Startup Beyond Seen Screen želi unaprijediti gledanje televizije uz pomoć pametnih telefona i blockchaina, a predstavlja ogroman potencijal za marketingaše i filmsku industriju.
Moram priznati da nisam neki veliki gledatelj televizijskog programa i niti tip osobe koji će sate provesti gledajući serije, filmove i slično. Ipak, otkako sam se preselio u novi stan televizija polako dobiva na važnosti, a već sad sam u planovima kako bih čitav sustav televizije i računala “opametio” što je više moguće.
Upravo zbog toga me radovao razgovor s ekipom koja želi televiziju unaprijediti, i to na posve novi način, a dolaze iz Hrvatske. Radi se o startupu Beyond Seen Screen, koji se bavi svojevrsnim spajanjem blockchaina, televizijskog programa i pametnih telefona, kako biste u trenutku mogli dobiti više informacija o sadržajima koje gledate na velikom ekranu.
Razlozi zašto Beyond Seen Screen uopće postoji i koje probleme rješava najbolje su poznati suosnivaču Miroslavu Zariću, koji mi kaže kako je ovaj projekt zapravo plod osobnih navika ekipe koja iza startupa stoji. Naime, budući da su uvijek tražili dodatne informacije o filmovima koje gledaju na televiziji i raznim drugim sadržajima, odlučili su osmisliti aplikaciju koja informacije pronalazi umjesto vas.
Sve se ovo čini malo znanstveno-fantastično, ali Miroslav kaže kako su praktične primjene ove tehnologije vrlo široke:
Kada gledate svoj omiljeni kulinarski show možete dobiti recept, kupiti knjigu ili namjernice iz recepta u obližnjem dućanu na brz i efikasan način. Ili dok gledate glazbeni spot benda kojeg volite, na jednostavan način dobijete informacije o turneji na kojoj su, mogućnost kupovine karte za koncert ili neki drugi proizvod koji bend promovira.
“Shazam za video”
Ako vam nije potpuno jasno kako BSS funkcionira, slični ste meni.Ovaj alat bi meni osobno bilo najlakše opisati kao “Shazam za video”, tehnologiju koja mijenja način na koji vršimo interakciju s televizijskim i filmskim sadržajima.
Kada je riječ o praksi, gledatelji će pomoću BSS aplikacije na svom mobitelu i njegove kamere moći “skenirati” neki sadržaj, a platforma će im vratiti informacije koje su “ugrađene” u taj sadržaj. Nešto poput QR koda, samo mnogo ljepše.
Ovaj vid interakcije s do sada vrlo ne-interaktivnom tehnologijom televizije zaista može biti vrlo zanimljiv projekt koji će timu koji iza njega stoji donijeti mnogo dobrih stvari. Dovoljan je tu potencijal, kaže Miroslav, da se odnedavno cijeli tim posvetio samo ovom projektu, napuštajući svoje dotadašnje poslove. Iako su sva tri suosnivača bili na rukovodećim mjestima, odlučili su prestati raditi na projektu samo preko noći i vikendima, i prebaciti se u startup život full time.
Jasno, ne radi se tu samo o prednostima za osobe koje gledaju televiziju i filmove. Vjerojatno vam je u ovom trenutku vrlo jasno kako se ovdje radi i o izuzetno dobrom marketinškom alatu koji može pomoći brendovima koji svoje proizvode reklamiraju na televiziji novu dozu interaktivnosti i pristupa korisnicima. Zanimljivo je što korisnici nisu “prisiljeni” na korištenje ove aplikacije, a broj skeniranja vaše reklame vrlo je dobar parametar za analizu kampanja.
Miroslav kaže kako postoji gomila primjera i slučajeva kada korištenje ove aplikacije može vrlo dobro doći:
Zamislite reklamu za Volvo, kada ju pogledate na TV-u to je to. Vidjeli ste video uradak od 30 do 60 sekundi. Ako želite neki info više, morate to tražiti po raznim tražilicama. S BSSom dovoljno je “skenirati” taj video i sav info koji je Volvo kompanija ili marketing agencija koja radi za njih pripremila vam je na dohvat ruke. 360° pregled unutrašnjosti, najbliži centar za probnu vožnju, sto god.
