
Od teorije do prakse business intelligencea, kako je BIRD Internship “odgojio” generacije podatkovnih stručnjaka
Domaća tvrtka specijalizirana za upravljanje podacima već više godina vodi uspješan program kojim privlači ne samo mlade talente, već i ljude s iskustvom koji se žele upustiti u nešto novo.
BIRD Internship program je stručne prakse namijenjen prvenstveno studentima završnih godina fakulteta, koji kroz 6 tjedana, uz podršku i nadzor predavača i mentora, vrhunskih stručnjaka u svojim područjima, prolaze poslovnu i tehničku edukaciju iz područja analitike podataka. Pokrenut još 2013. BIRD Internship ove godine obilježava jubilarnu godinu i 10. generaciju polaznika koja je uspješno završila program.
Za studente koji se žele baviti analitikom podataka BIRD Internship se kroz godine ispostavio kao odlična prilika da se bolje upoznaju s područjem i vide žele li se time dugoročno baviti, a za Poslovnu inteligenciju program je i vrsta selekcijskog postupka kroz koji upoznaje kandidate. Najbolji polaznici nakon završene edukacije dobivaju priliku za zapošljavanjem, a kroz program su već stekli odličan temelj koji će im pomoći u daljnjem razvoju kompetencija kroz rad.
Kako je Netokraciji rekla Snježana Škledar, Direktorica odjela konzaltinga u Poslovnoj inteligenciji:
Premda fakultetski programi danas pokrivaju i područja kojima se mi bavimo, ipak je to znanje u većoj mjeri zasnovano na teoretskim konceptima i tek dijelom potkrijepljeno praktičnim iskustvom.

BIRD Internship stoga je osmišljen tako da onima koji pohađaju program omogući brzu i učinkovitu tranziciju u posao. Poslovna inteligencija bavi se specifičnom nišom u području IT industrije – savjetovanjem u području upravljanja podacima što obuhvaća skladištenje i integraciju podataka, analitičke sustave, implementaciju i razvoj sustava za planiranje, budžetiranje, financijsku konsolidaciju i sl. Dakle, u pitanju je spoj poslovnih i tehničkih znanja te mnogi dijelovi poslovanja uključuju rad s klijentima.
Trećina polaznika radi u Poslovnoj inteligenciji
Za prvu generaciju pripremili su program koji je trajao 11 tjedana i sastojao se od predavanja vezanih uz tehnologije i metodološke koncepte koje koriste u radu. Predavanja su bila isprepletena i praktičnim provjerama znanja za pojedina područja.
Najboljim stažisticama i stažistima na kraju programa ponuđen je posao. Od ukupno 120 polaznika u zadnjih deset godina, njih više od 40 su u toj tvrtki ostali do danas. Dio polaznika se danas bavi istim ili sličnim poslovima u drugim tvrtkama u Hrvatskoj i inozemstvu. Snježana komentira:
Ne mogu reći da smo već s prvom generacijom pogodili pravu mjeru u pogledu broja ljudi koji sudjeluju, trajanja, sadržaja, kao niti da smo imali viziju da je to praksa koje ćemo se držati u godinama koje dolaze. No, mijenjali smo program temeljem povratnih informacija polaznika pa smo ga već iduće godine ponovili. Tako to radimo i dalje.
Teorija i praksa podatkovne analitike
BIRD Internship sad traje šest tjedana i program je podijeljen na dvije cjeline. Tijekom teoretskog dijela polaznici slušaju predavanja i polažu ispite. Kreću s data warehouse modeliranjem, nakon čega slijedi SQL.
U program je uključen rad s nekim od integracijskih alata – ove godine izbor je pao na Azure Data Factory, a završava s BI alatom (MS Power BI, Tableau, IBM Cognos Analytics). Druga cjelina podrazumijeva tri tjedna praktičnog rada, tijekom kojih su polaznici podijeljeni u timove.

