
Upoznajte Beme, aplikaciju koja želi da budemo ono što doista jesmo – na internetu
Nakon što smo u potpunosti uredili i ispeglali sve naše profile na društvenim mrežama, napravili bolje i ljepše verzije sebe, čini se da nam dolazi novi trend - autentičnost. Slavne osobe sve češće objavljuju 'selfieje' bez šminke, ne stide se više pokazati nesavršenstvo, barem u određenim granicama, ali jedan servis želi da odemo korak dalje i u potpunosti odbacimo lažnu sliku koju serviramo o sebi na internetu. Upoznajte Beme, aplikaciju o kojoj bi uskoro svi mogli pričati, s obzirom na buku koju je digla u kratko vrijeme otkako je dostupna.
Iza svega stoji Casey Neistat sa svojim timom. A ako niste upoznati s njegovim likom i djelom (dio naše redakcije šokirano je uzdahnuo), riječ je o redatelju te relativno slavnoj internetskoj personi. Nije ni čudno što je Casey najavu i detalje o aplikaciji objavio na svom popularnom YouTube kanalu.
Ako video preskačete, prepričat ćemo vam ukratko što je u njemu Casey naveo. Naime, on smatra kako društvene mreže trebaju prikazivati virtualne verzije onoga što jesmo. Međutim, danas su to proračunate, oblikovane verzije nas – verzije koje provlačimo kroz filtre, kako bi naše oči bile plavlje, a koža mekša. Verzije koje čine pažljivo birane slike, koje i nemaju nužno veze s originalom. Beme bi to trebao promijeniti – prikazati ne nužno prave verzije nas, nego onoga što oko sebe vidimo.
Ne prikazujmo svijet kako ga vidi naš mobitel, nego kako ga vidimo mi
Razlika je u perspektivi. Kad dijelimo nešto putem društvenih mreža, dijelimo ono što “vidimo” kroz objektive kamera naših pametnih telefona, bilo prednjih, bilo stražnjih. Međutim, Beme želi da se nastavimo ponašati onako kako se ponašamo u stvarnome svijetu. Da i dalje gledamo onaj prizor pred nama, bio on zalazak sunca ili koncert, a ne u ekran mobitela. A i da istodobno možemo dijeliti s drugima ono što vidimo.
Zbog toga se pokretanje video zapisa u ovoj aplikaciji aktivira uz pomoć senzora za udaljenost, odnosno potrebno je mobitel približiti sebi, prisloniti ga na prsa, ako želimo dijeliti ono što trenutno vidimo. Isto se može napraviti ako uređaj približimo kakvoj drugoj površini, poput zida, ako ipak želimo snimati sami sebe.
Do aplikacije samo uz kod
Koncept je svakako zanimljiv, a kako iza njega stoji Neistat, koji je itekako popularan u online svijetu, posebice YouTubeu i Snapchatu, to je itekako pomoglo širenju glasa o aplikaciji i kreiranju uzbuđene skupine korisnika. Drugi razlog koji je pomogao dizanju hypea je činjenica što se do aplikacije, za sada dostupnoj samo za iOS uređaje, može doći samo uz pomoć kodova za otključavanje. Zahvaljujući Netokracijinom čitatelju, mi smo uspjeli jučer i danas koristiti aplikaciju, a ako isto želite i vi, ostavite komentar i mail ispod teksta.
Međutim, možda biste trebali malo pričekati s korištenjem, osim ako ne želite baš biti među ranim korisnicima i rezervirati kakvo zanimljivo korisničko ime. Naime, aplikacija je u ovom trenutku pomalo… Čudna. Nije intuitivna, stoga ćete pomalo biti zbunjeni kad ju počnete koristiti.
Kako funkcionira Beme?
Za nestrpljive, evo kratkog vodiča. Aplikacijom, dakle, prenosite ono što vidite ispred sebe, stoga snimanje pokrećete nakon što mobilni uređaj približite sebi ili kakvoj drugoj površini (nemojte tragati za gumbom za snimanje, kao što sam ja to činila prvih nekoliko minuta, iako sam gledala upute prije instalacije – navike su učinile svoje). Ne možete vidjeti što snimate, što i jest bit aplikacije, a snimanje se zaustavlja kad uređaj odmaknete od sebe ili druge površine.