Primjeri kod filmova još su i bolji. Miroslav kaže kako je pomoću ove aplikacije moguće u film “ugraditi” informacije o gotovo svakoj sceni, poput automobila koji glavni junak vozi ili na kojoj je lokaciji film snimljen. Može se otići i toliko daleko da gledatelji mogu saznati koje cipele glumci nose i gdje ih se može kupiti.
Transparentnost potpomognuta blockchainom
Dobra stvar za marketingaše i agencije koje će se nedvojbeno zainteresirati za ovu ideju jest to što se u procesu modifikacije videa za kompatibilnost s ovom platformom zapravo ne dira sadržaj. Miroslav kaže kako je njihova platforma u stanju prepoznati video bilo gdje u svijetu, a kako bi se podaci “ugradili” u video potrebna je samo obrada u suradnji s BSS timom.
Kako bi čitava priča oko BSS-a ipak bila transparentna i sigurna, kako za korisnike tako i za tvrtke, tim je odlučio u platformu ugraditi i blockchain tehnologiju, kako bi se klijentima prije svega pružili vjerodostojni podaci o broju pregleda pojedinih informacija. Miroslavu je jasno koliko je agencijama i tvrtkama važna točna i kredibilna informacija, te će se upravo blockchain za to i pobrinuti.
Na taj način, klijenti će imati transparentan uvid u korištenje same platforme i količinu pregleda njihovih dodatnih informacija. Ti podaci nam neće samo pomoći da trenutnim klijentima pružimo uvid u korištenje platforme, nego će i budućim korisnicima omogućiti da lakše odluče da li imaju interes u korištenju Beyond Seen Screen platforme.
Ipak, kako ne biste mislili da se ovdje radi samo o jednom u nizu blockchain startupa koji razvija neku X ideju na koju samo “zalijepi” ovaj pojam, Miroslav kaže kako blockchain uopće nije kritičan za funkcioniranje platforme. Miroslav i njegov tim uvelike su svjesni prednosti koje blockchain donosi, a vjeruju kako je on tehnologija budućnosti koja će jednostavno omogućiti bolje rješavanje problema s kojima se susrećemo.
Beyond Seen Screen od početka radi na načinima kako da unaprijede “standardne” sustave plaćanja i optimiziraju ih za blockchain, ali vjerujem kako ovdje nije slučaj “iskorištavanja” blockchain senzacije, već se radi na razvoju tehnologije koja je još uvijek vrlo skupa za široku implementaciju.
U međuvremenu je tim u planovima za lansiranje aplikacije, koji bi se trebali u stvarnost pretvoriti relativno brzo. Tim je trenutno u fazi razgovora s partnerima i investitorima koji žele uložiti u sustav s određenim prednostima, kaže Miroslav, a ako se sve posloži kako treba, aplikaciju ćemo gledati negdje pred kraj godine. Najveći izazovi do sada su bili vezani prvenstveno za balansiranje između “stalnog” posla i rada na aplikaciji sa strane, ali nakon otiskivanja u vlastite poduzetničke vode sve polako sjeda na mjesto.
Za kraj, Miroslav je napomenuo kako se BSS razlikuje od velikog broja sličnih projekata u tome što imaju gotov proizvod koji je blizu izlaska, ali i velik broj partnera i klijenata s kojima se polako finaliziraju dogovori za suradnju na aplikaciji i platformi. Vjerujem kako ćemo o BSS-u slušati još mnogo, a Miroslavu i timu želim mnogo sreće u stvaranju ovog potpuno novog iskustva gledanja televizije i filmova.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Mirkec
20. 05. 2018. u 10:37 am
Second Screen aplikacije su već stvar prošlosti, je li vi uopće pratite trendove.
Ana Lana
22. 05. 2018. u 9:14 am
Ovo je zakon. Da je bar bilo kad je Sex And City igralo, mogla sam puno lakse naci sve one cipele sto Carrie nosi.