Domaći BellaBeat i slovenski Povio nedavno su prošli program Y Combinatora, jednog od najuglednijih američkih akceleratora, a njihovi osnivači Sandro Mur i Matevž Petek prošlog su vikenda sudionicima Spark.me konferencije u Budvi prepričali svoja iskustva iz Silicijske doline.

Domaći BellaBeat i slovenski Povio nedavno su prošli program Y Combinatora, jednog od najuglednijih američkih akceleratora, a njihovi osnivači Sandro Mur i Matevž Petek prošlog su vikenda sudionicima Spark.me konferencije u Budvi prepričali svoja iskustva iz Silicijske doline.
BellaBeatove uspjehe već smo predstavili na Netokraciji, dok je Povio slovenski startup kojeg je osnivač i direktor Matevž Petek, nekadašnji svjetski prvak u snowboardingu, predstavio sljedećim riječima:
Kada bi Snapchat i Instagram završili zajedno, Povio bi bio njihovo dijete. 🙂
Povio je, dakle, mobilna komunikacijska platforma u kojoj korisnici međusobno razmjenjuju fotografije onoga što rade u danom trenutku (POV: ‘point of view’). Za razliku od fotografija na drugim platformama, Povio fotografije su spontane i ne nužno estetske, a za dijeljenje su korisniku potrebne samo 3 sekunde. Aplikacija je gotovo asketski jednostavna i ima samo četiri funkcije: ping, picture (PoV), comment te chat. Kada vas zanima što vaši prijatelji rade, vi ćete ih ‘pingnuti’, a oni će vam odgovoriti fotografijom. Na ovaj način je, tvrdi osnivač, lakše probiti led u komunikaciji i započeti razgovor. Matevž s Poviom želi osvojiti svijet (za sada je osvojio srca i pametne telefone studenata sveučilišta Santa Clara u Kaliforniji):
Komunikacija je danas najvažnija, a veliki igrači na području komunikacije utjecat će na budućnost. Povio želi biti dio te budućnosti!
Sandro i Matevž ispričali su kako su dospjeli u Y Combinator. Članovi BellaBeat tima, inače vrlo skeptični prema akceleratorima, stigli su u YC na poziv Paula Grahama kojeg su osobno upoznali na lanjskom Pioneers Festu u Beču gdje su odnijeli titulu najboljeg startupa. Matevžev put ponešto je neobičniji:
U životu sam se uglavnom bavio sportom te nisam imao gotovo nikakvog iskustva s tehnologijom, a kamoli s poduzetništvom i startupima. Stoga sam odlučio volontirati u DoubleRecallu, prvom slovenskom startupu koji je bio primljen u Y Combinator, i to sasvim slučajno – dio ekipe upoznao sam na surfanju. Nakon toga osnovao sam Povio koji je primljen u YC nakon desetominutnog intervjua!
Obojica se slažu kako su tri mjeseca provedena u YC-u pozitivno iskustvo, dok Sandro naglašava:
Zaista ne vjerujem u akceleratore. Međutim, Y Combinator vidim kao vrlo korisnog investitora čija su najveća vrijednost upravo mentori i umreženost. Preko YC-a možete doći do bilo koga! Poželio sam upoznati Jessicu Albu, u roku dva dana sam je upoznao, a na kraju je i investirala u BellaBeat. Ako vam nešto treba, samo morate pitati! Inicijativa obavezno mora doći s vaše strane.
Groznica zvana Demo Day
Ključni događaj za sve Y Combinator startupe je Demo Day koji se održava nakon isteka tromjesečnog programa, a na kojem prisustvuju svi ključni VC fondovi i investitori iz Silicijske doline. Kako se prisjećaju Sandro i Matevž:
Demo Day izgleda poput scene iz filma ‘Wolf From The Wall Street’. Predstavnici VC fondova mašu s čekovima i doslovno vam bacaju novac u lice. Konkurencija je velika, a svi strahuju da ne propuste priliku uložiti u sljedeći Facebook ili Dropbox. Količina stresa i brzina događanja gotovo su nevjerojatni.

