Zaklada Billa i Melinde Gates već nekoliko godina pokušava naći rješenje za ljude koji nemaju pristup pitkoj vodi. Uz potporu zaklade Gates, Janicki Bioenergy je osmislio Janicki Omniprocessor, postrojenje za preradu biološkog otpada koje ne troši resurse, već ih proizvodi.

Izvor: The Gates Notes
Janicki Omniprocessor postrojenje je koje su u Janicki Bioenergyju osmislili prvenstveno za zemlje trećeg svijeta pa je Omniprcessor, sa cijenom od 1,5 milijuna dolara, iznenađujuće jeftin. Postrojenje obrađuje kanalizacijsku sluz i iz nje proizvodi struju, gnojivo, i ono najvažnije, pitku vodu, piše The Verge.
Omniprocessor sluz prvo zagrijava kako bi voda isparila iz smjese, nakon toga ostaje čvrsta tvar koja se spaljuje. Spaljivanje sluzi proizvodi paru koja pokreće generator i proizvodi struju, a nakon završetka cijelog procesa ostaje pepeo koji je bogat fosforom i kalijem i može se koristiti kao gnojivo.
Najveća snaga ovog postrojenja je njegova isplativost, uz cijenu od nekih desetak milijuna kuna čini se kao bolji izbor pred postrojenjima poput onog u Slavonskom Brodu koje je plaćeno više od 11 milijuna eura. Količine otpada koje mogu pročistiti se razlikuju, no Omniprocessor se i dalje čini mnogo jeftiniji, posebice jer iz njega vodu možete piti odmah, dok brodsko postrojenje očišćenu vodu vraća ekosustavu u rijeku Savu.
Što se sve da izvući iz kanalizacije?
Osim niže cijene, sam bi proces pročišćavanja trebao biti isplativ jer će se vlasnicima plaćati zbrinjavanje otpada, a nakon toga struja, voda i gnojivo koje postrojenje proizvede. Direktor Janicki Bioenergyja, Peter Janicki, uvjeren je da će postrojenje uspjeti baš zbog toga.
Doći će u svaki dio svijeta kojem je potreban jer svakodnevno zarađuje novac.
Prvi Omniprocessor koji su sastavili u Seattleu može obraditi do 14 tona otpada dnevno, a ne postoji razlog zbog kojega se to postrojenje ne bi moglo sastaviti i deset puta veće. Planovi su veliki i već idući mjesec Janicki Bioenergy putuje u Senegal kako bi sastavio prvi Omniprocessor u nerazvijenim zemljama, objavio je Wired.
Sam Bill Gates postavio je pitanje zagađenja koje Omniprocessor proizvodi, no ono je unutar propisa države Washington u SAD-u. Iako trebamo čuvati okoliš, ovaj stroj bi ipak riješio neke važnije prioritete. Nadajmo se da će postrojenje u Senegalu biti tek početak i da će sastaviti još na tisuće takvih.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.