.

BlackBerry Messanger: Uskoro i na ostalim platformama

Ukoliko ste prethodnih godina koristili usluge BlackBerry Messengera verovatno se sećate da su se one naplaćivale. BlackBerry je rešio da tome stane na kraj te je sa novom platformom ukinuo pretplatu na njihove servise za komunikaciju. Pored dopisivanja, Messenger aplikacija sada nudi i video pozive, kao i mogućnost screen sharinga

Branko je takođe istakao i to da će se BlackBerry Messenger aplikacija uskoro naći i na Android i iOS platformi. Ova najava još više potvrđuje vesti koje smo mogli čuti prethodnih meseci, a kako je rekao, aplikacija bi trebala biti dostupna do kraja godine.

Pored ovih noviteta, predstavljena su i dva nova pametna telefona koja su u međuvremenu izašla na tržište – Q10 i Q5. Reč je o telefonima namenjenim kako zahtevnim, tako i onim korisnicima koji dolaze iz tržišta koja se tek razvijaju.

BlackBerry i RockPaperStartups: Tvitujte, Instagramujte!

Svi posetioci imali su priliku da učestvuju u nagradnoj igri koju je BlackBerry organizovao tokom RockPaperStartups konferencije. Glavna nagrada bio je BlackBerry Playbook tablet, a zadatak je bio da se tvituje ili instagramuje o BlackBerryju. Najsrećniji dobitnici proglašeni su poslednjeg dana konferencije, a kako nam je jedan od njih rekao, iskoristiće ovu vredu nagradu kako bi naučio više o novom operativnom sistemu i programskim jezicima koje on podržava.

IvaosvojilaBlackberryWEB
Iva Šulentić, srećna dobitnica BlackBerry Playbook tableta! (snimila: Marina Filipović Marinshe)

Za kraj, Branko je dodao da je BlackBerry veoma zainteresovan za rad sa developerima iz svih krajeva sveta. On je pozvao sve zainteresovane developere da kontaktiraju BlackBerry Developer grupu za Balkan kako bi ostvarili dalju saradnju i počeli da razvijaju aplikacije za ovu mobilni platformu.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Startupi

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Digitalni mediji

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Tvrtke i poslovanje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?