Kroz program se koristi format “igranja uloga” kako bi polaznici ušli duboko u srž projekata. Konzultanti Poslovne inteligencije glume poslovne korisnike i predstavljaju poslovni problem sličan onome s kojim se susreću u svakodnevnom radu, samo na manjoj skali. Polaznici kroz taj proces uče razmišljati analitički te imaju priliku razumjeti stranu klijenta kako bi mogli efikasno odgovoriti na njihove potrebe i probleme.
Od polaznika se očekuje da tijekom tog razdoblja napišu specifikacije, potvrde iste s korisnicima, izgrade rješenje u kojem koriste tehnologije i znanja skupljena tijekom teoretskog dijela programa i na kraju demonstriraju gotovo rješenje. Cijelo vrijeme trajanja programa na raspolaganju su mentori koji im pomažu u rješavanju tehničkih problema.
Praktično iskustvo i timski rad
Jedan od onih koji su tijekom BIRD Internshipa kvalitetno usvojili, a potom i dobro primijenili svoja znanja je Igor Novoselec, danas zaposlenik Poslovne inteligencije koji kaže kako bi BIRD Internship preporučio zbog praktičnog iskustva.
Imat ćete priliku raditi sa SQL-om, Data Factoryjem, Power BI-jem i drugim alatima, što će vam pomoći kod stjecanja praktičnih vještina u području poslovne inteligencije. Također, puno ćete naučiti o komunikacijskim vještinama, što je potrebno na bilo kojem poslu.
Ističe također kvalitetu predavanja i prednosti rada sa stručnjacima koji imaju bogata iskustva i znanja. Osim toga, posebno ga se dojmio kolegijalan pristup stručnjaka, koji su uvijek bili spremni pomoći i odgovoriti na pitanja, kao i timski rad te zabavno radno okruženje.

Dan na praksi počeo bi oko devet ujutro, laganim razgovorom uz šalicu kave, a nastavio bi se s temom zadanom za taj dan – slušajući predavače kako objašnjavaju teoriju i daju praktične primjere. No, atmosfera nije uvijek bila ozbiljna.
Uvijek smo našli vremena za šalu i razgovor. Bilo je puno smijeha i opuštene atmosfere. Ponekad bismo se okupili oko stola za ručak i razgovarali o raznim temama izvan posla. Bilo je prilika za smijeh i stvaranje prijateljskih veza s kolegama.
Osim vrijednih znanja i poznanstava, Igor kao posebno vrijednu lekciju tijekom Internshipa navodi i to što je shvatio koliko je timski rad važan za uspjeh projekata. U pripremi završnog rješenja dodaje kako je naučio uspješno surađivati s različitim osobama te prepoznati i cijeniti njihove talente i vještine. Osim toga, naučio je kako učinkovito upravljati vremenom.
Shvatio sam koliko je važno prioritizirati zadatke, postavljati rokove i organizirati radni raspored kako bih bio produktivan.
Prilika za nešto više
U BIRD Internship najčešće se uključuju studenti koji su pri kraju studija i uskoro će krenuti u potragu za poslom. Uz polaznike s tehničkih fakulteta ima i ekonomista, psihologa… A tijekom zadnjih nekoliko generacija bilo je i kandidata koji su već imali radnog iskustva, ali su željeli promijeniti karijeru.
Bez obzira o kome se radi, prvi korak je prijava, za koju je potrebno pripremiti životopis i kratku molbu. Odabrani kandidati potom će dobiti test čiji će rezultati odlučiti tko će biti pozvan na razgovor.
Za drugi korak, potencijalno zaposlenje u Poslovnoj inteligenciji nakon BIRD Internshipa, odlučit će angažman polaznika. Dobar pokazatelj toga jesu li na dobrom putu da to ostvare dat će im predavači i mentori, koji će s njima tijekom akademije dijeliti povratne informacije i ocjene njihovog rada. Međutim, ocjene nisu jedini bitan faktor. Snježana nam je otkrila što je na kraju jednako bitno da bi postali dio njihovog tima.”
Važno nam je prepoznati buduće kolege u kojima ne tražimo samo potencijal za savladavanje tehničkih aspekata posla, već da li ih vidimo kao članove tima.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.