Amerikanci bolje prodaju
BellaBeat i Povio dio su generacije koja se sastojala od čak 62 startupa, a Sandro i Matevž osvrnuli su se i na razlike među regionalnim i američkim startupima:
Američki timovi definitivno su bolji u prodaji i ‘pitchanju’. Startupi iz Jugoistočne Europe imaju dobre programere, ali ne znaju kvalitetno predstaviti svoj proizvod. Nama je, recimo, bilo nezamislivo predstaviti potencijalni milijunski projekt kroz pet jednostavnih slajdova, dok Amerikancima nije bilo jasno čemu se čudimo. Dobra strana tih razlika jest da dobijete priliku sprijateljiti se s drugim startupima koji vam svojom povratnom informacijom mogu pomoći oko usavršavanja nastupa.
Međutim, imaju li startupi iz Jugoistočne Europe istu startnu poziciju kao i američki ili se moraju više potruditi kako bi bili primijećeni? Matevž:
Sasvim je logično da investitori žele minimum rizika. Ne uklapate li se u stereotip programera s diplomom Stanforda, ‘pedigre’ morate negdje zaraditi, a Y Cobminator vam definitivno pruža prijeko potreban kredibilitet.
Sandro:
Investitori su iskusni mačci koji će odmah nanjušiti jeste li blefer ili borac. Ako ste ovo drugo, neće ih previše zanimati koji ste fakultet završili i jeste li iz Zagreba, Ljubljane, Budve ili SAD-a. Međutim, YC je definitivno vrhunska odskočna daska!

Investitori su poput djevojaka, a pregovori oko investicija poput flerta
Nakon ludnice Demo Day događaja potrebno je obaviti razgovore s potencijalnim investitorima te odabrati ‘onog pravog’. Sandro povlači zanimljive paralele:
Investitori su poput djevojaka, a pregovori oko investicija poput flerta. Morate glumiti nezainteresiranost kako biste bili još poželjniji, a kada tražite novac, odmah tražiti i konkretan odgovor: DA ili NE. Mi smo, srećom, uspjeli pronaći investitore koji gaje jednaku strast prema našem produktu kao i mi.
Matevž:
Povio je dobio ‘seed’ investiciju, a naša velika prednost je bila što smo jako malo vremena provodili u uredu. Izašli smo među ljude i testirali svoje ideje na terenu te vrlo brzo došli do zaključka što funkcionira, a što ne. Privucite prve korisnike što prije i maksimalno naučite od njih.
Idite u ‘Dolinu’, ali developere ostavite kod kuće!
Matevž je podijelio zanimljivo iskustvo s američkim ‘head hunterima’:
Ako se vaš tim sastoji od više od tri čovjeka, obavezno ostavite programere kod kuće. Ovaj potez za vas je, naravno, jeftiniji i dugoročno isplativiji, a time ćete eliminirati mogućnost da vam Google ‘ukrade’ kadar. Silicijskom dolinom haraju profesionalni lovci na developere koji će odmah napasti sve vaše ljude, privući ih pričama o poslu u zanimljivim i razvikanim tehnološkim tvrtkama te im tako odvući fokus od primarnog zadatka. Međutim, prodaju, marketing i menadžment obavezno preselite u SAD!
Mur se, zaključivši ovaj zanimljivi razgovor, osvrnuo na razlike između Silicijeve doline i europskih startup ekosustava.
Dok se u Europi sve vrti oko ‘meetupa’, ‘networkinga’, ‘pitchanja’ i ‘lean startup’ pokreta, u Silicijskoj dolini je u prvom planu novac. Na pameti vam je jedino kako ćete doći do novca da biste rasli, kako ćete monetizirati korisnike ili kako ćete napraviti dobar ‘exit’. Samo ovakav mentalitet može vas vući naprijed i upravo zbog toga se morate preseliti tamo kako biste bili u žiži događanja. Ne, ne sviđa nam se San Francisco, smrdljiv je i skup, ali jednostavno želimo i moramo biti tamo kako bismo bili među sebi jednakima, kako bismo među prvima uočili trendove – prije nego što o njima bude pisao TechCrunch.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.