Malo je problematično jer ne znate kome šaljete snimku, odnosno tko će ju pregledati, a čini se da još nema opcija koje bi to kontrolirale. Stoga imajte na umu da u ono što vi vidite može zaviriti svatko, bez obzira na to je li vaš pratitelj ili nije. Osobe koje želite pratiti možete pronaći po nadimku, a tu je i uvoz kontakata iz imenika, ali treba imati na umu da korisnici van SAD-a za sada ne mogu verificirati svoje brojeve telefona.
Na početnom ekranu pojavljuje se timeline osoba koje pratite i onih za koje aplikacija smatra da su vam zanimljivi (iako možete isključiti opciju da vam se prikazuju postovi “stranaca”), a svaki put kad se pojavi novo ime, to znači da je osoba snimila novi zapis. Dok gledate nečiju snimku, ne možete ju “lajkati” ili označiti favoritom, ali možete reagirati ‘sebićem’. Samo pomaknite prst koji držite na ekranu (jer držanjem prsta pregledavate zapise) i pojavit će se vaše lice u gornjem desnom kutu. Snimite reakciju na određeni dio videa i gledajte kako su drugi reagirali na ono što vi vidite. I jednom kad netko vašu snimku pogleda, više neće moći doći do nje i gledati ju iznova.
Nema komentiranja, nema lajkova, nema uljepšavanja. U svijet šaljete ono što vidite iz svoje perspektive, pratite fotoreakcije osoba koje vas prate i mjerite koliko su sati, minuta, sekundi druge osobe provele – kao vi.
To Beme or not to Beme?
Dok je s jedne strane ova aplikacija intrigantna, posebice jer spaja nekoliko aktualnih društveno-aplikacijskih trendova (streaming, poput Periscopea i Meerkata, nestajanje video zapisa, poput Snapchata…), a i činjenice da iza svega stoji Casey Neistat, s druge strane stižu komentari da je ovako nešto nepotrebno, a i da je autentičnost – dosadna. Međutim, kad se pogleda hype koji je, doduše, tek u pravom začetku, ne može se poreći da je Casey nabasao na nešto zanimljivo. A čini se da isto smatraju i ulagači, jer su vrijedni redditori još prije više od mjesec dana “iskopali” da je projekt prikupio rundu ulaganja od 2,6 milijuna dolara i prije samog lansiranja.
U slučaju da aplikacija doživi značajna poboljšanja, moglo bi se ovdje izroditi nešto zanimljivo. Osim ako se internet ne zaigra novom igračkom pa Beme za nekoliko tjedana padne u zaborav, a s njime i naša želja da budemo ono što doista jesmo – na internetu.
Kako se vama čini ova ideja?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Predrag
24. 07. 2015. u 1:41 pm
Simpa:) Da li mogu dobiti kod?
Mia Biberović
24. 07. 2015. u 2:07 pm
Pošaljem na mail čim dobijem nove, za danas su potrošeni. 🙂
Predrag
24. 07. 2015. u 2:29 pm
Hvala puno Mia 🙂
Mia Biberović
25. 07. 2015. u 1:28 pm
Upravo poslano! 🙂
Ivan
24. 07. 2015. u 2:15 pm
I meni kod pliz 🙂
Mia Biberović
24. 07. 2015. u 2:48 pm
Ista stvar kao kod Predraga, čim stignu novi kodovi šaljem na mail! 🙂
Mia Biberović
25. 07. 2015. u 1:29 pm
Na mailu! 🙂
Damir
25. 07. 2015. u 5:20 pm
Jedan od onih snobovskih aplikacija gdje osnivač dobija milijune iako još nije lansirao. Naravno ne zato jer je zanimljivo nego jer je lik bliže izvorima financiranja od drugih.
Pošto su se ispucali sa običnim idejama tj financijeri to više ne ‘puše’ sada osnivaju tobože otkačenije aplikacije a sve ju svrhu da od financijera izmuzu lovu. Pomalo mi se već gadi ta izvještačena, lažna scena sa uglavnom nepoštenim krajnjim ciljem, take money and run.
Ivor Reic
01. 08. 2015. u 2:49 pm
Casey je drag lik i zbilja uzivam gledati njegove video uratke ali mi se cini da beme nece proci. Predvidjam uzasan user retention 😐
anon
04. 08. 2015. u 10:37 am
bedastoća od aplikacije